Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
Türkiyem Dikkat !.......
ABD`de başlayan ve dünyayı saran Küresel kriz gittikçe derinleşiyor.Uluslararası Ödemeler Bankası`nın son verilerine göre 1997 yılında Avrupa ve ABD bankalarının diğer bankalara borcu yokken,bu borç bugün Avrupa bankalarında 800,ABD bankalarında 442 milyar dolara ulaştı.
2007 yılının yaz aylarında likitide sıkıntısı çeken Avrupa bankalarının kısa vadeli borçlarını döndürmek için büyük çaba harcamaları da krizi derinleştiren başlıca faktör oldu.Bu süreç Avrupa`daki bazı bankalara devletin el koyması ile devam ederken,alınan son haberlere göre ABD`nin de bazı küçük bankalara el koymayı düşündüğü ortaya çıktı.Ayrıca krizin ABD`deki büyük sigorta şirketlerini de etkilediği öğrenildi.
Uluslararası ekonomistlerin büyük bir çoğunluğunu ABD`de çok yakında büyük bir "Resesyon" olacağı hususunda hemfikirken,FED 2008 yılı için ABD ekonomik büyüme beklentisini keskin bir şekilde düşürerek ekonomistleri doğrular nitelikteydi.Bu durumun ABD ekonomisini daha fazla gerileteceğini ortaya koyuyor.
Bu arada ünlü para sihirbazı Soros,finansal krizin son 60 yılın en büyük krizi olduğunu değerlendirirken,bu krizin dünya ekonomisini birkaç yıl olumsuz etkileyeceğini belirtiyor.
Cari açığın GSMH`na göre en fazla olan ve en yüksek reel faizi veren ülkelerin başında gelen Türkiye`nin bu krizden haddinden fazla etkileneceği gerçeğini gözden uzak tutmamak gerekiyor.
Hele 2009 yılında yeni 200 ve 500 YTL.lik banknotlarla tanışmak,neyi gösteriyor olabilir.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.