Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1812
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8400
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 753
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2008 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
UZAYDA SIR KEŞİF

Uzayda sır keşif

15 Eylül 2011 Perşembe, 22:06

Amerikalı astronomlar, bilim kurgu dörtlemesi Yıldız Savaşları filmindeki Luke Skywalker`daki iki güneşli gezegeni Samanyolu`nda keşfettiler.

ABD`de yayınlanan araştırmaya göre, Dünya`dan 200 ışıkyılı (1 ışık yılı: 9,5 trilyon km) Kepler-16b adı verilen bu dış gezegen (exoplanet-güneş sistemi dışındaki gezegen) iki güneşin etrafında dönüyor ve böylece iki kez gün batımı ve iki kez gün doğumu oluşuyor.

İki güneşli gezegen Yıldız Savaşları bilim kurgu filminde Tatooine adıyla çorak çöllere ve Kum Adamları diye kendine özgü canlıların yaşadığı şekilde canlandırılmasına karşın, Kepler-16b, soğuk ve gazlı bir gezegen. astronomlar, yaşamın burada var olması olasılığının bulunmadığını belirtiyorlar.

Keşifte yer alan Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi`nden Josh Carter, Kepler-16b`nin varlığı teyit edilen ilk iki güneşli gezegen örneği olduğunu belirterek, ``Üstelik, bizim güneş sistemimizin diğer gezegen sistemleri arasında sadece bir örnek olduğunu keşfediyoruz, doğa bunları yaratabiliyor`` dedi.

Güneş Sistemi`nin en büyük gezegeni gaz devi Jüpiter`in üçte biri bir kütleye ve yüzde 75`i kadar yarıçapına sahip Kepler-16b`nin, Satürn kadar kütle ve cüssesi bulunuyor.

İki güneşinin etrafında 229 günde dönen bu dış gezegen, yıldızlarından ortalama 104,6 milyon kilometre mesafede bulunuyor.

Kepler-16b`nin iki yıldızının da Güneş`ten daha küçük ve daha soğuk olması nedeniyle, yüzey ısısı sıfırın altında 73 ila sıfırın altında 101 santigrat derecede yer alıyor.

Amerikan Science dergisinin bugünkü sayısında yayınlanan araştırma ayrıca bugün ABD`nin Wyoming eyaletindeki Jackson Hole`daki ``Uzak Güneş Sistemleri`` konferansında da sunulacak. aa
Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.