Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1812
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8400
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 753
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2008 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TÜRKİYE`NİN İLK YERLİ GÖZLEM UYDUSU UZAYA BAŞARIYLA FIRLATILDI

Türkiye`nin BÜYÜK GURURU

17 Ağustos 2011 Çarşamba, 16:59

Türkiye`nin ilk yerli gözlem uydusu `RASAT` uzaya başarıyla fırlatıldı...

Türkiye`de tasarlanan ve üretilen ilk  yer gözlem uydusu RASAT`ın Rusya`dan uzaya başarıyla fırlatıldığı haberi TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü`nde (TÜBİTAK UZAY) gelişmeleri izleyen TÜBİTAK personeli tarafından büyük coşkuyla karşılandı.

Fırlatma sırasında nefesler tutulurken, uydu ile yer bağlantısının kurulduğunu gösteren ``ilk uydu sinyalinin alındığı haberi`` alkışlarla kutlandı.

Fırlatma gelişmelerini izlemek üzere, TÜBİTAK UZAY`ın ODTÜ yerleşkesindeki tesislerinde bir toplantı düzenlendi.

TÜBİTAK UZAY Müdürü Dr. Uğur Murat Leloğlu, RASAT`ın fırlatma aşamalarını, Rusya`nın Yasny Fırlatma Üssü`ndeki gerçek süreç ile eş zamanlı olarak veren simülasyonlarla saniye saniye katılımcılarla paylaştı.

Toplantı sırasında RASAT`ın uzaya fırlatılması ve yörüngeye yerleşmesi sırasında Yasny Fırlatma Üssü`ndeki ve Norveç`in kuzeyinde bulunan Andoya Yer İstasyonu`ndaki Türk ekiple görüntülü ve sesli kurulan bağlantılarla son durum bilgileri alındı.

Türkiye saati ile 10.12`de başlayan fırlatmadan 969 saniye sonra RASAT`ın dünyadan 687 km yükseklikteki hedef yörüngesine başarıyla yerleştirildiği haberi Ankara`ya ulaştı. Ardından nefesler tutularak, RASAT`tan gelecek ilk sinyaller beklendi.

``UYDU YER`LE HABERLEŞEBİLİYOR``


AA muhabirine bilgi veren TÜBİTAK UZAY Müdürü Dr. Leloğlu, RASAT`tan ilk sinyallerin, TÜBİTAK UZAY`ın Ankara`daki tesislerinde bulunan yer istasyonundan 11.50`de başarıyla alındığını bildirdi.

Leloğlu, uydudan ilk sinyalin alınmasının önemine işaret ederken, sinyalin alınmasının uyduyla yer istasyonunun haberleşebildiği anlamına geldiğini söyledi.

TÜBİTAK UZAY tarafından, DPT tarafından sağlanan kaynakla Türkiye`de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu olan RASAT, Rusya Federasyonu`nun Kazakistan sınırındaki Orenburg bölgesinde bulunan Yasny fırlatma üssünden Dnepr fırlatma aracıyla uzaya gönderildi.

Dnepr fırlatma aracında RASAT ile birlikte Nijerya, Ukrayna, İtalya ve ABD`ye ait toplam 7 uydu bulunuyordu. Bugünkü fırlatma, bu fırlatma aracının 17. ticari fırlatması oldu.

RASAT`tan ilk sinyallerin alınmasının ardından 15 gün sürecek devreye alma aşamasında RASAT`a gerekli yazılımların yüklenmesi, modüllerin ve uydunun test edilmesi ve uydunun çekeceği ilk görüntülerin Yer`e indirilmesi planlanıyor. Bu amaçla TÜBİTAK UZAY`ın Ankara`daki tesislerinde bulunan yer istasyonu ile Norveç`te bulunan Andoya Yer İstasyonu kullanılacak. (AA)Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.