Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
Gercek Issizlik Orani Senem Simsek, 17.10.2008 16:34:12
Kanal B nin istatiksel verilere dayanarak yaptigi aciklamalarina gore 9.4 olan issizlik orani, 18.9 dur. Bir sene icinde issizlik orani ise
0.7 lik bir cikis yapmistir. 9.4 gercekten cabalayarak is bulamayanlarin yuzdesi olup, geri kalani umudunu yitirerek is aramayan bir kitle ve gunu birlik hangi is olsa yapmaya calisan kitlelerin yuzdesidir. Bir gunluk is bulup calisabilen kisilere eksik istihdam denmis ve calisanlar sinifina konulmus. Birileri cidden isleyen tekerlege comak mi sokmakta, yoksa TUSIAD`in bugunku toplantisinda Sayin TUSIAD baskani Arzuhan Dogan Yalcindag`in altini defalarca cizdigi gibi elini kayanin altina sokmus bu ulkeye istihdam saglamaya calisanlarla ortak hareket etme zorunlulugu mu vardir? TUSIAD tekerlegin islemedigini siddetle savunuyor. Sayin Keaml Dervis`te uyariyor. Cari acigi olan, dis borclu ulkelerin yalnizca kriz donemlerinde degil her zaman kamu harcamalarina dikkat etmeleri sarttir. Demokratik ulkeler bunu tartisir degil mi? Demokratik ulkelerde seffaflik politikasi vardir.Demokrasilere kulak vermek lazimdir. Turk Sevgi ve Saygilarimla
Dr. Senem Simsek
Tartışmaya ilişkin Cevaplar
BİR BİLEN - (Ziyaretci) 16.11.2008 16:11:10

ÇOĞU EZBERİN BOZULMAYA BAŞLADIĞI VE DAHA NİCE EZBERLERİN BOZULACAĞI GÜNLERİN EŞİĞİNDEYİZ.

Bir ülke ekonomisinde en riskli ve düzeltilmesi zor faktörlerden biri hiç kuşkusuzki işsizliğin önlenmesi,istihdamın arttırılmasıdır.İstihdam,ülke ekonomisini etken ve edilgen olarak çift yönlü etkileyen faktördür.İstihdam sağlamayan,ve tabiki buna bağlı olarak üretim de sağlamayan hiçbir ekonomik veri gerçekci değil,bilakis toplumu manüple edici ve aldatıcıdır.

Gelelim ülkemizde bugünkü işsizliğin önlenmesi,istihdamın sağlanması konusuna.Resmi verilerde,enflasyonun yüzde 11,faiz oranlarının da ortalama yüzde 25 olduğu bir yerde ekonominin istihdam sağlamaya yönelik olduğundan bahsetmek mantıklı OLABİLİRMİ?
Madem rakamlardan başladık,devam edelim.Dövizdeki son artışlara rağmen,kur farkının hala en az yüzde 60,(ytl nin hala en az yüzde 60 değerli)olduğu bir yerde ekonomide rasyonellikten bahsedebilirmisiniz,bahsedebilirmiyiz?

Devam edelim.Bir kişiye iş imkanı sağlamak için kişi başına en az 200 bin ytl(200 milyar tl.)lik yatırım yapma gerektiği konusunu niye konuşmuyoruz.Haftada yaklaşık 1 milyar dolar sadece borç faizi ödeniyorken ve toplam borç miktarının 500 milyara doğru koştuğunu da burada söz etmeden geçmeyelim.İş kurmak,yatırım yapmak için başvurulması gereken bürokratik kuralların çokluğundan niye bahsetmiyoruz.Bir girişimci,yatırımcı ülkede bu kadar yüksek faiz varken,yatırım için onca müşgülat varken niye yatırım yapıp,işyeri açsın.Faizden istediğinden kat be kat fazlasını zaten alıyor.
Ama ekonomide bize 10 yıldır dayatılan,yönlendirici ezberler bozulmaya başladı.Hele durun ekonomik krizde daha yolun başındayız.Henüz ortada birşey yok.Bugün yaşadığımız sıkıntılar,bundan sonra yaşayacaklarımızın yanında neredeyse lafı bile olmaz.Özellikle son 6 yıldır ülkemizde uygulanan yüksek faiz,çarpık kur,dengesiz enflasyon oranlarının bizi ve ülkemizi getirdiği bugünkü sıkıntılı konum , hepimizin karşılaştığı,yüzyüze geldiği durumlar.
Yüzyüze geldiğimiz gerçekler,ekonomide ki bilinen ezberleri bozmaya başladı.Ekonomide bozulan ezberler,sosyal ve siyasal alandada bilinen tüm ezberleri bozacak.BU,2 ARTI 2 EŞİTTİR 4 ETTİĞİ KADAR BİR GERÇEK.Kimse bu gerçeklerden kaçamaz.
Şimdi gelelim finale.
İşsizliğin önlenmesi,istihdamın arttırılması konusunda gerçekçi ve hemen uygulanabilir projelerimiz var.Ama bunun için iktidar olmak gerekir.İKTİDAR OLACAK ALTERNATİF bir siyasi hareket,parti olmadan burada yazdıklarımız lafta kalır.Bu gerçeği de unutmayalım.Bunun içinde bir ALTERNATİF HAREKET oluşturmak gerekir.
Tekrar ediyorum.Ekonomide,siyasal alanda bize 6 yıldır dayatılan tüm ezberler bozulmaya başladı.Yakında bu ezberlerin tümü bozulacak.TÜM GELİŞMELER,VERİLER BUNU GÖSTERİYOR.Bu kesinlikle kaçınılmaz bir gerçek.İşsizlik konusunu yeni ekonomik gelişmeler doğrultusunda değerlendirmek daha rasyonel olacak.5-6 ay sonra bu konuyu tekrar gözden geçirmekte yarar var
Ertugrul Çelikdin - (Ziyaretci) 19.10.2008 18:53:01

Öncelikle işsizliğin en temel nedenini araştıralım.
İşverenlerle konuştuğunuzda ara eleman dediğimiz yetişmiş iş gücü bulamadıklarından şikayetçi.
Ve sizlerde biliyorsunuz ki bu elemanların yetiştiği yer meslek liseleridir. Bu liseler acilen faal hale getirilmelidir. Bu okullardan mezun olanlara mühendislik yolu açılmalıdır.
Bu yolda gerekirse İmam Hatip liselerinin sayısı ve kontenjanları o ilin ihtiyaç duyduğu imam-hatiplerin yıllık sayısı kadar olmalıdır.
Bu yolla hem imam ihtiyacı karşılanabilir hemde ülkemiz AŞIRI lüzümsuz bir tartışmadan kurtulmuş olur.
Hasan Baloğlu - (Ziyaretci) 19.10.2008 16:58:10

Ülkemizdeki işsizlik oranını resmi istatistiklerden belirlemek gerçekçi değil.Bu doğru. Ancak bu böyle diye de çok da abartmamamız lazım. Ülkemizde genç nufüs oranı çok yüksek. Üniversite mezunu bir sürü işsiz var.Halbuki üniversitelerde fakülte ve bölümlere kontenjan belirlemesi ekonomik gelişme ve isthdam rakamları esas alınarak yapılsa işsizlik oranı azalır. Mesela şu an yaklaşık 20bin zıraat fakültesi mezunu ken di branşlarında çalışmıyor veya işsiz.Ama bu duruma rağmen her yıl yüzlerce öğrenci ziraat fakültelerine alınıyor.
İşsizlikte en büyük tehlikelerin biri de reel ekonominin darboğazları sebebiyle önümüzdeki yıllarda büyük işsiz kitlesinin doğması olacaktır.
Özetle işsizlik konusunda durumumuz hiç de iç açıcı değil ve alınan tedbirler de yetersiz. Bu mesele "ne yapalım işsizlik sorununu Amerika da , Avrupa da çözememiş" diyerek halledilemez.
Hasan Baloğlu
Kurtboğan Yandım - (Ziyaretci) 18.10.2008 01:11:38

Evet,Türkiye`nin kanayan yarası işsizlik.Tarım kesimi dahil 16 milyonluk işsizler ordusu.Aileleri ile birlikte 20-25 milyon. Üzücü olanı işsizlerin çoğu genç.Bir memlekette yatırım olmazsa,satım olursa bu tablo normal.Allah bizi bu krizden korusun,bu kriz Türkiye`yi vurursa görün işsizler ordusunu..
Diğer konu,TUSİAD;bir yıl önce seçimlerde bu hükümete çanak tutanlar.Global kriz kapıya dayandı nıları yanmış kedi gibi bağırıyorlar.Para neleler kadirsin. O zaman bizi dinlemediler,ülkeyi ekonominin e`sinden anlamayanları başa getirdiler.Şimdi bağırıyorlar.
Bir konuda şu.Finans alanının üçtemel ayağı vardır.Bunlar Bankalar,borsa ve sigortadır.Bankalarımızın yüzde kırkikisi yabancıların elinde,ana merkezleri batık.Borsa`nın yüzde yetmişikisi yabancıların elinde.Demekki Finans sahası felaket.
Cari açık biliniyor
Memlekette yatırım yok,üretim yok.Karşılıksız bol para var.
Yıllık ödediğimiz dış borç faizi 52 milyar dolar.
EKONOMİMİZ ÇOK İYİ,BOZGUNCULUK YAPMAYIN
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.