Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8806
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
UZAYDA YAŞAM BELİRTİSİ
UZAYDA YAŞAM BELİRTİSİ
A.A.
Avrupalı gökbilimciler, bu yılın başında keşfettikleri bir gezegenin Dünya`ya çok benzeyen kayalık bir yüzeye sahip olduğunu açıklarken, bu yeni buluş uzayda hayat olup olmadığı tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

Astronomy and Astrophysics dergisine göre, Güneş Sistemi dışında keşfedilen en küçük gezegen olan Corot-7b, Dünya ile benzer özelliklere sahip. Astronomların defalarca yaptıkları gözlem ve ölçümlerde, Corot-7b`nin yoğunluğunun Dünya gibi kayalık olduğunu ispat ettiği görüldü.

 

Corot-7b, Avrupa Uzay Ajansı tarafından Aralık 2006`da yörüngeye fırlatılan COROT uydu teleskopuyla keşfedilmişti.

 

Araştırma ekibine başkanlık eden Cenevre Üniversitesi`nden Didier Queloz, bu bilinen ilk kayalık dış gezegenin çevresinin Dünya`dan yüzde 80 daha geniş, beş kat daha ağır olduğunu belirtti.

 

Ancak Queloz uzayda hayat olup olmaması konusunda yine de temkinli. Bilimadamı, "Dante`nin Cehennemi" diye tanımladığı gezegenin yüzey sıcaklığının 1,000 ile 1,500 santigrat derece olduğunu, bunun da bilinen anlamda yaşama olanak tanımadığının altını çizdi.

 

YENİ GEZEGENİN ÖZELLİKLERİ

Yeni gezegen, güneşi çevresinde saatte 750 bin km hızla 20 saat sürede dönüşünü tamamlıyor. Dünyanın güneşine en yakın gezegen Merkür is güneş etrafında dönüşünü 88 günde bitiriyor.

 

Dünya`nın Güneşi çevresinde döndüğü gibi başka yıldızların yörüngesinde gaz devi 330 civarında dış gezegen keşfeden bilim adamları, bunların büyük bölümünün Yerküre`den 17 kat büyük Neptün gezegeniyle benzerlik taşıdığına işaret ediyor.

 

Dünyanın komşusu gökadada bulunan yeni gezegen, güneşinden sadece 2.5 milyon km, Dünya`dan ise 500 ışık yılı uzakta yer alıyor. 

 

Keşiflerini "süper Dünya" dış gezegen kategorisine sokan bilim adamları,  ilk kez bu kadar küçük bir dış gezegenin yoğunluğunun ölçüldüğünü ve bulguların,  böylesine küçük bir gezegenin kütle ve yoğunluğu konusunda somut kanıtlar sunması açısından önemli olduğunun altını çiziyor.

 

Fransız Uzay Kurumunun başını çektiği COROT projesi, ESA, Avusturya, Belçika, Almanya, İspanya ve Brezilya`nın katkılarıyla yürütülüyor.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.