Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1824
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8965
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2016 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TÜRKİYE`DEN ÇİN`E ORTAK TATBİKAT ÖNERİSİ
 
 
Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aksay, Çin’e ortak tatbikat önerdi
 

Resmi ziyaret için Pekin’de bulunan Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Türk ve Çin ordularının ortak tatbikat yapmasını önerdi. Orgeneral Aksay, temasları kapsamında Çin Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral Ge Zehnseng ve Çin Milli Savunma Üniversitesi Komutanı Korgeneral Vang Şibin ile görüştü.
Orgeneral Ge, bu ziyaretin iki ordu ve iki ülkenin harp
akademileri arasındaki ilişkileri geliştireceğini belirterek, “Türk ordusuyla aralarındaki ilişkileri daha yüksek düzeye taşımak istediklerini” söyledi. Çinli komutan, 2008 yılında iki ordu arasında yıllık görüşme mekanizmasının kurulmasını olumlu olarak değerlendirerek, bunun ikili ilişkileri derinleştireceğini kaydetti.
Türk hükümetinin “tek Çin” politikası izlemesini takdirle karşıladıklarını ifade eden Orgeneral Ge, bu konuda Türk tarafına teşekkür ettiklerini belirtti.
Daha sonra Çin Milli Savunma Üniversitesi Komutanı Korgeneral Vang Şibin ile bir araya gelen Orgeneral Aksay, iki ordu arasındaki mevcut personel değişimi programının geliştirilmesi ve işbirliğinin eğitimle sınırlı kalmaması gerektiğini ifade etti.
Bulunduğu dış görevlerde en yakın arkadaşlarının Çinli ataşeler olduğunu söyleyen Orgeneral Aksay, bunun iki ülke arasındaki uzun tarihi geçmişe sahip dostluktan kaynaklandığını belirtti. Orgeneral Aksay, Korgeneral Vang’ın iki ordu arasında emperyalizme karşı zafer kazanmış olma şeklinde benzerlik bulunduğu görüşüne de katıldığını kaydetti.
Korgeneral Vang, ekonomik küreselleşme ve kutuplaşma ortamında iki ülkenin ekonomiyi geliştirmek ve halkın yaşam standardını yükseltmek gibi ortak görevleri bulunduğu görüşünü dile getirdi.
Bu arada Çin Milli Savunma Üniversitesinde Orgeneral Aksay ve beraberindekiler için karşılama töreni düzenlendi.
Orgeneral Aksay, Perşembe günü Şanghay’a giderek, Çin ziyaretini sürdürecek ve Cuma günü Çin’den ayrılacakPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.