Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8806
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
YUNANLILAR TOPLU HALDE GÖÇ ETMEYE BAŞLADI

Yunan basını: Yunanlılar toplu halde göç etmeye başladı

Yunanistan’da, mali krizin yarattığı belirsizliğin "Yunan halkının toplu halde ülke dışına göç etmeye başlamasına yol açtığı" bildirildi.

16:15 | 01 Mayıs 2010

ATİNA AA

Yunan basını, "Yunanistan’da ekonomik kriz nedeniyle son günlerde geniş çaplı göçün yaşandığını" belirttiği haberlerinde, "yapılan kamuoyu araştırmalarında, ülkede 10 kişiden dokuzunun ülke dışına göç etmeyi düşündüğünün belirlendiğini" kaydetti.

Ülke dışına göç edenlerin birinci tercihinin Kıbrıs Rum Kesimi olduğu ifade edilen haberlerde, "ekonomide zamanında iyileşme görülmezse yurt dışına kaçışların genel göç dalgasına dönüşebileceği" belirtildi.

Atina’da yayımlanan Ethnos gazetesi, "Yunanlıların Kıbrıs’a toplu kaçışı" başlıklı haberinde, "Yunanistan’ın IMF’ye olan başvurusunun, ülkenin iflas etmesi tehdidinin ve yüksek işsizlik oranının çok sayıda Yunanlıyı ilk güvenli Avrupa ’limanı’ olan Kıbrıs’a yönlendirdiğini" yazdı.

"Ülke dışına giden Yunanlılarla birlikte banka hesapları da göç ediyor" diye yazan Ethnos gazetesi, paralarına Kıbrıs’ta "sığınak" arayan Yunanlılardan Kıbrıs Rum kesiminin Atina büyükelçiliğine "yağmur gibi telefonlar geldiğini" bildirdi.

Kathimerini gazetesi de "Ülke dışına yeni bir göç dalgası" başlığıyla yayımladığı haberde, "Gelecekle ilgili belirsizlik ve güvensizlik Yunanlıları ülke dışına göç etmeye iterken, ülkedeki ekonomik krizin, ülke dışında yaşayan Yunanlıların da anavatana dönme özlem ve arzularından daha baskın geldiğini" yazdı.

Kathimerini, "ülke dışına göç edenlerin büyük bölümünü yüksek lisans sahibi gençlerin ve meslek sahiplerinin oluşturduğunu, binlerce kişinin de  bulmak ümidiyle yurt dışında yaptıkları başvurularına yanıt beklediğini" kaydettiği haberinde, "Ufukta bir an önce (ekonomide) iyileşmeye yönelik işaretler gözükmezse Yunanlı genç bilim adamlarının ülke dışına gitme eğilimlerinin akın haline gelebileceği" görüşüne yer verdi.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.