Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
ABD deki kriz bize nasıl yansır? Dünyaya yönelen bu kriz fırsat mı yaratır? Yoksa tersi mi olur? Ferhat Kaya, 1.10.2008 12:57:44
ABD de bir kriz doğdu.Bazı ekonomistler, ABD ekonomisinden biz çok etkilenmeyiz diyorlar.Hatta başbakan dahil bazıları bu kriz bize fırsatlar doğurabilir demekte. Öte yanda aksini düşünenler çoğunlukta. Bunlar ülkemizde 4 ay içinde çok büyük bir kriz çıkacağını söylemekteler.
Nasıl etkileniriz bunun tartışılmasını istiyorum.
Ferhat Kaya
Tartışmaya ilişkin Cevaplar
Yaşar Koloğlu - (Ziyaretci) 2.10.2008 14:30:51

ekonomi zaten yıllardır krizdedir.son dış gelişmeler borsada(sanki ekonomimiz sadece borsa) ve yabancı paralarda menfi etki yapacak ve buda ekonominin psikolojisini daha da bozacaktır.Hukumet buna tedbir olarak da zamlara devam edecektir.Hatırlayın geçen seçimlerdeki afişleri elektriğe hiç zam yapmadık.şimdi yapıldı.inşallah bu seçim sloganına aldananlar oylarını geri ister.zamlar yapıldıkça faizler artacak ve bu böyle devam edecek.Dış etkilerden etkilenmemek için ekonominizin sağlam olması gerekiyor.kaç yıldır hangi üyük yatırımlar ve bunun neticesinde üretim ve ihracatlar gerçekleşti.İhracak arttı deniyor peki ithalat? ithalatımız her zaman ihracatımızdan çok çok fazla.dışticaret açığı giderek artıyor.Bunu dile getirmiyorlar.Çiftçi perişan, esnaf borçlarla uğraşıyor, kepenk kapatan kapatana memurlar, işçiler maaş kıtlığından şikayetçi.PEKİ İŞSİZLER?giderek sayı artıyor.İşsizliğe çare yok.
özetle ekonomi zaten bozuk.bir tek tek başına iktidar dolayısyla spekülatif olaylar azalmıştı.şimdi o da başladı ve devam eder.sonra derler ki ABD Türkiye yi de vurdu.Yahu biz zaten kendi kendimize vurmuşuz yıllardır.Son on yıldır ekonominin neresi düzeldi ki?
Yaşar koloğlu
Orkan Ersoylu - (Ziyaretci) 1.10.2008 22:19:56

Türkiye bankalarına gelen paralar ile ilgili haberin pek doğru olduğunu sanmıyorum. Burada bir oyun var.Özellille borsada olabilir.
Öyle zannediyorum ki,ABD`li ve Avrupalı provakatörler bu haberi uçuruyor.
Bilindiği gibi İMKB daki hisselerin yüzde seksenine yakını yabancıların elinde. Krizden dolayı ellerindeki bu kıymetli kağıtları satamıyorlar.Böyle bir haber uçurup Türkiye`ye nakit transferi yaptırıp ellerindeki bu kıymetli kağıtları satarak paraları kendi ülkelerine götürebilirler.
Tabii ki,Avrupadan Türk Bankalarına para yatırma Türk ekonomisini düzeltir amma,böyle oyunlara da dikkat etmek gerekir.Zira Başta ABD olmak üzere diğer ülkelerin nakite ihtiyaçları var.
Murat Toros - (Ziyaretci) 1.10.2008 13:18:42

Ben böyle krizlerden Türkiye`nin karlı çıkacagına pek ihtimal vermiyorum. sadece bir haber okudumi sitenizde de var.Daha önce ülkemizde kazanıp yada vatandaşımız olup kazandığını yurt dışındaki bankalara yatıranlar da bir panik olmuş ki şimdi bu paraları Türkiye`ye getirmeye başlamışlar.Tabi şimdi yurt dışındaki bankalar güvenli degil.ne zaman hangisinin batacagı belli değil.Bu şekilde yurt dışındaki bankalarda paraları olanların toplam mevduatları 100milyar dolar olduğu söylenmekte. Hükümet bu paralar üzerinde bir plan yapabilir. Ya Özal taktiğine benzer bir taktikle hareket eder, ya da Putin metodunu dener.
Ama dışarıda olan paralar Türkiye ye getirilirse bu ciddi bir nefes aldırır.Ama gelen paraların muhakkak yerinde yatırım doğurması şarttır.Akasi takdirse geçiçi bir rahatlık sağlar.Ekonominin düzelmesi gerçekleştirilemez.
Murat Toros
Eşref Güçlü - (Ziyaretci) 1.10.2008 13:03:46

Bir kere ABD ekonomisinde meydana gelen her ciddi olay bizi etkiler.Çünkü ülkemiz ABD ile oldukça içiçedir.İthalatımızın ve ihracatımızın çok yüksek boyutta olmaması çok önemli değildir. En azından ABD Avrupayı etkileri avrupa da bizi.Zaten sadece ABD de değil dünya ekonomisinde bir aşağıya iniş var.bundan elbetteki etkileneceğiz.
Sadece çok iyi tedbirler, bu etkinin derecesini azaltabilir o kadar.

Eşref Güçlü
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.