Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8807
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TÜRKİYE 5 BÜYÜK ÜLKEDEN BİRİ

Türkiye 5 büyük ülkeden biri

 
Zeynel LÜLE 12 Eylül 2010
Avrupa Birliği için dış politikada Türkiye’nin stratejik önemi artıyor.

AB Dışişleri Bakanları, Brüksel’de düzenledikleri gayri resmi toplantıda, Türkiye ile dış politikada işbirliğini güçlendirme konusunu ele aldılar. AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Türkiye’nin tam üyeliğine destek verirken, “Toplantının amacı, Türkiye’nin bir AB adayı ülke olmanın yanı sıra, dünya genelindeki pek çok konuda bizim partnerimiz olduğunu tanımaktır” dedi.
Ashton, toplantı öncesi Brüksel’de Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir görüşme yaptı. Ashton’un bu görüşmede, “uluslararası camiada önemi her geçen gün daha da artan Türkiye ile AB arasındaki stratejik diyalogun önemini” vurguladığı belirtildi. Bunun tam üyeliğe alternatif olmadığını belirten Ashton, “Türkiye-AB stratejik diyaloğu ve üyelik müzakereleri eşzamanlı devam etsin” diyerek Türkiye’nin tam üyeliğini desteklediğini ifade etti.
Davutoğlu’nun da Ankara ’nın AB’ye tam üyelik hedefine bağlılığını teyit ettiği ifade edildi. Dışişleri Bakanları buluşmasının AB adayları ile yapılan toplantıya da katılan Davutoğlu, Türkiye’nin üyelik süreci için reformları sürdürürken AB’nin de yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.
Brüksel’deki Dışişleri Bakanları toplantısına katılan Belçika Dışişleri Bakanı Steven Vanackere, Türkiye’nin uluslararası alanda artan önemine işaret ederken, İran nükleer krizinin çözümü, Ortadoğu barış süreci ve Bosna’nın Türkiye’nin önemli rol oynadığı üç bölge olduğunu kaydetti. Türkiye’ye destek veren Finlandiya Dışişleri Bakanı Alexander Stubb ise şunları söyledi: “Türkiye bugün dünyada o kadar etkili ki, muhtemelen bizim bazı üye ülkelerimizi bir arada ya da ayrı ayrı değerlendirsek, Türkiye’nin etkisi daha fazla. Biz Türkiye ile imtiyazlı ortaklıktan değil, derin bir entegrasyon ve işbirliğinden bahsediyoruz. Türkiye, dış politikada dünyanın en güçlü 5 ülkesinden biri haline geldi” dedi.               
Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.