Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8807
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TÜRKİYE`NİN İLK YERLİ GÖZLEM UYDUSU UZAYA BAŞARIYLA FIRLATILDI

Türkiye`nin BÜYÜK GURURU

17 Ağustos 2011 Çarşamba, 16:59

Türkiye`nin ilk yerli gözlem uydusu `RASAT` uzaya başarıyla fırlatıldı...

Türkiye`de tasarlanan ve üretilen ilk  yer gözlem uydusu RASAT`ın Rusya`dan uzaya başarıyla fırlatıldığı haberi TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü`nde (TÜBİTAK UZAY) gelişmeleri izleyen TÜBİTAK personeli tarafından büyük coşkuyla karşılandı.

Fırlatma sırasında nefesler tutulurken, uydu ile yer bağlantısının kurulduğunu gösteren ``ilk uydu sinyalinin alındığı haberi`` alkışlarla kutlandı.

Fırlatma gelişmelerini izlemek üzere, TÜBİTAK UZAY`ın ODTÜ yerleşkesindeki tesislerinde bir toplantı düzenlendi.

TÜBİTAK UZAY Müdürü Dr. Uğur Murat Leloğlu, RASAT`ın fırlatma aşamalarını, Rusya`nın Yasny Fırlatma Üssü`ndeki gerçek süreç ile eş zamanlı olarak veren simülasyonlarla saniye saniye katılımcılarla paylaştı.

Toplantı sırasında RASAT`ın uzaya fırlatılması ve yörüngeye yerleşmesi sırasında Yasny Fırlatma Üssü`ndeki ve Norveç`in kuzeyinde bulunan Andoya Yer İstasyonu`ndaki Türk ekiple görüntülü ve sesli kurulan bağlantılarla son durum bilgileri alındı.

Türkiye saati ile 10.12`de başlayan fırlatmadan 969 saniye sonra RASAT`ın dünyadan 687 km yükseklikteki hedef yörüngesine başarıyla yerleştirildiği haberi Ankara`ya ulaştı. Ardından nefesler tutularak, RASAT`tan gelecek ilk sinyaller beklendi.

``UYDU YER`LE HABERLEŞEBİLİYOR``


AA muhabirine bilgi veren TÜBİTAK UZAY Müdürü Dr. Leloğlu, RASAT`tan ilk sinyallerin, TÜBİTAK UZAY`ın Ankara`daki tesislerinde bulunan yer istasyonundan 11.50`de başarıyla alındığını bildirdi.

Leloğlu, uydudan ilk sinyalin alınmasının önemine işaret ederken, sinyalin alınmasının uyduyla yer istasyonunun haberleşebildiği anlamına geldiğini söyledi.

TÜBİTAK UZAY tarafından, DPT tarafından sağlanan kaynakla Türkiye`de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu olan RASAT, Rusya Federasyonu`nun Kazakistan sınırındaki Orenburg bölgesinde bulunan Yasny fırlatma üssünden Dnepr fırlatma aracıyla uzaya gönderildi.

Dnepr fırlatma aracında RASAT ile birlikte Nijerya, Ukrayna, İtalya ve ABD`ye ait toplam 7 uydu bulunuyordu. Bugünkü fırlatma, bu fırlatma aracının 17. ticari fırlatması oldu.

RASAT`tan ilk sinyallerin alınmasının ardından 15 gün sürecek devreye alma aşamasında RASAT`a gerekli yazılımların yüklenmesi, modüllerin ve uydunun test edilmesi ve uydunun çekeceği ilk görüntülerin Yer`e indirilmesi planlanıyor. Bu amaçla TÜBİTAK UZAY`ın Ankara`daki tesislerinde bulunan yer istasyonu ile Norveç`te bulunan Andoya Yer İstasyonu kullanılacak. (AA)Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.