Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8806
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TÜRKİYELİLİK TANIMI YANLIŞ

Türkiyelilik tanımı yanlış

ANKARA 18 Nisan 2009
Türkiyelilik tanımı yanlış
Genelkurmay Başkanlığı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un İstanbul’daki konuşmasında dile getirdiği "Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir" sözlerinin yanlış anlaşılması üzerine bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Başbuğ’un bu sözlerinin "Türkiyelilik" tanımına ulaşılabileceğini değerlendirmelerinin "konuyu saptırmak anlamına geleceği" vurgulandı.

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgi notunda, Prof. Dr. Afet İnan’ın "Medeni Bilgiler ve Mustafa Kemal Atatürk’ün El Yazıları" kitabında Atatürk’ün kendi el yazısıyla ifade ettiği "Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir" tanımına yer verildi. Bilgi notunda şunlar kaydedildi:

"Türk milleti tanımını Mustafa Kemal Atatürk kendi el yazısı ile yazmıştır. Bu tanım, Prof. Dr. Afet İnan tarafından yazılan ’Medeni Bilgiler ve Mustafa Kemal Atatürk’ün El Yazıları’ kitabının ilk sayfasında da yer almaktadır. Tanımın ana amacı ’Türk milleti’ tanımının yapılması ve bu tanımın, kavramın etnik ve dini temellere dayanmadığının açıkça ifade edilmesidir.

Ulus-devlette bu düşüncenin yeri yok

Tanım içindeki ’Türkiye Halkı’ terimi de Atatürk tarafından bu nedenle kullanılmıştır. Bu tanımdan ’Türkiyelilik’ gibi tanımlara ulaşılabileceğini düşünmek ve bu şekilde değerlendirmeler yapmak; hem Atatürk’ün ’Türk Milleti’ tanımını niçin yaptığını hem de ’ulus devlet’ kavramının ne anlama geldiğini anlayamamak ve konuyu saptırmak demektir. Ulus-devlet yapısı içinde, bu şekildeki düşüncelerin yeri olamaz."


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.