Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1833
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10252
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2054 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TÜRKİYE`DE ÇİN`NE KARŞI PROTESTOLAR ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

TÜRKİYE’DE ÇİN’E KARŞI PROTESTOLAR ÇİĞ GİBİ BÜYÜYOR

 

         Çin’de yaşanan olayları protesto etmek için tüm dünya ayağa kalkmıştır. Dünyanın dört bir yanından Uygurlara yapılan zulme karşı insanlar sokaklara dökülmüştür. Önceki günlerde de İstanbul’daki Uygurlar Doğu Türkistan olaylarını protesto etmiştir. Bugün 7 Temmuz 2009’da hem Ankara hem İstanbul’daki Çin Konsolosluklarının önünde protesto gösterileri düzenlenmiş ve saat 16:30 itibarıyla halen devam etmektedir. İstanbul Çin Konsolosluğu önünde bulunan Tukay Kültür ve Eğitim Merkezi Başkanı Kürşat Altay’ın telefonla verdiği habere göre,  Çin Konsolosluğunun önünde büyük bir kalabalık toplanmıştır. Önceki günlerde Uygur Türkleri yalnız olsalar bugün yalnız değillerdir. Saat 15:00’da başlayan gösteriye birçok sivil toplum örgütü onları desteklemek için onların yanında yerini almıştır. Tukay Kültür ve Eğitim Merkezi, Türk Ocakları, Atatürkçü Düşünce Derneği, Ülkü Ocakları ve Milliyetçi Hareket Partisi gibi kuruluşlar Uygur kardeşlerini bu acı ve çaresiz günlerinde tek başına bırakmamıştır. Telefon, kalabalık bir kadın grubunun attığı sloganlar yankılanıyordu: “HEPİMİZ TÜRKÜZ – HEPİMİZ UYGURUZ!”, “SİNCAN DEĞİL DOĞU TÜRKİSTAN!”, “KATİL ÇİN ORDUSU DOĞU TÜRKİSTAN’DAN DEFOL!”, “TÜRK-İSLAM, TÜRKİYE – TÜRK’ÜN KALACAK!”, “KATİL ÇİN!”. Saat 16:00 itibarıyla Uygurlar Çin Konsolosluğunun önünde oturma eylemine başlamış olup, eğer bu eylem bir sonuç vermezse açlık grevine başlayacaklarını ilan etmişlerdir.

         Biz de Sürgündeki Tatar Milli Hükümeti olarak Uygur kardeşlerimizin acısını paylaşıyor ve bu insanlık dışı olaylara son verilmesini talep ediyoruz.

 

Sürgündeki Tatar Milli Hükümeti üyesi

Roza Kurban

07.07.2009.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.