Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8848
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TÜRKSAM`DAN HABERLER
Türkiye’de kurulu bulunan Stratejik Araştırmalar Merkezlerinin (SAM) üçüncü forumu Ankara’da Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi – TÜRKSAM’ın ev sahipliğinde 3 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Türkiye’de mevcut Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırma Merkezleri’nin (SAM) ve güvenlik çalışmaları alanındaki muadili merkezlerin birbirlerini tanıyarak, müşterek sorunları ortaya koyarak, çözüm üretmelerine yönelik önceki iki toplantı 2007-2008 döneminde yapılmıştır. Bir evvelki toplantıda mutabık kalındığı üzere üçüncü toplantı TÜRKSAM’ın koordinatörlüğünde yapılmıştır.
 
Toplantıya Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’deki bağımsız ve üniversiteler nezdindeki Stratejik Araştırmalar Merkezlerinin (Ankara`daki Düşünce kuruluşları toplantısına TÜRKSAM, USAK, SDE, TASAM, TEPAV, ORSAM, SETAV, BÜSAM, BİLGESAM, BAŞKENT-SAM, BASAM, KAFKASSAM, AVİM, 21 Yüzyıl, Uluslararası İlişkiler Konseyi) başkan, başkan yardımcıları ve temsilcileri katılmıştır.
 
Türkiye’deki strateji ve araştırma merkezi yönetici ve üst düzey yetkililerinin katıldığı toplantıda, kurumlar arasında işbirliğini arttırmak, mümkün olan alanlarda iş bölümüne ve işbirliğine gitmek ve uzmanlık alanı yaratarak etkin olmalarını sağlamak üzere getirilen öneriler tartışılmış, ortak sorunlara çözümler aranmıştır. Düşünce merkezleri arasında işbirliği ve iletişimi arttırmak amacıyla bir çok konu üzerinde üzerinde mutabakata varılmıştır.
 
İşbirliğini arttırmak ve ortak sorunlara ortak çözümler getirebilmek amacıyla  ismi ile bir çatı altında faaliyet gösterilmesi ve bir işbirliği örneğinin oluşturulması kararlaştırılmış, Türkiye Düşünce Kuruluşları Platformu’nun gayri resmi alt yapısının hazırlanması konusunda fikir birliğine varılmıştır.
 
Bir sonraki toplantının Ekim 2010’da USAK’ta yapılması ve yıllık uluslararası ilişkiler konferansının planının bu toplantıda yapılması kararlaştırılmıştır.
 
Ev sahipliğini USAK’ın üstleneceği bir sonraki toplantıya dek alınan kararların eyleme geçirilmesinde kurumsal koordinatörlüğü TÜRKSAM’ın, kurulması kararlaştırılan (gayri resmi) Türkiye Düşünce Kuruluşları Platformu’nun dönem başkanlığını da TÜRKSAM Başkanı Sinan OĞAN’ın üstlenmesi kararlaştırılmıştır.
 
 
ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE STRATEJİK ANALİZLER MERKEZİ  TÜRKSAM’DA STAJ FIRSATI
 
 
Türkiye’nin önde gelen Düşünce Kuruluşlarından TÜRKSAM Doktora, Yüksek Lisans ve Lisans Öğrencileri ve (mezunları) ile TÜRKSAM’ın faaliyet alanlarına giren konularda bilgi ve tecrübelerini artırmak isteyen kamu ve özel sektör kuruluşları çalışanları ile istekli diğer şahıslar için “Yaz Dönemi” staj fırsatı sunmaktadır.
 
Üniversitelerin Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi, Kamu Yönetimi, Tarih İktisat, İşletme, Filoloji / Mütercim Tercümanlık, Güvenlik Bilimleri, Sosyoloji, İletişim, Televizyonculuk, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler ile diğer bölümlerde okuduğu halde Uluslararası ilişkileri öğrenmeye istekli öğrenci ve mezun adaylara öncelik tanınacaktır.
 
Staj programı süresince stajyerler TÜRKSAM Başkanlığı’nca ve/veya danışman araştırmacılar tarafından kendilerine verilen TÜRKSAM faaliyet alanları ile ilgili her türlü görevleri yerine getirirler. Bunun yanında katılımcılara tecrübeli araştırmacılardan dönemsel dersler verilecek ve stajyerlerden bir Staj Bitirme Çalışması hazırlanması istenecektir. Bu çalışmalardan başarılı bulunanların hazırlayacakları makalelerin TÜRKSAM web sitesi ve dergilerinde yayınlanması da söz konusu olabilecektir.
 
Başvurular http://www.turksam.org adresindeki staj başvuru formunun tam ve eksiksiz doldurulmasını takiben staj@turksam.org  adresine e-posta yoluyla yapılacaktır. Her başvurunun mutlaka başvurulmak istenen zaman diliminden en az bir hafta önce yapılması gerekmektedir. Yaz Dönemi stajının ilki Haziran ayında başlayacaktır. Haziran Dönemi staj Başvuruları bu ilan ile açılmıştır. Staja Türk vatandaşları ile beraber diğer ülke vatandaşları da başvurabilir. Stajlar ücretsizdir ve TÜRKSAM bursuyla gerçekleştirilmektedir.
 
Saygılarımızla
 
TÜRKSAM Staj Koordinatörlüğü   www.turksam.org
 


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.