Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1789
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8077
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
ENGELLİ İNSANLARIMIZ İÇİN GÖREVLERİMİZİ YETERİNCE VE GEREĞİNCE YAPABİLİYORMUYUZ SALİH ÇETİN, 23.6.2008 13:21:22

İlgili kurumlar tarafından yapılan araştırmalara dayanılarak elde edilen bilgilere göre ülkemizin nüfusunun yaklaşık yüzde 10 luk bir kesimi üzülerek söylemek gerekirse bedensel ve zihinsel engellilerden meydana gelmekte.Bu insanlarımız içinde bizimde akrabalarımız,yakınlarımız,arkadaşlarımız var.Kısaca söylemek gerekirse bu insanlar biziz,bizim insanlarımız.
Engelli insanların ve yakınlarının da en az bizler kadar bu ülkede,dünyada yaşamaya;insan gibi yaşamaya hakları var.Bu gerçeği kavrayan gelişmiş ülkeler engelli vatandaşları için imkanlar ölçüsünde ellerinden geleni yapıyorlar.Gelişmiş ülkeler bu kesime yönelik çalışmalarını gerek devlet gerekse çeşitli vakıf yada dernekler kenalıyla önemli ölçüde yerine getiriyorlar.Bizde ise bu insanlarımıza karşı çalışmalarımız ne yazıkki birkaç istisna dışında acıma duygularımızı dışa vurmaktan öte geçemiyor.
Acımak,sadece kendimizi tatmin eder ve geçici sürelidir.Herşeyleriyle biz ve bizim olan bu engelli vatandaşlarımıza,ailelerine daha iyi bir yaşam için ülke ve millet olarak nasıl ve ne gibi çalışmalarda bulunabiliriz?Bunlar için neler yapabiliriz?
Tartışmaya ilişkin Cevaplar
hidayet kocak - (Ziyaretci) 2.11.2010 06:18:53

engelli insanlarimiza karsi olan görevlerimizi bizlere kim ögretecek,bu görev hükümetlerin görevidir,her gelen hükümetin ,milli egitim politikalari degisir durur,milli politika günüü sartlarina göre ufak tefek degisebilir ama büyük köklü bir degisim olamaz,daha ilk okul da baslar bu özürlü vatandaslara el birligi ile yardimci olacagimizi nasil onlarla irtibat kurulacagini ögretirler bu devamli olur,lise okuluna kadar ve devamli reklamlarda televizyonlarda,gazetelerde ,otobüs duraklarinda doktorlarda hastanelerde,devamli gündemde tutarlar ,nasil cocuklara yetimlere nasil aile icine alinacagi nasil engellilere yardim edilecegini anlatirlar ,brosürlerle tanitirlar,ama her yerde görülecek sekilde yapiliyor bu ,her aile bir öksüz yetim cocuga babalik görevi yapiyor,ayda aidat ödeyerek yardimini yapiyor bu da vergiden düsüyor,öyle bir sistemli calisma varki hayran kalirsiniz kiskanirsiiniz,bizlerde yapabiliriz,önce bizim idarecilerimiz görevlerini yapmalari lazim,halka duyurusunu ve oratamini yapacak bu yeterli ,bizim insanimiz yardim severdir ,egitim ve hükümetlerin görevidir ,
ŞÜKRAN KOÇ - (Ziyaretci) 31.10.2010 16:20:50

BİZ İSE ONLARI GÖRMEZLİKDEN GELİYORUZ! NE YAZIK Kİ! ONLARA YARDIM YAPMAK İÇİN ÇABA BİLE HARCAYIYORUZ. ASIL BİZ BİRER ENGELLİ İNSANLARIZ,YA! ONLARA İŞİMİZ DÜŞTÜĞÜNDE YADA ÖĞRETMEN ÖDEV VERDİĞİNDE ANCAK ONLARI HATIRLIYORUZ
Ahmet Bakan - (Ziyaretci) 24.6.2008 23:00:46

Engelli insanlarımızla ilgilenmek, onalrın sorunlarını çözmek herşeyden önce bir insanlık görevidir. Devletin ve hükümetlerin engellilerin sorunlarını çözmesini sadece engelliler değil, engelli olmayanlar istemelidir ki hükmetler bu meseleleri çözsünler.
Ahmet Bakan
Salih Gök - (Ziyaretci) 23.6.2008 14:47:24

Geçmişte atalarımız kuşları düşünüp, onların su içeceği yeri yapmaya kadar tedbir alırdı.
Şimdi biz özürlü insanlarımız için batıyı örnek gösterir hale geldik.
Nereden nereye geldik değil mi?
Yardımlaşma duygularını kaybetmiş toplumlar ne özürlülerün ne de başkalarının sorunlarını çözebilir.
Salih Gök
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.