Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
Ali Babacan`ı tebrik ediyorum!!!!!! Ertuğrul ÇELİKDİN, 30.05.2008 14:58:19
Adam devrim yaptı. EEE be kardeşim hadi mühendis adamı dış işleri bakanı yaptınız bari nerede ne söylenir onu öğretin adama. Aramızda yabancı dili olan bir bu var onu dış işleri bakanı yapalım derseniz böyle saçmalarsınız.
Hoş adamın doğruyu söylediğini varsayalım; kaç yıldır iktidar koltuğunda oturuyorsunuz. Diye sivrinin teki size sormaz mı? Yok yaptırmıyorlar derseniz: Oturma orada o zaman hoş canınız isteyince neler neler yaptığınızı tarım ülkesini pirinçsiz bırakmak pahasına....
Neyse.
Tartışmaya ilişkin Cevaplar
onur ÖZLÜ - (Ziyaretci) 26.12.2008 01:02:52

zaten birileri bizi bizim memleketimizde karalayan açıklamalarda bulununca DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ
yurdışında aşağılayınca ÖYLE DEMİŞSE VARDIR BİR SEBEBİ zihniyeti bakın bizi nerelere getirdi
1923 ten 2009 senesine gelindiğinde ülkenin üremekten yani nifusundan başka hiçbir şeyinin artmadığı ve gelişmediği görmemek için kör olmak lazım
Senem Simsek - (Ziyaretci) 3.06.2008 23:43:05

ABD de bir universite egitiminin bir seneliginin 20 bin dolar oldugu, burs almak icin ise Graduate Record Exam,GRE sinavindan en az gecmis yillardaki sinav sistemine gore 1700 oldugu dusunulecek olur ise bu demeclerin hos olmadigi kadar hic de bos olmadigini gorebilirsiniz. ABD de okumanin iki yolu vardir.Birincisi yuksek matematik zekasina sahip olursunuz ve diliniz mukemmeldir, ikincisi ise secilirsiniz ve okutulursunuz.Bu ikinci yolun, nam-i diger arka sokaktan universiteye girmenin bir bedeli vardir elbette. Turkiye eger her burs geri odeme zamaninda ya Musluman sorunu,ya Alevilere dikilecek elbise problemi yada Ermeni olmadi Kurt sorunu ile ugrasacaksa hele binlerce Mehmedi sehit verecekse ya Amerikan patentli universite egitimi almamis kisileri politikacilari tercih etmelidir veya kendini vatansever Istanbul Universitesinde doktor olmus, yurtdisina imkansizliklar nedeni ile hic cikamamis ama karakterini yerde birakmamis, daha zeki politikacilara evet demelidir. Ali Babacan`in talihsiz sozlerine kahkahalarla guluyorum ve kendisine diyorum ki bu Cumhuriyet kanla emekle kurulmustur. Bedeli de dolar veya euro degildir. Yine emek ve gerekirse kan olacaktir.Bu kadar acik sozlu oldugum icin ozur dilemeyecegim. Bu ulkede bir sorunlu varsa o da biz Turklerdir. Gereksiz yere oyalaniyoruz ve onumuz kapatiliyor. Mustafa Kemal Ataturk`un kurdugu Cumhuriyette kargasa cikartmak icin hersey deneniyor.Ne Muslumanlarin ne geri kalaninin ama biz bu vatanin asil sahiplerinin sorunu var. Huzurumuz kacti. Son bes yilda gercekten ortaligi atese verdiler. Geldikleri ilk sene Kurt Sorunu var dediler tek tek sehit verdik. Alevilerle alay ettiler,tadlari kacti. Ermeni Sorununu duze cikartmistik yazilarimizla tekrar hortlattilar.Yakinda Turk Yunan savasini da ateslemeyecekleri ne malum...Kendi tabirleri ile 80 senelik Turk Cumhuriyeti tarihinde, geciniz Osmanli Imparatorlugunun en kotu doneminde dahi yapilmayani yaptilar.Kardesi kardese dusman ettiler.Tadimizi kacirdilar.Uyanin artik.Turk Sevgi ve Saygilarimla.
Dr. Senem Simsek
Ahmet Sever - (Ziyaretci) 31.05.2008 12:17:10

bu konuda yazan arkadaşların dile getirmediği bir konuyu belirtmek istiyorum. O da şudur.
Aslında Babacan, dolaylı da olsa Türkiye`de gayrimüslimlerin baskı altında olduğunu söylemiş oldu.Nasıl söylemiş oldu?
Azınlıkların hakları gündeme geldi. ve Babacan da Müslümanların da özgürlük sorunu var, ama halledemiyoruz demeye getirdi işi. Buradan ne çıkar? Azınlıkların; hrıstiyanlarla, Musevilerin evet sorunu vardır.
Dünyada Camisi, kilisesi, sinagogu aynı yerde olan kaç ülke var. Biz tarih boyunca hiç bir din mensubuna baskı yapmadık. Herkese ibadet hürriyeti verdik. Şimdi gayrimüslimler ibadet edemiyorlar mı?
Üstelik her kritik ve sıkıntılı dönemlerimizde kiliseler ihanet yuvası olmasına rağmen biz yine de bunlara ibadet hürriyeti veriyoruz.
İbadet hürriyeti var ama bunlar Ekümenlik hakkı:Türkiye`de ayrı bir bağımsız kurum istiyorlar. Üstelik uluslararası boyutu olan bağımsız bir statü.Niye? Ben kendi topraklarımda bana tabi olmayan bir vatandaşı ve kurumu niye kabul edeyim? Bunun dinle de bir ilgisi yok.Bu siyasi bir konudur.
Özetle ben de inanıyorum ki, Babacan çok büyük bir gaf yapmıştır.
Ahmet Sever
Tuba Işık - (Ziyaretci) 31.05.2008 11:37:07

Babacan`ın sözleri aslında bir kaç açıdan önemli ve açıklamaya muhtaç.
Birincisi, ben şahsen, bir iç sorunumuzun Avrupa zemininde konuşulmasına karşıyım.İster biz müslümanların ülkemizde bir sorunu olsun ya da olmasın.
Bu açıdan Babacan`ın Avrupa zemininde yaptığı bu açıklamayı asla uygun bulmuyorum.
Yani Avrupa Türkiye`de müslümanların bir sorunu olsa bu sorunu çözecek mi? Müslümanların sorununu Avrupalı Hrıstiyanlar mı çözecek.
İkincisi Ülkemizde Müslüman olmayan azınlıkların bir sorunu varsa ve bunu Türkiye çözmüyorsa, Babacan bunun nedenlerini anlatmalı idi.İstekler uygun değil, istekleri yerine getirmemeiz şu şu sebeplerden dolayı mümkün değil demeliydi.
Bu ülkenin bir bakanı Avrupa`da Müslümanlarla, müslüman olmayanların sorunlarını bunları kıyaslayarak anlatmamalıydı?
Ne yani gelin gayrimüslimlerin de, müslümnlarında sorunlarını birlikte çözelim mi? demek istiyor. Ya da Türkiye`yi başkaları yönetiyor, bakın biz müslümanların da diğer din mensuplarının da sorunları var ama biz bunu çözemiyoruz ne yapalım mı demek isteniyor?
İkincisi, eğer ülkemizde müslümanların bir sorunu varsa bu sorun açıkça ortaya konmalıydı. O zaman konmadıysa şimdi konmalıdır. Mesela ben merek ediyorum, benim gibi herkes de merak ediyor sanırım, nedir bu özgürlük sorunu?
Belki de Babacan AKP kapatılırsa, genel başkanlığıma bazı gruplar karşı çıkmasın diye de konuşmuş olabilir. Böyleyse bu daha vahimdir ve din siyasetin her türlüsüne alet ediliyor demektir. Oy istemede alet edildiği gibi, parti içi hakimiyet mücadelelerinde alet ediliyor demektir.
Özetle ister sorun olsun ister olmasın Babacan`ın bu demeci asla ve asla uygun düşmemiştir.
Gülsüm İnançer - (Ziyaretci) 30.05.2008 23:43:44

Türk meclisi yöneticilerine sesleniyorum.İlk defa yanlış bir tartışma konusu açtınız.Tuzağa düştüğünüzün farkında değilsiniz.
Ali Babacan gibi akıllı bir adam,böyle bir açıklamayı yurt dışında yaptıysa mutlaka bir sebebi vardır.
O da Türkiye`de kimsenin ibadetine karışılmadığını biliyor.Sanırım istediği şey,bunun Türkiye`de tartışma konusu yapılmasıydı ve buna muaffak oldu.
Kastettiği şeyin TARİKATLAR,SARIKLI MOLLALAR,CÜPPELİ MEHMET AĞALAR olduğunu anlamanız gerekirdi.
Zihni Susmaz - (Ziyaretci) 30.05.2008 15:34:21

Babacan`ın yaptığı açıklamanın iki hedefi olabilir.
Birincisi, "gayrimüslimlerin yaptıkları talepleri karşılayamıyoruz.Bizim Anayasal düzenimiz buna izin vermiyor. Biz de müslüman olmayanlar için ayrı bir engellememiz yok. Bakınız Müslüman çoğunluğun da bazı hakları verilemiyor"
İkincisi, "Bizim laik düzenimiz yanlış ve eksik. Bunun düzeltilmesi lazım"
Üçüncüsü de cahilce öylesine bir söz.
Şimdi birinci şıksa Avrupa`nın buna inanması zordur.Bizde dini okul var. İmam Hatip Okulları var. Papaz okulları, Haham okulları veya bu fonksiyonu icra edecek kurumları açın derlerse ne yapacağız? İki bizim cami olmayan köyümüz yok.Cami hocalarına maaşı devlet veriyor. Papazlara da mı maaş vereceğiz, isterlerse?
İkinci şık ise, bu da çok saçma. Bizim düzenimizde herkes, ibadetini rahatça ve özgürce yapıyor. İstediği dini kitabı buluyor. İstediği kitabı yazıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı devletin bir kurumu ve bütçesi devletten. İmam Hatip Okulları ve İlahiyat Fakülteleri var. Dini gruplar, Tarikatlar faaliyetlerini sürdürüyor. Sadece dinin devlet işlerinde kullanılması yasak. Din istismarı yasak.
O zaman hangi özgürlükler kısıtlı? Bunun cevabı verilmeli.
Eğer özgürlükten kasıt, İran tipi bir devlet yönetimi ise bu SUNNİ anlayışı uymaz Bay Babacan! Böyle bir yönetimin özgürlüğü kastediliyorsa, çok beklersiniz...
Özetle Babacan`ın bu beyanı kendi partisi milletvekillerince bile tepki ile karşılanmıştır.
Kaldı ki sayın Çelikdin`in dediği gibi, şimdiye kadar iktidarda idiniz. Neyse o özgürlük dile getiririp , gereğini yapsaydınız. Haa eğer amacınız Türban ise, Sunni anlayışta Türban yoktur, Başörtüsü vardır. Türban Leyla Halid`in ve Şule Yüksel`in bir icadıdır. Onlardan önce Türkiye Müslaman değilmiy di? Leyla Halid de Selefi`dir Sunni değildir. Kaldı ki gayrimüslimlerin istedikleri ile siz eğer türbanı kastetmişseniz, bu çok farklı sayın Bakan!
Özetle Babacan`ın bu demeci nereden bakılırsa bakılsın tam bir rezalet.
Zihni Susmaz
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.