Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1824
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8965
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2016 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
IRAK`TAN ÇEKİLME ŞEKLİ DOĞRU MU? ALPARSLAN GÜVEN, 1.3.2008 12:31:48
Ben Irak`ın kuzeyinden çekilmeye itiraz ediyorum.Ama önce şunu belirteyim.Başbakan "kararlıyız..." Genelkurmay başkanı "Kısa süre izafi bir terim bir gün de olabilir bir yılda, ABD Afganistan`da kaç yıldır var" şeklinde demeçler vermeseydi de Mehmetçiğimiz bu bölgeden çekilmiş olsaydı,pek itirazım olmazdı.Ama hem biz kimseyi takmayız havası vereceksin hem de ABD`nin isteği doğrultusunda hareket edeceksin, bunu kabullenmiyorum.
Tamam, bazı güçleri dikkate almalıyız,macera aramamalıyız vs.vs.hepsine eyvallah ama bu şekide de olmaz ki. Bush demeç veriyor, hemen çekilin diyır, ABD savunma bakanı hemen çekilin diyor, biz hayır bunu biz belirleriz diyoruz ama hemen de çekiliyoruz.
Böyle şey olmaz, olmamalı.
Ben bir Türk vatandaşı olarak onuru kırılmış bir durumdayım.Hayır bu tablodan dolayı onuru kırılan yok diyenin olacağını da sanmıyorum.
Ve ben şimdi diyorum ki BİR LİDER ARIYORUM başıma geçecek ve bu milleti Türke yakaşır şekilde idare edecek...
Alparslan Güven
Tartışmaya ilişkin Cevaplar
RECEP HACISULEYMANOĞLU - (Ziyaretci) 8.3.2008 14:48:25

bence çekilme doğrudur. başlangici hatadır eğer bı devlet kendi terorıstını kendı beslıyor yapacağı harekatın ıstıhbaratı bılgısını başka ulkelerın (terorıstlerı besleyen ulkelerın) istıhbaratından faydalanıyorsa ıcazet alıyorsa,kendı ıradesıyle gıremıyorsa.gelışıne deyıl gıdışıne üzülelım yuce turk mılletı bunu haketmıyor.bence iç sıyasette gazalma operasyonu ıdı terorıstle masaya oturulma operasyonu ıdı ve ilerleyen gunlerde oylede olacak.sadece asker ve sıyası ıktıdar bı an kendı ıradelerıyle gıttıklerını sanıp kamu oyuna mesaj vermeye çalıştılar unuttular sam amcalarının de kurtlere bır mesaj vereceklerını ama yanıldılar sam amca barkın çıktı.basından bır koşe yazarı bır sene once bunları yazmış şımdı o koşe yazarı çete suçlamasından ceza evın de hemde çetenın ısmı ne ımış bılıyormusunuz ERGENEKON muş .türk mıllıyetçılerının taktırıne bırakıyorum ayrıca genelkurmayın sıyası partıler için yaptığı açıklamayı talıhsız açıklama olarak goruyorum zaten başbakan da sahıp çıkmış bende elbıseyı çıkarırım dıyor bazı şeyler çok çabuk unutuldu ve çok iyi anlaşıyorlar ortak nokta tabıkı sam amca...?hepınıze saygılarımı sunar bıze bu ımkanları sunduğunuz için sız turk meclısı camıasına teşekkür eder başarılarınızın devamını dılerım
bİLGEHAN gÖKTUĞ - (Ziyaretci) 6.3.2008 23:33:55

KARA HAREKATININ BİTİRİLMESİ ÜZERİNE...
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak`ın kuzeyine başlattığı kara harekatını bitirmesinin ardından bir anda ortalık karıştı.
İlk anda milletin morali çok bozuldu.Hayır bozulmamalıydı demek mümkün değil.Sonra Genel Kurmay Başkanı açıklamalarda bulundu.Ortalık biraz duruldu.Halkın bozulan morali yerine geldi.
Halkın moralini bozan şey neydi?
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı`nın "Türkiye kısa sürede çekilmelidir" şeklindeki demeci ve arkasından Türkiye`yi ziyarete gelen Amerikan Savunma bakanının aynı meyandaki demeçleri ve bu demeçlerden hemen sonra Ordumuzun kara harekatına son vermesi.
Şimdi şöyle bir düşünelim.Amerika gerçekten Türkiye`ye harekatı bitir diye baskı yapsa ve buna Türkiye uysa bu demeçler neden verilsin ki?
İkincisi Amerika harekatı hemen durdurma gücüne sahip olsaydı ta baştan böyle bir harekata izin vermezdi.
Burada önemle irdelenmesi gereken husus ABD`nin bu demeçleri niye verme ihtiyacı hissettiğidir. Ki o Amerika defalarca PKK bizim ortak düşmanımızdır demiş ve Türkiye`ye de istihbarati bilgiler de vermişti.
Bana göre Amerika bu demeçleri verirken PKK ve Irak ve İran da yaşayan Kürtler üzerinde bir hesap yapmıştır.Hoşgörünme ve ardından bir anlaşma yapma veya yaptığı anlaşmayı perçinleme hesabı yapmıştır.
Bu hesap da büyük ihtimallede İran üzerinde yapacağı operasyona dayalıdır.
Onun içindir ki Türk Silahlı kuvvetlerinin ABD`nin talimatına boyun eğeceğini düşünmek mümkün değildir.
Bu arada yapılan yanlışlık şu olmuştur.Harekat biter bitmez açıklamalar yapılmalıydı.Bir de Sayın Genel Kurmay Başkanının "kısa süre" ile ilgili demecinde "Amerika Afganistan`da ne kadardır duruyor" cümlesi fazlaydı.
Bu arada Genel Kurmay Başkanlığı ile iki muhalefet partisinin karşıkarşıya gelmesi ise bana göre çok vahimdir. Bu olmamalıydı.
BİLGEHAN GÖKTUĞ

SUAT TELCİ - (Ziyaretci) 5.3.2008 01:29:08

Kara harekatına son verilmesiyle ilgili olarak ilk anda bütük bir tepki vermemiz çok doğaldı.Ancak Genel Kurmay Başkanının açıklamalarından anladığımız şu ki ABD kürtlere şirin gözükmek istedi.Kara harekatının bitmekte olduğunu öğrendi.Bu öğrenme zor olmasa gerek.Çünkü PKK`lıların her hareketini belirleyen ve bilgi veren Amerika bu defa bizim çekilmemizi de belirledi ve bundan bir pay çıkarmak istedi.Demek ki ABDnin PKK üzerindeki hesapları daha bitmedi.Irakta`ki Kürtlere şirin gözükmenin bir ayrı nedeni de "ABD Kürtleri sattı" söylemlerine "Hayır" demekti. Onun içindir ki kara harekarına son verilmesini çok büyütmemek gerekir.Önemli olan bundan sonra ne olacağıdır.Bekleyeceğiz, göreceğiz.
Suat TELCİ
YILMAZ KARAPENÇE - (Ziyaretci) 4.3.2008 00:48:03

Bugün Genel Kurbay Başkanı açıklama yaptı ve Kara harekatına son vermede Hiç bir dış etkinin söz konusu olamdığını söyledi.Hatta bunu ıspat etsinler üniformamı çıkarırım dedi.
Biz askerlerimize inanırız.
Böyle olunca aklıma şu geliyor. Amerika geri çekilmeyi biliyordu da PKK ya daha önceki bir anlaşmasının gereğini yapıyor gibi mi yaptı.PKK ile hangi konuda anlaşabilir? Mesela İran tarafına gidilmesi konusunda anlaşabilir. Eğer İran`a vurmayı planlamışsa böyle bir yolu seçebilir.Irak`ta olduğu gibi İran`da da kürtleri kullanmak isteyebilir.
Bana göre ABD`nin bu açıklamalarının sebebini ileride daha iyi anlayacağız.
Yılmaz Karapençe
Salih Mertoğlu - (Ziyaretci) 3.3.2008 12:54:54

Kahraman ordumuzun kara harekatına son vermesine karşı duyduğumuz tepkinin merkezini belirlemede hassas davranmalıyız.Yani hedefi iyi belirlemeliyiz. Bu tepkiden Türk Silahlı kuvvetlerini ve komuta kademesini uzak tutumalıyız. Çünkü ülkemizde ordumuzun her türlü harekatı siyasi otoriteye bağlıdır. Biliyorsunuz ki Irak`a girme konusunda önce Türkiye Büyük Millet Meclisinden karar çıkmış sonrada hükümet Genel kurmaya gerekli talimatı vermiş ondan sonra Türk ordusu harekata başlayabilmişti.Şimdi de çekilmede eğer bir dış baskı varsa bu ancak hükümetin talimatıyla olabilir. Kahraman Mehmetçiğin çekilmesinde bir dış baskı yoksa zaten mesele yoktur. Ama bir dış baskının olduğu gerçek.3 Mart.2008 tarihli Hürriyet gazetesinde Fatih Çekirge`nin yazısında asker sayısı üzerinde Amerikanın bir itirazı olduğu belirtilmekte, Amerikanın harekata evet dediği ama sayıya itiraz ettiği anlatılmaktadır. Yine bu yazıda hiç bir baskının olmadığı belirtilmektedir amma sayıya itirazın anlatımı ile zımmen bir baskının olduğu da anlaşılmaktadır.
Onun için benim tepkim siyasi gücedir. Ordumuzun komuta kademesine değil. Ordumuz dosta düşmana gücünü bir kere daha göstermiştir.Mehmetçiği kutluyoruz, ordumuzla övünüyoruz.
Salih Mertoğlu
Ercument Konukman - (Ziyaretci) 3.3.2008 02:56:19

Büyük bir coşku ile ve dualarla uğurladığımız,televizyonlarda gördükçe gururla ve gözlerimiz yaşararak seyrettiğimiz kahraman mehmetçiğimizin hem düşmanla ve hemde çok çetin kış şartları ile savaşmasının kod adı olan /güneş harekatı /8. gününde bize göremaksadına ulaşmadan birden bire sona erdi .Şaşırdık.Şaşkınlığımız hala geçmedi.
Türk Ordusu uzun müddettenberi bu yurt dışı harekata hazırlanmakta idi.Belkide çetin kış şartları sona erer ermez kuzey Irakta ve özelikle Kandil vadisinde bulunan mağaralarda ilk baharı bekleyen PKK lara son darbeyi vuracaklardı.Ancak Dünyanın en güçlü ordularından biri olan Türk Ordusunun çetin kış şartlarında da savaşabileceği ispatlanmak istenmişti Gerçekten de Kahraman Türk ordusu bu sınır dışı harekat ile sayıları onbini bulan özel yetiştirilmiş komandoları ile Kuzey Irakta bir destan yazmıştı. Hava destekli kara harekatı çok başarılı geçmiş Kandil dağı etrafında bulunan mağaralara saklanan aralarında PKK nın üst düzey yötneticilerinin de olduğu söylenen pek çok teröriste son darbenin vurulacağı çember içinde kalmıştı.Çember ise gittikçe daralmaya başlamıştı Bütün millet bu olaya odaklanmış,Kandil mağaralarında ele geçecek teröristleri beklemekte idi
Bir gece önce Sn Başbakanın ve Sn. Genel kurmay Başkanımızın harekatın ne zaman bitecek sorusuna verdikleri cevap hafızalarımızdan uzun müddet silinmiyecekti.O gece yayınlanacak Ulusa Sesleniş proğranın harekat bölümünün son dakikada değiştirilmiş olması da Sn Başbakanın bu çekilmeden çok sonraları haberdar olduğu şeklinde yorumlanmıştı.Ne olmuştuda bir mağaraya sıkışmış olan PKK ya son darbe vurulmak üzere iken bundan vaz geçlmiş,ve sürale yurda dönülmüştü.

ABD Savunma Bakanının ve ABD Başkanının harekatı çabuk bitirin şeklindeki beyanatlarının duyulduğu saatlerde meğerse bizin Mehmetciklerimiz Vatana geri dönme hazırlığı içindelermiş .
Meğerse o gece hemen bütün tv haber bültenlerinde gösterilen Kandil Dagı etrafındaki daralan çember görüntüleri mağara içinde saklandıkları söylenen PKK nın üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu sayıları yüzelli civarında olduğu söylene PKK lılara hücum için değil ,daha sağlıklı bir şekilde vatan topraklarına dönebilmek için yapılmış bir manevra imiş.
şüphesiz Türk Ordusu ve Türk Devletı yetkilileri ABD Başkanı ile Savunma Bakanın beyanları üzerine alelacele harekatı durdurup sayıları onbinin üzerinde olan ve ağır silahlarla donatılmış mehmetçiği vatan topraklarına geri getirmemişlerdir
Bir gün bu ani geri dönüşün gerçek sebebi mutlaka açıklanmalı ve kafalardaki soru işaretleri silinmelidir.
Yaşları müsait olanlar Rum zulmüne karşı Kibrısta yaşayan soydaşlarımızı kurtarabilmek için bir harekat düzenlendiğini yani Kıbrısa bir çıkarma yapmak istendiğini hatırlayacaklardır
Ancak bu harekat yapılan büyük hazırlığa ragmen gerçekleşememişti.O zamanki ABD Başkanı Mr.Jonhson bir mektup göndermiş ve aksi halde ekonomik ambargo koyulacağını bildirmişti
O günkü hükümettin olduğu gibi bugünkü hükümetin de basiretsizliği,ülke çıkarları karşısında yeterince karşı duramaması bu fevkalade sıkıntılı durumu ortaya çıkarmıştır.
Her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe muhtaç olduğumuz bu günlerde hükümetin bu gibimilli konularda daha hassas hareket etmesi kamu oyunu daha iyi bilgilendirmesi gerekmektedir Ercüment konukmanAtila Şimşek - (Ziyaretci) 2.3.2008 16:23:45

DÖRT KERE SÖYLEDİM.HERHALDE ANLAMIŞLARDIR.
ABD savunma bakanı R.Gates 28 Şubat günü Türkiye`den ayrılırken bu sözleri sarf ediyordu.
Kimlere söylemişti;Cumhurbaşkanı`na,Başbakan`a,Genel Kurmay Başkanı`na ve Milli Savunma Bakanı`na.
Hepsi itiraz ediyor.Çekilmemizde ABD baskısı yok diye.İnanmak istiyoruz,ammaaaa...
Gelişmeleri kısaca izleyelim;ABD Savunma Bakanı Gates 24 Şubat`da Avusturalya`nın Başkenti Camberra`da bir konuşmasında neler diyor.
Türk,Irak Hükümetleri ile Kürdistan Hükümeti......
Kürt PKK Savaşçıları....
Irak`ın kuzeyinde faaliyette bulunan Milliyetçi Kürt Silahlı Grubu......
27 Şubat Hindistan`ın Başkenti Yeni Delhi,
Türkiye 1-2 Hafta içinde Kuzey Irak`tan çekilmelidir.
28 şubat Türkiye`nin Başkenti Ankara,
Dört ker söyledim herhalde anlamışlardır.
Aynı gün ABD`nin Başkent`i Washington.Başkan Bush,
Türk Ordusu süratle çekilmelidir.
Yani siz hala ABD`nin baskısı yok mu? diyorsunuz.Peki BBC,Financial Time,Waşhington Post vb.basın neden aksini iddia ediyor.
Gates,Kürdistan Hükümeti,Kürt PKK Savaşçıları,Milliyetçi Kürt Silahlı Grubu derken ne kastetti sanıyorsunuz.
ABD;Her zamanki iki yüzlülüğünü yapıyor.Güvenilmezliğini bir daha sergiliyor.Boşuna bu millet ABD`den nefret etmiyor.
yıllardır Irak`ın Kuzeyinde PKK terör örgütünü destekliyor,eğitim veriyor.malzeme veriyor ve silahlandırıyor.
İstediği,planladığı zaman Türkiye`ye sızdırıyor,çatışmalar çıkartıyor,karakol bastırıyor,bombalar patlattırıyor.Halkı kışkırttırıyor.
Pkk`nın kronik destekçileri olan Talabani ve Barzani`yi koruyor ve destekliyor.
Türkiye`ye dönüp PKK terör örgütü,ortadan kaldırılmalıdır,diye-
biliyor.
Menfaatlerine uygun istibarat desteği sağlıyarak,Türkiye`nin sınır ötesi harekat yapmasına göz kırpıyor.
Bir hafta sonra dur diyor.
Hemde "Dört kere söyledim.Herhalde anlamışlardır."diyerek.
Ulu Önder Atatürk`ün şu sözleri kulağımda çınlıyor."Büyüklük odur ki;hiç kimseye iltifat etmeyeceksin,hiç kimseyi aldatmayacaksın;memleket için gerçek ülkü ne ise onu görecek,o hedefe yürüyeceksin."
Yürümezsen;
Yıllardır Irak`ın kuzeyinde konuşlanmış Türk birliklerinin çekilmesini,
Harekat süresince tahrip ettiği tesisler için tazminat isteyiverirler.
Aklına Tevfik Fikret`in mısraları diziliverir;
Vaktiyle baban kimseye minnet mi ederdi?
Yok,kalmadı haşa zillet pederinden.
Dünyada şereftir yaşatan milleti,ferdi;
Silkin şu mezellet tozu uçsun üzerinden.
Bütün bu siyasi oyunlara rağmen 7 günde Hain PKK Terör örgütünün canına ot tıkayan canımız mehmetçiği.kahraman ordumuzu candan kutluyor.
Bu çapulcular ile Türkiye`deki uzantıları olan hainlere bu milletin soracağı bir hesabı olduğuna inanıyoruz.YALÇIN KOÇAK - (Ziyaretci) 2.3.2008 14:38:19

IRAK 2008 ve yüz sene öncesi yani Irak 1908
Devletlerin varlığı yüzerli yıllık peryotlarla, milletlerin varlığı yirmibeşli yıllı peryotlarla(Kuşaklarla), izimlerin peryotları da 80-85 yıl olarak tesbit edilmiş olan sosyolojik gerçeklerle analizimizi tamamlayalım.
Yüz yıl önce Irak diye bir yer yoktu.Bağdat, Basra ve Musul eyaletlerinden mürekkep bizim toprağımızdı. Ruhu dahi Türktü.
Gerturut bell ve Lavrens`in petrol jeopolitiğinin planlarını yapan İngiliz mahvelindeki görevlilerin ellerine verdikleri planLa sınırları cetvelle çizilerek adeta narkozsuz ameliyat edilerek ana gövdeden yani bizden ayrılmıştır.
Rahmetli Yavuz Sultan Selim tarihin bize bahşettiği en büyük antrepolog sosyolog ve ileri görüşlü bir komutan olarak Karaman Türklerini, Kıpçakları, Karakalpakları bu coğrafyaya iskan ve ikame ederek Anadoluyu KÜRDİLİHİCAZKAR ve ACEMİKÜRDİ akımlara, fesatlara tampon yapmıştır. Aynı mantığı Balkan coğrafyasında da okumamız mümündür.
Gelelim günümüze... Tefik Rüştü Aras kendi partisinin milletvekilerinin oylarıyla gensoru ile düşürülmüştür.Musul ve Kerkük petrollerinden almamız gereken yüzde 10 hakkımızı, kardan yüzde 10 olarak anlaşma imzaladığı için.
Bölgenin aşiret yapısına bir bakalım. Burada 65 civarında aşiret yaşar.Bunların hepsi de Kürt değildir.(BARZAN ve AZİZLER aşireti) bunlar Tevrat`da bahsedildiği gibi Sina çölünde, Musa, dağda iken altından ökÜz yapıp tapan Allah`ın laneti ile lanetlenmiş ve çIkan fırtınada birbirini kaybetmiş kayıp kabilelerden yani Arap Yahudilerinden sadece ikisidir.
İsrail, baba Molla Mustafa zamanında un ve gıda yardımını bu aşirete yapardı.Bu gün de silah, eğitim ve para yardımını oğlu Mesut Barzani`ye yapmaktadır.Barzani ve Talabani`nin karşısında olan 63 tane aşiret bölgesel toprağın ve nüfusun çoğunu oluşturanlar Irak`ın kuruluşundan, 1936 anlaşmalarından Türkiye`nin bir nevi garantörlük veya kurulurken Irak`aşartlı bağlanan Musul ve Kerkük ahalisinin can ve mal emniyetinin sağlanamaması halinde ahalinin kendi kaderini tayin hakkını(ŞELF DETERMİNASYON) Birleşmiş milletlere getirebilme insiyatifini ortaya koyduk, Kitab-ı Musul çalışmalarımızla. Gayemiz toprak istemek değil, petrol haklarımızı da dile getirmek değil, dedelerimizin toprağına terörizmi kurutmak amacıyla giden ordumuzu, evlatlarımızı meşru topraklarda meşru bir müdafaa için bulunduklarını hatırlatıP ve kemikli bir duruşa sahip olmaları içindi.
Bu gün Ordumuz çok süratli bir operasyon gerçekleştirdi.
Türk ordusu Nato müttefiki ve en büyük gücüdür.
ABD artık güney komşumuz olmuştur.(Olduranlar utansın)
O da Nato`nun en müessir gücüdür.
Kullandığı piyonların bir bölümünü bizim için feda etmiştir.
Bize istihbarat verip, bize zararlı unsurları temizlememize göz yummuştur.
Operasyonun dönüş günü daha gideceğimiz gün Napoli`deki Nato karargahında bilinmekteydi.
Dönüşü kamufle etmek için sorumluların konuşmaması normaldi.(Pusu yememek için)
Ancak;TEZAHÜRE bir bakalım.
Türk ordusu sahada kazanmış, vazifesini yapmış, şehitlernin kanını yerde komamış, dediğini gerçekleştirmiş, ayılar uyanmadan, çakallar daha ininden çıkmadan yani eşeğin kuyruğunun donduğu bele kadar kar içerisinde benim ordum müttefiklerini de , hasmına da ne olduğunu göstermiş ve ortaya koymuştur. Aslında mektubun adresi Westpoint`tir.Nortvest`tir,Napoli`dir, Brüksel`dir. Kışlasında kuzu olan sınırın ötesinde eksi de olsa, don da olsa, kar da olsa ASLANDIR.
Uyuyan aslanı uyandırdılar. Sınır ötesinde operasyon yapan Türk ordusu tahammülü aşarsa sınırı ötelemesini de bilecektir. Çünkü tarihte Irak diye bir devlet, Iraklı diye bir kavim yoktur. Tapusu biz ait gasbedilmiş topraklar, uyutulmuş Araplar, kandırılmış Kürtler ve yüzyilllarca bizimle dostça yaşamış, müttefik olmuş, harpsız bize ilhak etmiş FATİMİ ŞİASI oradadır. Müşir Ahmet Paşa`nın torunları oradadır.Bir ucu Maltya`da olan SURÇHİ AŞİRETİ oradadır. Ve hepsi yeter bu ayrılık, ayrıldığımız günden beri huzurumuz yok, hasret bitsin demektedir.
Türk ordusu bölgenin adalet jandarması olduğunu ıspat etmiştir.Eşkiyalık, petrol, işgal, sömürü niyetinde olmadığını açıkça ortaya koymuştur.
En önemlisi Babil`de küçük küçük devletler yapıp otonom bölgeler ihtas edip önce bölüp sonra yutacak zihniyet ve kullandıkları müttefiklerimiz, planlarının yanlış olduğunu anlayacak , nice bin yıldır doslarımız, komşularımız, hısımlarımız, kan ve din bağımız olan Mezopotamya coğrayfasını, egemenlik sahaları olarak göremeyeceklerdir.
Atatürk`ün Filistin`le ilgili Millet Meclisindeki konuşmasını herkesin bilmesini isteriz.(Bu sitenin Temel bilgiler bölümünde bu konuşmayı görebilirisniz)
Onun içindir ki son iki gündür diplomaside acemilik ve devlet adamı özelliği dışına çıkan demeçler bizim moralimizi bozmamalıdır.
Psikolojik harbin günümüzdeki önemi dikkate alınarak O MUHTEŞEM GÜNÜN GELMESİNİ BEKLEMELİYİZ.BELKİ YARIN BELKİ YARINDAN DA YAKIN.
YALÇIN KOÇAK
Recep Sarı - (Ziyaretci) 2.3.2008 12:43:10

Kara harekatının demeçler ve ziyaretler sırasında bitmesi gerçekten gurur kırıcı.Gerçi Genel kurmay başkanının Milliyet gazetesindeki mülakatına bakınca içim biraz rahatladı.Burada Genelkurmay başkanı diyor ki.Biz çekilme kararını Amerika Savunma bakanı Gates`in gelmesinden çok önce verdik.Geçen çarşamba geçen çarşamba günü birliklerimizin üçte biri içerdeydi. O tarihte çekiliyoruz demek cinayet olurdu.Bir harekatın en hassas dönemi çekilmedir.Girmek değil. "çekiliyoruz" dediğinizde, bu oradaki teröristlere `pusu kur,tuzağı kur ` demektir Muazzam bir hata olur.
Genek kurmay başkanı "kısa süre izafidir" demeciyle ilgili olarak da şunları söylemiş:Genel yaklaşımdan söz ettim.Yoksa harekata ilişkin bir ip ucu veremem ki.
Bu arada bazı yazarlar da"Ordumuz gücünü gösterdi.Biz gireriz de çıkarız da. Yine girebiliriz. PKK ya girebileceğimizi gösterdik" şeklinde fikirler ileri sürdüler.
Bu fikirler de doğru olabilir.
Ancak ortada şöyle bir durum var. Bizim Irak`tan çekilmemizi Japonya ya da Somali istemedi.ABD istedi. Hava harekatından önce de mutabakat istediğimiz, bize bilgiler verdiği söylenen üyesi olduğumuz NATO`nun hakimi olan uzun yıllar birlikte olduğumuz ABD istedi.
Bunun cevabı önemli.Siz PKK`nın peşine düşmek için onun okeyini almadan harekat yapamadığınız ABD ile bu konuda olan ilişkileri açıklamalısınız.
Onun için bizim yüreğimize su serpecek yeni bir olay olmadan gururmuzun ezilmesi giderilemeyecek.
Recep Sarı
Tuba Işık - (Ziyaretci) 1.3.2008 12:57:17

Ben de bu çekilme tarzına itiraz ediyorum. Baksanıza Başbakan Ulusa seslenişte "Harekatımız kararlı bir şekilde devam edecek" cümlesini hemen çıkartmış.Bu ne demek? Başbakan 3-5 gün önce harekatin devamlı olacağı kararı sebebiyle Ulusa seslenişte bu cümleye yer vermiş. Sonra ne olduysa Ordumuz geri çekilmiş.
Yani başbakan Irak`a yapılan harekatın süresini bilmiyor.Böyleyse çok kötü.
Yok süre belli idi de dış etkenlerden dolayı bu hareket yarıda kesilmişse durum daha da kötü.
Yani nereden baksan rezalet.
Türk Milleti böyle bir yönetimi hak etmiyor.
Tuba Işık
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.