Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1812
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8391
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 753
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2008 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
VAN GÖLÜ`NDE URANYUM BULUNDU..

Van Gölü`nde uranyum bulundu...

07 Ağustos 2011 Pazar, 11:45

Van Gölü`nde üç yıldır sürdürülen araştırma, önemli miktarda uranyum madeninin burada yattığını ortaya çıkardı.

 
 
Tespit edilen 50 bin ton uranyumun piyasadaki değeri 7.5 milyar doları buluyor.

Efsanelerle gündeme gelen Van Gölü`nden canavar değil uranyum çıktı. Bilim adamları gölde kirlilik ararken 7.5 milyar dolarlık uranyum buldu. Türkiye`de kurulacak nükleer santralde bu uranyumun kullanılması için de çalışma başlatıldı. Elazığ Fırat Üniversitesi`nden Kimyager Prof. Dr. Mehmet Yaman`ın geçtiğimiz ay uluslararası hakemli bir dergi olan Clean-Journal`da Van Gölü`nde yüksek oranda uranyum olduğuna ilişkin bir makalesi yayınlandı. Yaman ve ekibi 2 yıl boyunca Doğu Anadolu Bölgesi`ndeki tüm göl ve akarsuları tahlil etti.

Tahlil sonucunda Dicle ve Fırat`da litrede 1 mikrogramdan az, Van Gölü`nün 30 ayrı noktasından alınan suda ise ortalama litrede 76 mikrogram uranyum bulundu. 2008 yılında Van Gölü`ndeki kirliliği araştırmak için laboratuarda analiz yaparken yüksek oranda uranyum tespit eden Prof. Yaman çalışmalarını 3 yıl boyunca sessizce yürüttü. Uranyum çalışmasının sonuçları dünyaca kabul gören bir dergide yayınlayarak güvenceye aldı. Yaman`a İstanbul Teknik Üniversitesi`nden de destek geldi. TÜBİTAK`tan da araştırma desteği istendi.

ÖZEL PROJE BAŞLATILDI

Araştırmacılar, Van Göl`ünde uranyumu toplayacak polimerik bir reçine çalışması başlattı. Bu polimerin hammadesi İzmir Aliağa`daki fabrikadan alınıp modifiye edilecek. Böylelikle Türkiye kuracağı Nükleer reaktörlerinde kullanılacak olan uranyum hammadesini dışarıdan almayacağı gibi ihracatını da yapabilecek. Prof. Dr. Yaman, eşinden bile gizlediği uranyum araştırmasının ayrıntılarını SABAH`a anlattı. Yaman, şöyle konuştu: "Açıkçası böyle bir sonuç beklemiyordum, şok oldum. Aylarca ne yapacağımı kime söyleyeceğimi bilemedim. Daha önce MTA`nın ve Almanların Van Gölü`nde uranyum araştırması olmuş ama sonuçları yayınlanmamış. Gizlendiğini düşündüm, korkuttu beni. O yüzden araştırma sonuçlarımı uluslar arası bir bilimsel dergiye gönderdim. Şimdi yapılması gereken bu uranyumu çıkartmak. Gölde yapılacak daha pek çok araştırma var"

Türkiye`nin 50 yıllık uranyum ihtiyacını karşılıyor

Maden Tetkik Arama (MTA) Türkiye`nin karadaki toplam uranyum miktarının 9 bin ton olduğunu tahmin ediyor. Yozgat Sorgun`da da ilk uranyum araması başladı. Ancak henüz Türkiye`de uranyum madeni tespit edilerek çıkartılmadı. 5 bin megawatt bir santral için yılda bin ton uranyuma ihtiyaç var. Uranyumun kilogramı 220 dolara kadar çıkıyor. Ancak ortalama 150 dolardan bile hesaplansa Van Gölü`nde bulunan 50 bin tonluk rezerv 7.5 milyar dolar ediyor. (Sabah)


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.