Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1824
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8965
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2016 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
Irak`ın kuzeyine yapılan harekat üzerine Alper Pak, 10.2.2008 20:10:43
Ben sınırötesi harekat ile ilgili olarak yeni bir tartışma konusu açmak istiyorum.
Önce Kuzey Irak tabirinin doğru olmadığını belitmek istiyorum. Irak`ın kuzeyi dememiz gerekir.
İkincisi PKK bu yaza kadar büyük ölçüde etkisiz hale getirilecek.Bir kısmı yok edilecek, bir kısmı Pajak`a kayacak, bir kısmı da Barzani`nin askeri olacak. Peki Barzani ne olacak? Barzani tehlikeli değil mi? Irak`ın kuzeyinde bir devlet kurulursa ki hemen hemen kuruldu zaten bu Türkiye için tehlikeli değil mi?
Türkmen kardeşlerimiz ne olacak?
Irak`ın kuzeyine yapılan sınırötesi hareket bir anda Sayın Cumhurbaşkanımız Gül`e karşıTSKnin tepkisini yok etti.O ilk zamanlardaki bazı tepkiler yok artık. Acab bu bir tesadüf mü?
Biz Türkiye olarak ne zaman birbirimizi kucaklayarak dış güçlere, bölücülere karşı kararlı , azimli ve sonuç alıcı bir mücadeleye gireceğiz?
Bir de şu anda Türk Silahlı Kuvvetlerimiz bu bölgeyi uçaklarıyla bombalıyor, ülkemiz topraklarımız içindeki militanlarla çarpışıyor. DTP`liler rahatsız, bu operasyonların durması için dağda çadır kurmak bir sürü işler yapıyor, bir sürü saçma sapan beyanatlar veriyor,öte yanda hiç beklemediğiniz insanlar, aydınlar "ne yapıyorlar ki? dağları dövüyorlar, boşuna paralarımız gidiyor" gibi sözler söylüyor, silahlı kuvvetlerimize arka çıkmak bir yana tenkit ediyor.Bu doğru mu?
Türkiye Irak`ın Kuzeyine girmeli, Musul, Kerkük`e kadar kontrolü sağlamalıdır.
Alper Pak

Tartışmaya ilişkin Cevaplar
Atila Şimşek - (Ziyaretci) 12.2.2008 13:12:48

Irak`ın Kuzeyine Yapılan Harekat üzerine
1970`li yılların başında kurulan ve 1984 yılında iki büyük eylem ile adını duyuran PKK kanlı terör örgütünün faaliyetleri halen devam etmektedir.Günümüze kadar yaklaşık beşbin güvenlik görevlimiz şehit olmuş,otuzbinden fazla vatandaşımız ölmüştür.Her PKK`lının leşi bu ülkeye yedi trilyona malolmuştur.33 yıldır devam eden kanlı terör eylemlerinin neden bitirilemediği konusu çok önem kazanmaktadır.
Terörle mücadelede sivil ve asker terör uzmanlarının üzerinde durdukları ana konular şunlardır.
1.Siyasi irade,siyasi ve askeri kararlılık
2.İyi bir terörle mücadele stratejisi
3.Bölgede Devlete güven tesisi
4.Dış desteğin kesilesi
5.Psikolojik üstünlüğün sağlanmasına yönelik psikolojik harekat
6.Bölgenin sosyo-ekonomik gelişmesinin hızlandırılması
7.Militan,Milis,İŞbirlikçilerin etkisiz hale getirilesi,haraç,yardım toplanmasının önüne geçilmesi gibi İç Desteğin ortadan kaldırılması.
8.Siyasi ve Ekonomik rantın önlenmesi
9.Kaçakçılıkla mücadele
10.İhaneti süratle cezalandırma
Türkiye`de terörle yapılan mücadelede yukarıda belirtilen konuların koordineli ve ısrarlı uygulanmadığı görülmekte,bundan çok iyi faydalanan PKK`nın sonu getirilememektedir.Kısaca mücadele Canla başla görev yapan mehmetçiğe bırakılmıştır.
1984 yılında başlayan silahlı mücadele Ekim 1992 yılında sön noktaya ulaşmış ve PKK terör örgütünün lider kadrosu hariç hemen hemen bütün militan kadrosu kahraman ordımuz tarafından imha edilmiştir.
Aynı yıl yapılan 1nci Körfez Harekatı sonucunda,bire üç alacağını düşünen siyasi kadroların IRAK`ta ortaya çıkan kaosu degerlendirmeden ATEŞ KES gafletine düşmeleri ve AF YASALARI ile terörü önleme düşünceleri PKK terör örgütüne yeniden toparlanma ve faaliyete geçme fırsatı vermiştir.
Kanlı katil Terörist başının 1998 yılında Suriyeden kaçması,1999 yılında paketlenerek korkak bir tavuk gibi Türkiye`ye teslimi de PKK`nın eylemlerini durdurmamış,2003 yılında yapılan 2nci Körfez Harekatı ile birlikte Irak`ın kuzeyini kontrol eden Barzani destekli PKK
eylemlerine günümüze kadar devam etmiştir.
Ekim 2007 yılında TBMM`den Teskere çıkarıp,Aralık ayında Irak`ın Kuzeyinde de mücadeleyi TSK`ya bırakan AKP hükümeti öncelikli olan bu konuyu üstünden atmıştır.ABD`den gelecek birkaç istihbari bilgilerle PKK`yı bitireceklerine halkı inandırmaya çalışmaktadırlar.
Aziz şehitlerimize kelle,Kanlı katil terörist başına sayın diyen zihniyetin yukarıda belirtilen konuları uygulamasını beklemek safdillik olur.Bunlar uygulanmadığı takdirde de terörün biteceğine inanmak en azından saflıtır.
Sözün kısası;Barzani ve Talabani`nin dili kesilmedikçe,ABD denilen iki yüzlü şeytana meydan okunmadıkça,AB`dekibazı ülkelerin canına ot tıkanmadıkça,TSK Irak`ın kuzeyine girip bölgeyi kontrol altına aladıça,ihaneti süratle cezalandırmadıkça,bölgenin sosyo-ekomomik sorunlarına çare bulunmadıkça,siyasi ve ekonomik rant önlenmedikçe ve kaçakçılıkla mücadelede başarılı olunadıça terörün daha yıllarca devam edeceğini herkes bilmelidir.
Kahraman ordumuz Bingöl`de,Bitlis`te,Hakkari`de ve hatta Irak`In kuzeyinde PPK terör örgütüne kan kustururken,Ey siyasiler Terör uzmanlarına kulak verin,televizyonlarda ne geziyorsun diye ......
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.