Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1789
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8077
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
cankaya.gov.tr Atila ŞİMŞEK, 28.1.2009 12:41:41
Cumhurbaşkanlığı resmi sitesi olan www.cankaya.gov.tr sitesinde bulunan ve cumhurbaşkanının gezdiği yerleri gösteren haritanın yabancı harita olması (Kıbrıs dahil bütün yerleşim birimlerinin adları ingilizce) ve Türkiye Cumhuriyeti`nin RESMEN TANIDIĞI KKTC`nin sınırlarının ve isminin belirtilmediği bu haritayı nasıl değerlendiriyorsunuz.
Tartışmaya ilişkin Cevaplar
MUHTEREM ARAS - (Ziyaretci) 21.5.2009 21:49:52

sözde evrensel bir lisan ile başkalarının hazırladığı haritayı siteye koymak,bizim coğrafyacılarımıza hakaret,KKTC. ve TÜRKİYE CUMHURİYETİ vatandaşları olan bizlerin, duyarlılıklarını hiçe saymak,siyasi coğrafyayı başkalarının görmek istediği şekli ile sunmak,kıbrısı gözden çıkarmak,hiçbir hak iddisında bulunmamak,vs.gibi.bazı dış politika uzmanları,yazarlar,çizerler ve politikacıların dile getirdiği gibi,bu politik bir düşüncenin eksersizi,dünya ve türk kamuoyuna mesaj anlamı taşıyorsa,evet MESAJ ALINMIŞTIR.duyarlı insanlarımız bunu düzeltmek için,www.cankaya.gov.tr adresine mail, diğer tüm iletişim araçlarını kullanarak,basın ve yayın organları ile,geniş kitlelere iletmekle yükümlü olmalıyız.MUHTEREM ARAS
esra karakartal - (Ziyaretci) 20.5.2009 17:53:21

niye kıbrıs dahil ???????????
Atila Şimşek - (Ziyaretci) 29.1.2009 12:30:36

Tabii,bu haritayı yerleştirenler ya kıbrıs`ın kıymetini ve tarihini bilmiyorlar,yada bilinçli yapıyorlar.
Tarihçiler diyor ki;Kıbrıs bilinen tarihi ile inanılmaz bir serüvenin ve günümüdeki kördüğümün gerçeğidir.
Tarihin her devrinde tehdit ve nüfuz mücadelelerine sahne olan bu adanın sırrını bilmek gerekir.
Bu sı adanın jeopolitik ve jeostratejik değer ve öneminde saklanmaktadır.
Kıbrıs;doğu Akdenizde işgal ettiği coğrafi konumu ile Doğu-Batı ve tersi istikametinde asırlarboyu ticari bir tranit merkezi olma yanında,askeri ve politik açıdan Akdeniz`i kontrol etmek isteyen güçlerin stratejik hedefi olmuştur.Bunun yanında Anadolu`yu güneyden tehdit eden bir uçakgemisi görevini başarıyla yürütmüştür.
Yunanistan`ın başta olmak üzere adaya sarkmak istemeleri bundandır.
Kıbrıs`ın tarihini uzun uzadıya yazmak isterdim amma,aşağıdaki satırlar yeterli olur herhalde.
-Kıbrıs`a ilk göçler Cilalı Taş Devrinde Anadolu ve Suriye`den olmuştur.
_Sırasıyla Hititler,Mısır,Fenikeliler,Asurlular,Persler adaya hakim olmuştur.
-Mekadon İmp.,Ptoleme Hanedanlığı,Roma İmp.luğu,Bizans hakimiyetleri devam etmiştir.
-İlk İslam seferi Halife Hazreti Osman zamanında olmuş ve adaya müslümanlar yerleşmeye başlamıştır.
-İngilizler 1191 yılında haçlı seferi ile adaya gelmişlerdir.
-Daha sonra Luzinyan,Venedik egemenliğine giren ada 1571 yılında Osmanlı İmparatorluğunca fethedilmiştir.
Bakınız HİÇ RUM YOK.HİÇ YUNAN YOK.
PEKİ NE ZAMAN RUM OLUŞMAYA BAŞLAMIŞ.HİKAYESİ KISACA ŞU;Roma İmparatorluğu ikiye ayrılınca Doğu Roma (Bizans) payına düşen Kıbrıs`ta,Doğu Roma İmparatorluğunun Rumcayı resmi dil,Ortodoksluğu resmi din kabul etmesiyle rumlaşma başlamıştır.
Yoksa bizim anladığımız veya bize anlatmaya çalıştıkları manada bunların Yunanlılarla hiçbir ilişkisi yoktur.
Makarios bunu en güzel şekilde anlatmıştır.`KIBRIS`IN GERÇEK YERLİLERİ SADECE KIBRIS EŞEKLERİDİR`
Adaya Yunanlı Rumlar adanın 1878 yılında İngilizlere teslim edilmesinden sonra başlamıştır.
Kısaca Kıbrıs`da Türk Yerleşimi Rumlardan öncedir.Bu bir.
İki;Türkiye Cumhuriyeti bütün dünya`ya kafa tutarak 1974 yılında Kıbrıs Türklerini Rum katliamından kurtarmak ve adada Türk menfaatlerini korumak amacıyla bir harekat yapmış,bunun sonucunda bugünkü KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ kurulmuştur. VE BU CUMHURİYETİ İLK VE TEK TANIYAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ`DİR.
Bu Cumhuriyetin başında bulunan Cumhurbaşkanının sitesinde böyle bir harita ile karşılaşmak,ANCAK BİZE YAKIŞIR.
BU DURUMU PROTOSTO EDİYORUM.
SAYIN GÜL`E BU HARİTANIN HEMEN DEĞİŞTİRİLMESİ İÇİN GEREKENİ YAPMASINI İLETİYORUM.
Atila Olgaç denen densizin yaptığı gibi bir hatayı,Türk Devletinde görmek istemiyorum
Harekatta şehit düşem askerlerimizin ve 1931 yılından beri öldürülen KIBRISLI SOYDAŞLARIMIZIN KEMİKLERİNİN SIZLAMASINI İSTEMİYORUM
BİZİM BUNA HAKKIMIZ YOK.
AB`SİNİN DE,NATO`SUNUN DA,ABD`NİN DE,SİYONİSTLERİN DE canı cehenneme.
ali durmaz - (Ziyaretci) 29.1.2009 10:34:46

Bence Cumhurbaşkanlığı kurumuna değil o koltukda ki zihniyet irdelenmeli.Türkiye Cumhuriyetinin Generali Yargıtay Savcısı vb. tutuklanıp,ölüyor,intihar ediyor bebek katili İmrali`da tatil yapıyorsa yoruma gerek yok bence
hidayet kocak - (Ziyaretci) 28.1.2009 23:43:49

kibrista hep azinlikta bulunan türk toplumu,ayri bir devlet kurma yetkisine sahip degildir, kibris bagimsiz bir devlettir ancak icinde türk toplumu vardir ,rumlarin katliam yaparak bizi yok etmek istemesinden dolayi da elimize gecen bu garantörlük hakkindan dolayi ,firsati degerlendirdik ve askerimiz orada bekliyor. neyi bekliyor rumlarla türk kesiminin bir iki kesimli federesyon devletinin rumlarin evet demesini bekliyor, ne zaman ki bir anlasma oldu bizim askerimizde hemen orayi terketmek zorundadir.bu güne kadar amerika ve avrupanin ses cikarmamasi bizim natoda ve avrupa birligi ne girma cabamiz ve garantörlük hakkindan dolayidir.kenan evren kibris devletini kurarken de söylemistir ,amacimiz kibrisi bölmek degildir ,rumlarin baris masasina gelmesini saglamaktir dediler.hic bir ülke kibrisin bölünmesine göz yummazlar sadece bir ortak olacagiz ama nasil bir ortak lik oda yavas yavas meydan cikiyor zaten .bu akp geldikten sonra daha da netlik kazandi,erbakan hükümeti biz aldik bitti bu is diyorlardi ,bu söylemin yanlis oldugunu akp anladi ,ve cözüm yollarini ariyorlar simdi, biz türkler herhangi bir ismi yapacagiz bunun gelecekteki sorunlarini teknik konularini arastirip düsünmeden kabaca yapariz biz aldik gitti bu bizimdir kimse alamaz elimizden,gibi atar tutariz ,aradan yillaar gecer bir gün ayaklari yere basan bir lider gelir o söylemleri birakir yada kaybeder hakkini masa basinda zaten hep kaybederiz cünki ,kafamizi degil bilegimizi calistirarak is yapiyoruz da ondan dolayidir ki sayin cumhurbaskani da bu gelecekteki sorunlari bildigi icin dir ki kibrisin iki ayri devlet haritasini göstermemistir ,isindogrusu da budur. sairmamak lazim.
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.