Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1789
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8077
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TÜRK SEFİRİN ŞİİRİ BELÇİKA`YI KARIŞTIRDI

Türk sefirin şiiri Belçika’yı karıştırdı

 
Zeynel LÜLE/ BRÜKSEL
Türk sefirin şiiri Belçika’yı karıştırdı
Türkiye’nin Belçika Büyükelçisi Fuat Tanlay’ın, 10 Kasım’da düzenlenen törende okuduğu Arif Nihat Asya’nın "Bayrak" şiiri tartışma yarattı. Bir Senatör İçişleri Bakanlığı’na soru önergesi verdi. Eski bir AP üyesinin de ’savaş dili’ kullanmakla suçladığı Tanlay ise, "Siz hiç Fransa Milli Marşı’nı okudunuz mu" diye sordu.

TÜRKİYE’nin Belçika Büyükelçisi Fuat Tanlay’ın, Mustafa Kemal Atatürk’ün 70’inci ölüm yıldönümü münasebetiyle düzenlenen törende okuduğu "Bayrak" adlı şiir, Belçika’yı karıştırdı.

Büyükelçi Tanlay, geçtiğimiz 10 Kasım günü, Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği’nde düzenlenen törende, Arif Nihat Asya’nın "Bayrak" adlı şiirini okumuştu. Şiirdeki şu dizeler tartışma yarattı. "Sana benim gözümle bakmayanın mezarını kazacağım. Seni selamlamadan uçan kuşun yuvasını bozacağım."

Belçika Senatörü Josy Dubie, İçişleri Bakanlığı’na konuyla ilgili bir soru önergesi verirken, Belçika’nın Herent Kasabası Belediye Başkanı olan, eski Avrupa Parlamentosu üyesi Willy Kuijpers de büyükelçiye bir mektup yazarak "demode" ve "savaş dili" olarak adlandırdığı şiirin okunmasını yadırgadığını belirtti.

Sorunlarla da ilgilenin

Tanlay suçlamalara yönelik yaptığı açıklamada, "Bayrak" şiirinin kültürel mirasın parçası olduğunu, bayrağa sevgiyi ve saygıyı şiirsel biçimde övdüğünü söyledi. Bunun çocukluğundan beri bildiği bir şiir olduğunu belirten Tanlay, birçok ülkenin geçmişinde buna benzer şiirler bulunduğunu kaydetti. Büyükelçi şiiri eleştirenlere, "Siz hiç Fransa Milli Marşı Marseillaise’i okudunuz mu?" sorusunu sordu. Büyükelçi, Kuijpers’in ülkedeki Türklerin faaliyetlerini izlemesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirerek, "Umarım bu ilginiz, Belçika’daki Türk toplumunun ekonomik, sosyal ve uyum sorunlarına da gösterilir" dedi.

İşte Asya’nın tartışılan şiiri

Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü

Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü

Işık ışık, dalga dalga bayrağım,

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Sana benim gözümle bakmayanın,

Mezarını kazacağım

Seni selamlamadan uçan kuşun,

Yuvasını bozacağım.

(...)

Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim;

Yeryüzünde yer beğen:

Nereye dikilmek istersen,

Söyle seni oraya dikeyim.

İşte Fransız milli marşı

Haydi vatan evlatları

Zafer günü geldi

Bize karşı tiranlığın

Kanlı bayrağı çekildi

Duyuyor musunuz kırlarda

Kükreyen gaddar askerleri

Koynunuza kadar geldiler

Oğullarınızı, karılarınızı boğazlamak için

Silah başına vatandaşlar

Taburlarınızı oluşturun

Yürüyelim, yürüyelim

Saf olmayan bir kan

Tarlalarımızı sulayana dek.
TÜRKMECLİSİ NOTU:Sefirimiz Bayrak şiirini Belçika Kongresinde okumadı. 10 Kasım Atatürk`ü anma törenlerinde okudu. Ama Belçika karıştı.Konu Meclislerine kadar taşındı. İşte Avrupa Birliğine girme çabasının bir yanı böyle. Bunlar yarın bu ve benzeri şiirleri ders kitaplarınızdan çıkarın der. Sebep, Avrupa Birliğine Türkiye`nin kimliksiz, kişiliksiz girmesidir. Yani onlar diyor ki Türklüğünü, İslamiyeti unutmaya hazırsan gel. Müzakerelerin ucunun açık olmasının yani Türkiye`nin AB`ye girmesinde bir zamanın belirlenmemesinin de nedeni bu. Ne zaman  kendini kaybedersen o zaman alacağız diyorlar.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.