Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1824
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8964
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2015 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
YETİŞMİŞ ABD`Lİ ÇALIŞAN ÜLKESİNDEN KAÇIYOR

Yetişmiş ABD`li çalışan ülkesinden kaçıyor

 
USA Today 18 Kasım 2009
Küresel finansal krizin etkisiyle ABD’de işsizlik son 26 yılın en yüksek seviyesine çıkarken, yetişmiş elemanın ülke dışında iş arama çabası da önceden görülmemiş derecede yükseldi.

ABD’nin en çok satılan gazetelerinden USA Today’de yer alan haber analizde ABD’de işsizlik oranının son 26 senede en yüksek orana ulaşmasıyla ‘ülkeyi terk etmenin’yeni bir akım haline geldiğine işaret edildi.     

İnsan kaynakları ve anket şirketlerinin yaptığı açıklamaya göre, yüzde 10,2’ye fırlayan işsizlik oranı ile milyonlarca Amerikalı yurt dışında iş aramaya yöneldi.

Ülkenin en büyük insan kaynakları ve danışmanlık şirketi olan Manpower’ın CEO’su Jeff Joerres, altı ay öncesinde birkaç düzine olan yurtdışında iş arayan ABD’li sayısının, 500 kişiye yükselerek oransal olarak büyük sıçramanın gerçekleştiğine dikkat çekti.

Joerres, “İnsanlar ABD dışında daha iyi olanaklar olabileceğini düşünmeye başladı, bu eskiden benzeri görülmemiş bir durum” açıklamasında bulundu.

Joerres, her ne kadar küresel çapta iş arayan insan sayısının yavaş yavaş arttığını söylese de, bir zamanlar moda olan ABD’de iş arama eğiliminin tersine döneceğini söyledi.

YÖNETİCİLER YURT DIŞI İSTİYOR
Haber analizde Korn/Ferry adlı araştırma şirketi tarafından yöneticiler üzerinde yapılan ankette, 2005 senesinde yurt dışındaki görevlerde yer almak isteyenlerin oranının yüzde 37’den yüzde 54’e çıktığı ortaya koyuldu.

Yapılan başvurular ve işe alımlar ile ortaya çıkan sonuçlar, Amerikalıların en çok başvurduğu ülkelerin Çin, Brezilya, Singapur ve Dubai olduğunu gösterirken; en çok işe alım yapılan alanlar ise mühendislik, bilgisayar teknolojileri, üretim, yatırım bankacılığı ve danışmanlık olarak belirlendi.

Haber analizde küresel ekonomik krizin Asya ülkelerini de vurmuş olmasına rağmen, ABD’den çok daha hızlı toparlanma gösterdikleri için insanların bu ülkeleri hedef olarak belirledikleri vurgulandı. Bu eğilime Asya ülkelerinin de açık olduğu ve özellikle Singapur’un yenilikçi yatırımları desteklemek için uluslararası yönetici ve danışman aradığına dikkat çekildi.

ABD İŞ OLANAKLARI AZ
USA Today, yurt dışındaki olanakları
ABD’ye tercih edenlere örnek olarak mühendis Charles Wang’i gösterdi. Wang, bir Amerikan firması için Dubai’de 6 aylık bir projede yer aldıktan sonra serbest ticaret cennetine yerleşmeye karar vermiş. Nedeni ise çok net: “ABD’de iş bulmak çok daha zor.”

Haber analizde ayrıca, Massachusetts Institute of Technology, Sloan İşletmecilik Okulu 2009 mezunlarının yüzde 24’ünün yurt dışında iş bulduğu belirtilirken, bu oranın geçen sene yüzde 19 olduğuna da dikkat çekildi.(www.hurriyet.com.tr)Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.