Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10233
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2042 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TÜTÜN ÜST KURULU İŞÇİLERİNE SAHİP ÇIKIYOR

TÜTÜN ÜST KURULU İŞÇİLERİNE SAHİP ÇIKMIYOR

 

Ülkemizde son yıllarda üst kurul denen kuruluşların sayısının arttığını görüyoruz. Bazı kurum ve kuruluşlarda görülen birçok problemin kolay bir şekilde çözülmesi için, bu kurullar oluşturulmaktadır. Ancak genel müdürlüğü, müsteşarlığı olan birçok devlet kurumuna, ne hikmetse yüksek kurul oluşturuyoruz.

Bu yüksek kurulun başkanlığına yönetimine de aynı kurumların en üst düzey bürokratlarından getiriyoruz. Bugün Rekabet Kurulu, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu, SPK, RTÜK v.s gibi sayamayacağımız birçok kurulla karşı karşıyayız.

Bu yüksek kurulların hepsi nede, memurlar veya diğer insanlar yönetim kurulu üyesi olabilmek için büyük yarış içerisindeler. Çünkü buralarda çalışmanın hem çok büyük sosyal menfaati var, hem de maaşları çok yüksektir. Kurul üyeleri en yüksek devlet memurunun iki katı ücret alıyor. Kurullarda çalışan memurlar, aynı işi yapan memurlara göre daha fazla maaş alıyor. Bu da adaletsizliği ortaya çıkarıyor.

Ancak ölçünün kaçtığı ve gerekli gereksiz üst kurul önerisinin gündeme geldiği de görülüyor. Örneğin Tütün Piyasası Üst Kurulu gibi birçok kurul neler yapıyor. Bu gün tütün çiftçiliği bitmiş ve sigara fabrikaları tamamen kapanmıştır. Tekel işçileri kapanan fabrikalarına yanıp, perişan bir vaziyette Kızılay’da buz gibi soğukta hak mücadelesi vermektedirler. Acaba üst kurul ne yapıyor. Neden bu acı, elem dolu duruma müdahalede bulunmuyor. Hiç mi görüşü yok.

 

Hükümete seslenip, yaprak tütün işletme müdürlüğü kapanmasın, tütün üretimi devam etsin, işçilere iş verelim, diye bir söylem mi söylüyorlar. Tütün Üst Kurulunun iştigal alanındaki, Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü işçileri gözlerini hükümete, başbakana dikmiş, üzüntüler içerisinde, buz gibi soğukta beklemektedirler. Ancak ne hükümet nede başbakan bu insanların sesini duymuyor.

Bakınız Üst Kurullar ülkemize çok büyük paralara mal olacak şekilde hizmet yapıyorlar. Bu kurulları kimler denetliyor. Üst Kurullar Sayıştay ve Devlet İhale yayası dışındadır. Bu da kurullara son derece geniş harcama yapabilme yetkisi getiriyor.

 

Şu anda bu kurulları denetleyecek hiçbir birim olmadığı için, kurullar özel kuruluşlara dönüşüyor. Kimler yapılan çalışmalardaki eksikliği veya düzgün çalışmayı takip ediyor. Bunu bile bilmiyoruz.

Ancak artık bütün üst kurulların kaldırılması ve görevlerinin de asil genel müdürlüklere verilmesi gerekir.

 

Dr. Reşat DOĞRU

Tokat MilletvekiliPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.