Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1833
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10296
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2055 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
UYUYUN BEYLER
 
UYUYUN BEYLER;
NEREDE BU ÜLKE`NİN SAVCISI, HÜKÜMETİ, TBMM`Sİ, SİYASİ PARTİLERİ VE DAMARLARINDA ASİL KANI TAŞIYANLAR.
ADAMLAR SADECE DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLUMUZU DEĞİL TÜRKİYE`Yİ İŞGAL ETMİŞLER.
BUYURUN VE AĞLAYIN HALİMİZE
 
 
 
 
TEVKURD İzmir il yerel birimi yönetimini seçti
Nivîskar: rizgarionline Di: 01.06.2009 Sehet: 17:15
Ji aliyê rizgarionline

Rizgarî Online/ 29.05.2009 tarihinde İzmir MESOP binasında Tevkurd İzmir yerel birim 2. Kongresi yapıldı. Toplantı saat 14.00’de Yerel Birim Komisyon Üyesi Nursin KOTAN’ın açılış konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasından sonra divan seçimi yapıldı. Divan Başkanlığına Mahmut Ağamolla seçildi. Divanın seçiminden sonra İzmir komisyonu adına 1 yıllık faaliyet hakkında Nursin Kotan söz aldı.

Kürt Ulusal Birlik Hareketi (TEVKURD) İzmir il yerel birimi yönetimini seçti…

29.05.2009 tarihinde İzmir MESOP binasında Tevkurd İzmir yerel birim 2. Kongresi yapıldı. Toplantı saat 14.00’de Yerel Birim Komisyon Üyesi Nursin KOTAN’ın açılış konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasından sonra divan seçimi yapıldı. Divan Başkanlığına Mahmut Ağamolla seçildi.

Divanın seçiminden sonra İzmir komisyonu adına 1 yıllık faaliyet hakkında Nursin Kotan söz aldı.

Nursin Kotan konuşmasında; son iki aydan beri Üniter Devlet, Misaki milli, tek bayrak ekseninde devletin ilgili kurumları, akademik çevreler Kürd sorununu tartışmaktadırlar. Oysa, Tevkurd programının temel hedefler bölümü 1.maddesinde; Tevkur, Kürdistan’ı Kürt ulusunun ülkesi olarak görür. Bu tespit üzerinden çözüm arar. Çözümün, özü itibariyle Kürt Ulusunun kendi kaderini tayin hakkı olduğunun altını çizer.

Tevkurd, Kürd ulusal sorununun üniter devlet yapısı içerisinde çözümlenemeyeceği, bu yöndeki dayatmaları kabul edemeyeceğini, bu bağlamdaki projeleri red edeceğini belirten Nursin Kotan konuşmasına şöyle devam etti; Bu tespitlerden de görülmektedir ki; her zamankinden daha çok Tevkurd ‘e sahip çıkmak, sunulan bu ulusal projeyi tartışmamız gerektiği bir dönemde, yerel birim kongremizi yapmaktayız. İnanıyorum yenilenen yerel birim, üzerine düşeni yapacak ve eksiklerimizden ders çıkararak daha verimli bir çalışma içinde olacaktır.

Bu açıklamalardan sonra Nursi Kotan Tevkurd İzmir yerel birim çalışmaları hakkında 1 yıllık süre içinde;
- Yerel birim toplantılarının düzenli olarak yapıldığını,
- Ekim devriminin 61.yıl dönümünde Ulusal sorun, Kafkaslar ve Kürt sorunu konulu paneli, Köz dergisi, Çağrı dergisi, Jineps gazetesi, Mesop ile birlikte düzenlediğimizi,
- Semt toplantılarının yapıldığını,
- Şiddet üzerine bir seminerin verildiğini,
- Anadil ile ilgili basın açıklamasına katıldığını,
- İzmir de birlikte başaracağız platform çalışmalarına katıldığını,
- Tevgera Yekitiya Neteweyîya Kurd flamasıyla Newroza, Biji Yek Gülan Flamasıyla düzenlenen 1 Mayıs mitingine katıldığını, belirtikten sonra mali raporu okuyup, konuşmasına son verdi.

Mahmut Alpşen özetle, Tevkurd’un ulusal birlik hareketi olduğunu, birlik görünümünün ve birlik gerçekliğinin arasında bir çelişmenin olduğunu, bu nedenle görünümde birlikçi görünüp gerçeklikte buna uygun davranmadığımızın altını çizerek, gerçekten birliği isteyip istemediğimizi, düşünmemiz gerektiğini söyledi.

Ortak iİdeallerimizin başında Kürdlerin kendi topraklarında, yani Kürdistanda kendisini yönetme hakkının olduğunu; Kürdlerin, bu hakkın gerçekleşmesi noktasında sistem karşısında manevralar yapabileceğini, bu noktada manevra yapılırsa buna itiraz etmeyeceklerini, fakat Tevkurd’un bileşenlerinin ve tek tek bireylerinin Tevkurd içinde birbirine karşı manevra yapmaya hakkının olmadığını, birlik içinde görünüp birlikte hareket etmemenin doğru olmadığını, eleştirilerin birliği zedeleme temeline ve birlik aidiyetini yıpratma temelinde yapılmaması gerektiğini, Kuzey Kürdistanda açık- meşru temelde bir örgütlenmenin hayata geçirmenin denendiğini, bu temelde inanç eksikliğimizin giderilmesi gerektiğini, bu dönemin iradi davranmamamız gereken bir dönem olduğunu, gençlerin ve kadınların mücadele içine çekilmesi gerektiğini, doğrudan örgütlenme için sokağa çıkmamızın şart olduğunu söyleyerek konuşmasını bitirdi.

Terzan Adıbelli: Tevkurd`un bir takım yapısal sorunlarının olduğunu, süreç üzerinde sağlıklı bir değerlendirmenin yapılması için Tevkurd bileşenlerin değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Adıbelli konuşmasına şöyle devam etti.

Ulusal birliği gerçekleştirmek gibi büyük bir iddiayı gündemine koyan Tevkurd birleşenlerin böyle büyük bir iddiayı gerçekleştirme konusunda yetersiz kaldığını, süreç içinde Tevkurd bileşenlerin bireysel ve grupsal kaygılarını öne çıkardıklarını, Tevkurd bileşenlerin doğrudan örgütlenmenin önündeki belirsiz tavırları, Kurd siyaset sınıfının birlikte mücadele geleneğine alışkın olmaması gibi sorunlarının olduğunu söyledi. Tevkurd bileşenlerinin tutumlarını tekrar gözden geçirmeleri elini taşın altına koymaları gerektiğini, yeni yerel birimlerin kurulmasını bir zorunluluk olarak gören Adıbelli konuşmasını şöyle bitirdi. Tevkurd yüzünü kitlelere dönmeli, aksi halde bir tabela örgütü olmaktan kendini kurtaramaz.

Mahmut Ağamolla: Genel anlamda Tevkurd süreci hakkında bilgi verdi. Bu süreci Kürt Ulusal Demokrat Çalışma Grubu ile birlikte ele alınmasının gerektiğini, değerlendirme yapılırken toptan redçi bir mantıkla sürece yaklaşmanın doğru olmadığını, Tevkurd `u değerlendirirken Tevkurd`un yapısını göz önünde bulundurmak gerektiğini Tevkurd`un Kurum ve bireylerden oluştuğunu, birey ve kurumların birlikte çalışma sıkıntılarının olduğunu söyledi. Başarılı olmanın kriterleri örgütlenmeye bağlı olduğunu, bu nedenle yerel birimlerin öneminin Tevkurd açısında tekrar değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Faraç Temel: Tevkurd birey ve kurumlardan teşekkül ettiğini, yerel birimlerin aktif hale gelmemesi, yeni yerel birimlerin kurulmaması, eğer Tevkurd bileşenlerinden kurumlar nedeniyle yapılamıyorsa kurumların kendilerini değerlendirmesi ve bireylerin üzerindeki tahakkümlerine son vermeleri gerektiğine işaret etti.

Konuşmalardan sonra Tevkurd Meclis üyesi Suphi Orak İstanbul yerel birim çalışmaları hakkında kısa bilgi verdi.

Konuşmalardan sonra İzmir Yerel biriminin seçimine geçildi.

Yerel birim Komisyonuna Kurumlardan Mesop adına Tuncay Atmaca, Komal adına Sedat Uğur önerildikten sonra, yerel birim seçimi yapıldı.

Yerel birime, Faraç Temel, Terzan Adıbelli, Cemal Tunç, Mahmut Alpşen, Gurbet Adıbelli seçildi.

RO/MA


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.