Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1789
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8077
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
GÜNEYDOĞU SINIRIMIZDA BULUNAN MAYINLARIN TEMİZLENMESİ Atila Şimşek, 28.5.2009 13:31:08
Günlerdir TBMM ve Basınımızı dolayısıyla bütün Türkiye`yi ilgilendiren konuların başında gelen Güneydoğu Anadolu sınırımızda 1959 yıllarında döşenen mayınların kaldırılması 5-6 seneden beri tartışılmakta ve halen çözülememiş bir durumda bulunmaktadır.
Temizleme işinin neden TSK`nın yapmadığı, neden İsrail`e 44+5 yıllığına verileceği ve bu konuda TSK`nın yıpratılmaya çalışıldığı da bilinmektedir.
Özellikle TSK`nın bu işi NATO NAMSA yapsın açıklamasının ardından TSK`ya yüklenmenin haklılığı ve haksızlığını aşağıdaki konular açından tartışmaya açmak istiyorum.

1.Mayın temizleme işi İsrail`e verilirse, Güneybatı ve kuzeyinden İsrail, dolayısıyla ABD tarafından kuşatılan Suriye`nin durumu ve tavrı ne olur. (ABD`nin Irak`ı işgali ile Suriye doğudan kuşatılmış durumda olduğunu da göz önüne alınız.)

2. Arz-u Mevut çerçevesinde yıllardan beri açık, paravan şirket yolu ile toprak satın alan İsrail, Kutsal toprak olarak kabul ettikleri Urfa-Harran ovasına ne kadar hâkim olur.

3. Günümüzde özellikle tarım arazisi az olan ülkelerin geniş tarım arazileri olan ülkelerden tarım arazileri kiraladıklarını biliyoruz. İsrail göz önüne alınırsa, Türkiye bu işi İsrail`e verdiğinde başta Filistin olmak üzere Arap ülkeleri ile siyasi ilişkileri ne duruma gelir.

4. Bölgede başta petrol olmak üzere birçok değerli madenlerimizin bulunduğu açıklanmaktadır. Bu madenler İsrail`e peşkeş çekilmez mi?

5. Kurulduğu 1948 yılından beri Irak`ın kuzeyinde bulunan Kürtleri (Barzani`yi) para, silah ve eğitim yönünden destekleyen İsrail`e bu bölge 49 yıllığına verildiğinde;

a. Suriye ile Irak`da bulunan Terör örgütleri ile Türkiye arasında tampon bölge ABD ve İsrail eliyle oluşturulmaz mı?
b. Bu tampon bölge ihtiyaç duyulduğunda TSK`nın yapacağı sınır ötesi harekatı (Irak ve Suriye`ye) engellemez mi?
c. Suriye ve Irak`dan Türkiye`ye sızacak terör örgütlerinin kontrolünü ABD+İsrail`e bırakmaz mı? PKK`ya kolaylık sağlamaz mı?
d.
6. TSK temizlemeyi üstüne aldığında gerekli maddi destek hükümetçe sağlanır mı? Yoksa siyasilerimiz TSK` yı görevlendirdik deyip işin üstüne yatmazlar mı ?

7. NATO NAMSA`nın bu işi daha ucuz, risksiz ve yukarıda açıklanan hususların hiçbirinin olmadığı durumda yapması daha uygun değil mi ?

Bu açıklamalar ve sizlerin katacağı görüşler doğrultusunda, Buyurun tartışalım.
Tartışmaya ilişkin Cevaplar
Zafer Gül - (Ziyaretci) 22.6.2009 21:03:04

Gerçekten bir fırtına koptu, yasa değişti, ama ne olduğunu tam anlayamadık. Sitede haber ve yorumlar kısmında bir yazı çıktı.okudum tamamen aklım karıştı. Zafer Gül
MUHTEREM ARAS - (Ziyaretci) 29.5.2009 00:48:04

Atilla beyin görüş ve düşüncelerine yürekten katılıyorum.mayını ürettiren,satan ve alan ülkelere niçin yaptırım uygulanmaz.1 dolara maledilen mayını yerinden çıkarmak,etkisiz hale getirmek için,yaklaşık 1000 dolar harcanıyor.profosyonel firmalar ayda sadece 50 adet mayını çıkartabiliyorlar.mayın temizleme işinin TSK verilmesi halinde siyasi sıkıntıların olabileceğini düşünüyorum.mayın temizleme işini NATO NAMSA veya TSK.gözetim ve denetiminde YERLİ firmalarımızın yapması bence uygun olacaktır.dünya ülkelerinde RESMİ KAYITLI olarak,100.000 adet arazide gömülü mayın bulunmaktadır.bunlardan 10.000 adedi afganistadır.bizdeki kayıtlar sağlıklı olmadığından sınırımızda gömülü mayın sayısı ve evsafı belli değildir.dünyada çok az sayıda bu alanda faliyette olan,mayın temizleme şirketleri var.dünyada bazı gönüllü kuruluşlarda bu işi yapmaktalar. bunların hepsinin başında uzman emekli askerler görev yapıyorlar.bizim yetişmiş emekli uzman askerlerimizin,elemanlarımızın kuracağı şirketler bu işi fevkalade yaparlar.israil veya birbaşka yabancıya bu işi vermek,fevkalade sakıncalı ve sıkıntılı durum oluşturacaktır.
Ahmed Beytullah - (Ziyaretci) 28.5.2009 14:35:00

Ben Doğu Türkistanlıyım, bu bölgeyi işletmeye talibim.Ben Doğu Türkistanlı soydaşlarımla birlikte burayı İsrail`in vereceği gelirin üstünde devlete vergi vermek şartıyla işletmeye hazırım. Saygılarımla.
Ahmed Beytullah
Alparslan Güven - (Ziyaretci) 28.5.2009 14:23:17

Önce şu soruyu sormak gerekir, herhangi bir mal alımı, bir inşaat ya da br yatırım yapımı söz konusu olduğunda bunları yerli bir firma daha iyi şartlarda yapabiliyorsa ihale edilecek firma yabacı değil yerli firma olmaz mı? Bana göre ihale yerli firmanın olur.
Peki mayın temizleme işi gibi hassas bir iş, yine sınırdaki bir iş ve hasasa bir bölgedeki bir iş niye İsrailE veriliyor?
Demek ki bir durum var.Bu durum Sayın Şimşek`in işaret ettiği konuları da kapsayabilir, başka şeyleri de.
Bu konuda Türk Silahlı Kuvvetlerinin yıpratılaya çalışılmasının da hiç manası yok. Bu bir siyasi iradedir.Hükümetler bu işleri yürütür ve hükümetler sorumludur.Türk Silahlı Kuvvetlerinin "Ben yapamam" şeklinde bir açıklaması yok.Bir soru üzerine bu işi en ucuz ve uydun şartlarda NATO yapabilir diye bir demeci var. Bu demeç aslında İsrail`e verilmesinin doğru olmadığını da anlatmaktadır.Sonra bu matın temizleme işinin İsraile verilmesini bir anlık kabul etsek bile, yap-işlet devret modeli kesinlikle sakıncalıdır. Niçin bu bölgeyi İsrail`e işletmek üzere verelim.Bu toprak. Bir fabrika değil, bir tesisi değil.Ve bu toprak da hassas bir bölgede.Bu mantık bizi yarın belli bögeleri de yap işlet devret modeline götürmez mi? Hem sonra ne gereği var? Biz bu toprakları işletmekte, bu arazilerde tarım yapmaktann acizmiyiz? Bu topraklar bölge halkına verilsi, onlar işletsin fikri de çok saçma. Bölge halkı da işletir, başka bölgelerin insanları da. Ben olsam tarımda başarılı olan İç anadolu ve Adana bölgesi insanlarını gönderirirm oralara.Bir de şu var. Bu bölgede petrol olduğu söyleniyor. Niye bu konuda bir çalışma düşünülmüyor?
Kısacası mayın temizleme işinin İsrail`e veya başka bir ülkeye ihale edilmesi doğru değil. Burayı yerli bir Türk firması da temizleyebilir. Türk Siahlı Kuvvetleri de. En önemlisi de asla ve asla yap işlet modeli yabancı bir ülke için söz konusu edilmemeli.
Alparslan Güven
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.