Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8807
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
VATANDAŞ BAYRAMI ZOR GEÇİRDİ-Dr.REŞAT DOĞRU-

      VATANDAŞ BAYRAMI ZOR GEÇİRDİ

 

 

 

Tokat milletvekili Dr. Reşat DOĞRU vatandaşın bayramı zor şartlar altında geçirdiğini söyledi. Dr. Doğru şöyle devam etti.

         AKP İktidarının yanlış politikalarının acısı iyice gün yüzüne çıkmaya başlamış, artık hayatın her alanında ekonomik sıkıntı baş göstermiştir.

         Esnafın ve küçük ölçekli işletmelerin büyük umutlarla beklediği bayram hareketliliği maalesef hüsranla sonuçlanmıştır. Çünkü memur, işçi ve çiftçinin gelirlerindeki azalmalar onları otomatik olarak harcamalarını kısma eğilimine yöneltmiştir. Çünkü memur, işçi ve emekliye verilen maaş zamları ortadadır. Bu şartlar altında vatandaşlarımız bırakın kendini, çoluk çocuğunu sevindirecek bir bayram hediyesi dahi alamamıştır.

         Çiftçi zaten mahsulü para etmemiş, geçen 7 yılda olduğu gibi bu yıl da karın tokluğuna çalışmış, elinde avucunda olanı satıp savmıştır. Hal böyle olunca bütün ticari faaliyetler durma noktasına gelmiş, artık bayramlarda dahi insanların yüzü gülmez hale gelmiştir.

         Bayram sonrası açılacak okullar için yapılan alışverişler bile piyasayı hareketlendirmeye yetmemiştir. Görüntülü ve yazılı medyada ticarethane sahipleri ile yapılan görüşmelerde satışların durduğu veya “eh işte” şeklinde cevaplar alındığı görülmektedir.

AKP Hükümeti durumun vahim olduğunun farkında mı değildir, yoksa  bu kadar mı başarılı oluyorlar, bu da ayrı düşündürücü bir konudur. Haberlerde Başbakan ve bakanlar ülkeye pembe tablolu görüntüler çizmeye çalışıyorlar. Türkiye’nin her kesimi ciddi ekonomik sıkıntılarda ve borçlar her geçen gün devasa boyutlara ulaşmaktadır. Halkımız gerçekten eski bayramları mumla aramaktadır.

Kış aylarında masrafların artacağını düşünecek olursak, durum daha da kötüye gidecektir. Masraflara ısınma, okul giderleri, eklenince %2,5 luk zamla tüm ücretli ve emekliler çok daha sıkıntı içinde olacaklardır. Maaşlara gelen zamlar daha ellerine geçmeden elektrik, su gibi giderlere gelen zamlarla eriyip gitmektedir.

Vatandaşımız için bu bayram gerçekten büyük zorluklarla geçmiştir. Artık Takke düşmüş, kel görünmüştür. Eğer gerekli tedbirler alınamazsa bu zorluklar her geçen gün daha da artacaktır. Yaklaşık iki ay sonra Kurban bayramı kutlanacaktır. Bu gün çocuğuna bir gömlek alamayan halkımız, kurbanını neyle ve nasıl kesecektir.

Herkesin alım gücü artık alt seviyelere doğru inmiştir. Bu durum hem alıcı hem satıcıları etkilemektedir. Alım gücü durduğunda ekonominin tüm katmanları bundan etkilenmektedir. Vatandaşımız cebinde parası olmadığı için harcama yapamamakta, bunun karşılığında arz-talep dengesizliği ortaya çıkmaktadır.

Memurumuz, işçimiz, çiftçimiz, esnaf ve sanayicimiz kısaca tüm halkımız mağdur edilmektedir. Hükümet sorunu çözecek politikalar üretmekte aciz kalmıştır ve bu aczini devam ettirmektedir. Piyasaların en hareketli olması gereken bayram günlerinde dahi yaprak kımıldamıyorsa burada bir sıkıntının olduğu muhakkaktır. Sizler bu halkı en önemli günlerinde bile mağdur ederseniz gün gelir bu halk ta sizi mağdur eder dedi.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.