Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
Askerlik Ertugrul Çelikdin, 9.10.2008 14:31:54
Ben henuz 24 yaşındayım, yüksek öğrenimimi bu sene temmuz ayında tamamladım ve çıkış belgemi aldığımda ilk olarak eve değil askerlik şubesine gittim. Malum vatani hizmet için.
Sadece sade bir Türk evladı olarak damarımda ki asil kanın hakkını vermek için. Diplomamı babamdan önce askerler gördüler.
Sakın bunu kimse kendi reklemım olarak algılamasın içimde ki bir yarayı söyleyebilmek için bunları anlatıyorum.
Durmaksızın şehitlerimizin arkasından yaslar dökerken nerede ne şekilde askerlik yapacağımı bilmiyorum. Allah işallah o yüce mertebeyi bizlerede nasip eder.
Ancak bir nokta varki içime dokunuyor. Beni fazlasıyla yaralıyor.
Bu ülkenin başbakanı olduğunu iddia eden bir adam varya hani ortalıkta herkese posta koymak için dört dönerken Suudi kralın karşısında el pence divan duran onun birde oğlu varya hani askerlik yapamaz diye raporlu olan işte bu bana fena koyuyor.
Ben istiyorum ki ben nasıl askerlik yapıyorsam oda yapsın. Ben nasıl sıradan bir muamele görüyorsam oda aynısını görsün.
İçime sindiremiyorum bu durumu.
O niye benden daha üstün oluyor. O nasıl bu hizmetten kaçabiliyor ve hiç bir müeyyide uygulanmıyor. Ben niye okulu bitirmeminsevincini yaşayamadan, Baba Allah razı olsun beni bu yaşıma kadar okuttun bak buda diplomam senin üzerimde çok emeğin var diyemeden askere gidiyorumda o gitmiyor.
Aslında bunun cevabınıda biliyorum çünkü benim babam bana anlattı askerliğin ne kadar önemli olduğunu, çünkü benim babam bana öğretti şehitliğin ne olduğunu.
Kimse bu yazıda Başbakan olduğunu iddia eden adamın oğluna kızdığımı zannetmesin, sonuç olarak onun babası şehitlere kelle diyebilmiş bir adam o da öyle yetişmiş bu yaptığından daha doğal ne olabilir ki.
Tartışmaya ilişkin Cevaplar
Ertugrul Çelikdin - (Ziyaretci) 19.10.2008 00:12:45

Senem Hanım kusura bakmayın gerçekten tartışmayı başlatan yazım duygusaldı. Ancak veriyede dayanmaktaydı. Onun için bu sitede yazdım. Herkes kusura bakmasın çok içimin yandığı kaldıramadığım bir gün yazdım. Daha doğrusu içimi siz gönül dostlarımla paylaşmak istedim.
Rahat olunuz bu milletin bu derece haysiyetli "Türk milletinin her özelliğini bünyesinde barındıran" bir ordusu oldukça bir çakıllar parçası olan tepe için 17 şehidi verir bu vatının bir avuç toprağına dokundurmayız.
Aslında sitem konusu yaptığım noktayı şimdi düşününce çokta üzülmüyorum aksine seviniyorum bile. Yüce Rabbim o şanlı üniformayı hakkını vereceklere nasip etsin.
Senem Simsek - (Ziyaretci) 18.10.2008 01:02:18

Oncelikle karsinizdaki kisinin bir akademisyen oldugunu dusunerek rezil olursunuz gibi cumleleri dikkatle kullanin.Onca sene ogrenci yetistirdiysem yazilari da analiz edebilirim demektir.Yazimi bir kere daha okuyunuz size hakaret edilmedigini,yazi anlam ve bicimini elestirdigimi gorursunuz. Yaziniz zaten yeterince de elestiri almis. Bu Meclis`te veri olmadan yazilanlara da karsiyim.Bilinki verisiz, hakaretlere dayali yalnizca duygusal olarak yazdigim yazilar karsisindaen acimasiz elestirileri benim gibi akademisyen ve asker olan babamdan zaten aliyorum. Turk Kulturu,Yasayisi,Turk Davasi,Tarih,ekonomi ve akla gelecek degerli konular hakkinda cok guzel bilgiler aldigimiz Turk Meclisinin veriye dayali olmayan yazilarla kapatilmasini da istemiyorum. Asagida sizin icin hazirladigim Mustafa Kemal Ataturk`ten bu yuzyila tasinmis gelecek yuzyillari da etkileyecek harika sozler mevcut.
"Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim." diyen Ataturk`u bir kere daha saygiyla aniyor ve tekrar ediyorum.Vatan tehlikede ise gerisi teferruattir.Bunu yuce onder Ataturk defalarca soylemistir, biz bu vatanin sahipleri de o hassasiyetle hareket edecegiz. Eminim siz de vatani hizmetinizin hakkini vereceksinizdir.Bizler geceleri rahat uyuyor isek bunu sizlere borclu oldugumuzu bilerek uyuyoruz.Varsin gemiler alinsin; toprak giderse,evsiz kalirsak neyin tadi kalir acaba? Yolunuz acik zihniniz berrak olsun.Bu sozler de size guc,yoldas olsun.
Turk Sevgi ve Saygilarimla
Dr. Senem Simsek
Ertuğrul Çelikdin - (Ziyaretci) 14.10.2008 18:27:41

Senem Hanıma teşekkur ederim. Çok güzel yazmış hiç tanımadığı bir insan hakkında. Ama yazıda bişey varki kafama takıldı:
"Acikca soylendiginiz icin" demiş bana olabilir yorumdur. Ama sonra bişey yazmışki kafama takıldı. "Oncelikle Ataturk`un variscisi bir genc olarak acaba universite siralarinda ben medeni bir ulke, EŞİTLİKÇİ,demokratik bir ulke dusluyorum dediniz ve bunun icin bir caba gosterdiniz mi?"
Gösterdim. rahat olun.
Peki merakettiğim bir soruda ben ona sormak istiyorum.
EŞİTLİĞE AYKIRI OLARAK YAŞANAN BİR DURUMU İÇİME SİNDİREMEDİĞİM İÇİN BUNU SÖYLEMEMDEN NİYE RAHATSIZ OLDUNUZ? Rahatsız olmadıysanız hiç tanımadığınız bir insana bu kadar hakareti nasıl edebildiniz?
Ben 4 yıl boyunca Güney Doğu gazilerinin bozulan psikolojilerini belki düzeltirim diye sanayide Motor yağına bulandım. Kantinde çay içerken bir kez bile arkadaşlarımla sohbet etmedim. Kitap, gazete, dergi okudum tanımadığınız insanlara ithamda bulunmayın yoksa rezil olursunuz.
Türkmeclisi - (Ziyaretci) 11.10.2008 23:44:07

Vatan topraklarının, deniz ve semaların savunulması; Milletin hürriyet ve istiklalinin, şeref ve hasiyetinin korunması görevi namusuna emanet edilmiş olan Türk Silahlı Kuvvetler kutsal bir ocaktır. Bu ocağın amacı doğrultusunda hizmet etmeye gönül veren askerler de mesleğe ant içerek katılırlar. Asker andı, manevi değerlere bağlanışın anlamlı bir ifadesidir. Silahlı Kuvvetlerde askeri eğitimle beraber ahlak ve maneviyatın güçlendirilmesine özen gösterilmesi hükmü de yer almaktadır.
Askerlik mesleği tam anlamıyla bir inanç mesleğidir. Türk askeri için, rütbesi ne olursa olsun, gelenek ve göreneklerinden, milli hasletlerinden, Türk-İslam töresinden gelen inanç ve değerler binlerce yıldır özde bir değişikliğe uğramamış köklü bir manevi mirastır. Tarih boyunca devlet ve millet varlığının, dirlik ve esenliğini, güçlü ve disiplinli bir ordunun ayakta durmasıyla kaim gören hâkim inanış her zaman geçerli olagelmiştir. Öyle ki, bugün oğlunu askere gönderen ana `` ölürse şehit, kalırsa gazi´´ demekle bu inanç ve bilinçle yoğrulduğunu göstermektedir. Tıpkı, askerde şehit olan oğlunu toprağa veren babanın ``Vatan Sağ olsun´´ diye iki kelimenin pek büyük, pek yüce anlamına sığdırdığı asil duygu gibi. Askerin ana ve babası, canlarından aziz varlıklarını vatan için esirgemediğine göre bu inanç ve duyguların temelindeki şaşmaz sağduyu ve ilahi teslimiyetin dayanağını açıklamak zor olmasa gerekir.
Askerine ``Mehmetçik´´ diyen, şahadeti, en yüce mertebe olarak kabul eden Türk Milleti gerçekten de Ordu-Millet vasfını taşımaya hak kazanmış yüce inanç ve değerlere sahip bir varlıktır.
Millet gözünde askeriyeyi seçkin, asker ocağını kutsal yapan bu manevi hasletler üzerinde hakkıyla durmak şarttır. Zira böylesine kutsal, önemli ve saygın yeri olan askerlik kurumuna bakarken ve ``Askerlik yapmadan adam olunmaz´´ sözünün altındaki manayı araştırırken şu gerçeğe varırız ki askerler vazife, şeref ve vatan için hizmette inançlı ve erdemli olmak zorundadırlar. Milletimizin askerden beklediği özetle budur.
Karşılığında önemli bir maddi kazancı olmayan askeri hizmet, ancak manevi değerlerin zenginliği ile mensuplarına feyiz verir, ün kazandırır. Bu bakımdan her askerin inançlı, seciyeli ve fedakâr olması gerekir. ``Vatan Hizmeti´´ denen kutsal emanetin korunması, bu yükü her ne pahasına olursa olsun şevkiyle, gururla ve sebatla taşımaya kararlı ve mesleğin tabiatından doğan meşakkatlere seve seve katlanmaya hazır, yüksek manevi değerlere sahip askerlerin varlığı ile mümkündür.
Turk
Senem Simsek - (Ziyaretci) 11.10.2008 19:11:56

Ben sizi kutlamiyorum.Bir akademisyen olarak o diplomadan daha seviyesi yuksek,daha acik, sikayet icermeyen bir yazi bekledigim icin. Sorunlarin altini cizerken cozum ureten bir genc beyin bekledigim icin. Acikca soylendiginiz icin... Oncelikle Ataturk`un variscisi bir genc olarak acaba universite siralarinda ben medeni bir ulke, esitlikci,demokratik bir ulke dusluyorum dediniz ve bunun icin bir caba gosterdiniz mi? Eger gostermis olsaydiniz bugun bu yonetim bu ulkede olmazdi.Olamazdi? Dogru mu? Hic okuldan cikip arkadaslarinizla bir kahve icmek icin durdugunuz bir yerde bu ulke gelecegi icin kucaginizdakileri ortaya koyup tartistiniz mi? Endiselediniz mi? O endise ile yalnizca okuma yazma bilen Emine teyzeye aslinda yonetime talip olanlarin dagittiklari bulgurla,pirincle deterjanla yonetim yapamayacaklarini onun anladigi dil de anlattiniz mi? Egitim seminerleri verdiniz mi, kitap tartisma,siir kluplerine uye oldunuz yada bunlari kurmak icin bir caba gosterdiniz mi? Orhan Pamuk`a nedenlerini bilerek haksiz suclama yaptiginiz icin kitaplarinizi okumaktan hazetmiyorum dediniz mi? Ikinci bir dil ogrenip tartisma sayfalari acip ulkenizi tanittiniz mi? Universitede devam ettiginiz bolumun size verdiklerine ek burslar alip daha da kendinizi gelistirdiniz mi? Hyadi gecin bursu dersler bittig zaman okul kantinindemiydiniz yoksa kutuphanede mi? Bahar bayramlari yaptiniz mi okulunuzda bu arada? Secimler yaptiniz mi okul yonetimine katkida bulunmak daha gelismis bir universite yapmak icin? Yoksa devlet ne verdio olsun biz de 4 sene okuyup cikacagiz mi dediniz? Ben yaptim.Benim gibi azinlik ta yapti. Kapidan girip cikmadik cikarken univeristenin ve akademinin verdiklerinden de ondeydik. Bugun Basbakanin oglunun gemi almasi beni sinirlendirmiyor,ilgilenmiyorum. Kelle gibi duzeysiz bir cumle soylendigi anda onun bir milletvekiline mektup yazdiniz mi? Ben yazdim. Bu tarihe ortak olmayacagimi da altina imza olarak attim. O bizim ABD de en sevdigimiz, en guvendigimiz abimiz olmasina ragmen yazdim. Vatan sevgisi dostluga bakmiyor cunki. Turk Gencligi gorevlerini eksiksiz yerine getirmis olsa idi bugun bu durum soz konusu dahi olmazdi. Ders anlatmayan ogretmeninize anlat demediginiz icin, papagan gibi ne ogretilirse ezberlediginiz dusunce sistemini disaridaki lastik toplara degistiginiz icin,AB ye girelim de nasil olsa Turkiye`de is yok Avrupada istedigimiz ise gireriz avanta dusuncelerine girdiginiz icin sizler suclusunuz. Bu arada Vatan Borcu Namus Borcudur.O yuzden askerliginizi soylenmeden yapiniz.O sehitlerimiz oyle yaptilar.Vakit gelirse biz Turk kadinlari da Basbakan oglu gemi almis demeden vatani, ozgurlugumuzu savunuruz.Igne kendine cuvaldiz baskasina batar.Bir parmak sen suclusun diye gosterirken geridekiler size bakar. Ben o kadar istemistim ki universitede okurken calismak, babam izin vermemisti.Zaten bu donem gibi isler de acik degildi.Benim donemimde de ciddi bir ekonomik buhran yoktu. Benim baskani oldugum bir yardim klubu oldu sonralardan. Karsiliksiz mesleki egitim hizmetleri, huzurevi projesi,cocuk esirgeme kurumu projesi derken ben onur uyesi oldum o klubun.Yasim 26 diydi o zaman su an yasi 26 olan bir de manevi evladim var o cocuk esirgeme kurumundan. Hersey para demek degildir onu gosterdi Gazi Mustafa Kemal Ataturk.Kimsenin gemisiyle,yatiyla,katiyla ugrasilacak zaman degil isin ozeti.Aynasi istir kisinin lafa bakilmaz sozunu cok severim...Turk Sevgi ve Saygilarimla
Hasan Baloğlu - (Ziyaretci) 11.10.2008 11:06:20

Ben bu tür konuların bu siteye taşınmasından yana değilim. İktidarın uygulamalarını tenkit edip irdelemeliyiz.Başbakanın oğlu, oğlunun raporu falan bu site için önemli olmamalı. Bu rapor ilgili yerlerde var. Ve zamanında da çok gündeme geldi. Sakın Ertuğrul bey bana kırılmasın ama biz bu iktidarı fikri açıdan tenkit etmeliyiz. Başka konularda elimizde belge ve bilgiler varsa bunu ilgili makamlara göndermeliyiz veya Türkmeclisinin iletişim bölümüne bu belgeleri gönderip bu işlemi Türkmeclisinin yapmasını istemeliyiz.Zatem sitenin u konuda bir duyurusu mevcut.Saygılarımla.
Hasan Baloğlu
Ertugrul Çelikdin - (Ziyaretci) 11.10.2008 01:03:08

Açıklanan raporda testislerinde sorun olduğu yazılı. Şimdi sorarım testislerinde sorun olanın cocuğu olur mu? Eğer cocuğu olduysa (ki vardır)rapor geçersizdir. O nasıl olacak.
hidayet kocak - (Ziyaretci) 10.10.2008 23:06:19

ben kutlarim sizi kaliteli bir türk genci ve askeri olmussunuz sag salim vatani görevinizi yapip dönmenizi ülkemize bildiklerinizi uygulamanizi kalkinmamaizda sizin gibi türk gencligine her alanda ihtiyacimiz var sag olun var olun basbakanin oglunun askerlik isine gelince elbette sizinle essittir eger raporu yoksa o da askerlik yapmak zorundadir ama bu olayi milletvekilleri gündeme getirdiler konusuldu öyle bir hile yapildigini anmiyorum hem yapmazlar hem yapamazlar bütün gözler onlarin üzerinde ve allaha sükürler olsunki demokrasilerde yapamazlar gercekten hasta ki rapor verildi bu kadarda olamaz yani sevsek de dogruyu söylemek lazimdir birbirimizi sevecegiz sayayacagiz tabiiki elestirecegizde ama haksizlik etmeyecegiz saygilarimla
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.