Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10216
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2042 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
UYDUDAN GELEN KORKUNÇ VERİ

Uydudan gelen korkunç veri

 
Küresel ısınma her gün yeni doğal felaketlere yol açıyor. Ama uydudan geçen bu veriler çok daha ürkütücü.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi`nin (NASA) yeni uydu verilerine göre, Grönland, Antarktika ve Alaska`da 2003`ten bu yana 2 trilyon tondan fazla buzul erdi.

Bilim adamlarının küresel ısınmaya ilişkin son veriler olarak nitelediği bulguların, NASA`nın GRACE uydusunun ölçümlerine dayandığı belirtildi.

NASA`da görevli jeofizik uzmanı Scott Luthcke, uydunun buz ölçüm verilerine göre son beş yıl içindeki kara buzulları kaybının yarısından fazlasının Grönland`da meydana geldiğini kaydetti.

Luthcke, Grönland`daki buzulların 2008 yazındaki verilerinin henüz tamamlanmadığını ancak bu yılki buz kaybının, hala çok önemli olmakla birlikte 2007`deki kadar ağır çıkmayacağını söyledi.

Alaska`daki durumun daha iyi olduğunu ifade eden Lutchke, 2005`deki büyük azalmanın ardından kara buzullarının 2008`de, kışın yoğun kar yağışı nedeniyle biraz arttığını belirtti. Luthcke, Alaska`nın NASA uydusunun ölçümlere başladığı 2003`ten bu yana 400 milyar ton kara buzulunu kaybettiğini ifade etti.

Bilim adamları iklim değişikliğine ilişkin değerlendirmelerinde genel bir eğilime karar vermek için genellikle birkaç yıla bakıyor.
NASA`dan bilim adamlarının son bulguları perşembe günü San Francisco`da düzenlenecek Amerikan Jeofizik Birliği konferansında sunmayı planladığı bildirildi.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.