Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
KAFKASLARDA SICAK SAVAŞ Atila Şimşek, 30.08.2008 21:52:04
Rusya-Gürcistan gerginliği neticesinde Gürcistan`dan koparak bağımsızliğinı ilan eden ve Rusya`ya yanaşan Abazya ve Güney Osetya Kafkaslarda yeni bir sıcak savaşın nedeni olabilir mi? ABD Kafkasya da Gürcistanın yanında bir askeri harekata girişebilir mi? AB Rusya`ya karşı aktif bir siyaset ve yaptırım uygulayabilir mi?
Bu günkü şartlarda Türkiye`nin Kafkaslarla ilgili politikası ne olmalıdır.
Tartışmaya ilişkin Cevaplar
Selim Sağ - (Ziyaretci) 2.09.2008 12:16:25

Rusya Abhazya`yı Gürcistan kurtardı. Günet Osetya`yı kopardı. Gürcistan`ın artık toprak bütünlüğünden bahsetmek çok zor. Rusya ABD`ye rest çekti. Türkiye`yi de Montrö anlaşması münasebetiyle tehdit etti. Avrupa ülkelerine de rest çekti.ABD bu bölgede zayıf gözüküyor.
Türkiye`nin hem bu durumu hem de gelecekteki muhtemel durumları dikkate alarak hareket etmesi gerekir.
Selim Sağ
Alparslan Güven - (Ziyaretci) 31.08.2008 14:28:04

Türkiye bu dönemde makas değiştirebilir ama nerde o irade
Bilgehan Göktuğ - (Ziyaretci) 31.08.2008 14:25:37

Önce Kafkas sorununa 5 ay önce işaret eden Türkmeclisi`ni kutluyorum. Türk meclisi yalnız Kafkas sorununa değil, ABD-İran sorununa, AKP`nin kapatılması davası açılacağına ve AKP`nin kapatılmayacağına kadar çok ciddi konularda hep yalnız sitelerden değil, basından da çok öne geçti. Keşke bu site bir gazeteye dönüşşe.
Türkiye Kafkaslarda sıkıitı. Bir tarafta üyesi olduğu NATO ve ülkeleri ve tabiatıyla ABD var. Bir tarafta son yıllarda başta ticari ilişkiler olmak üzere iyi münasebetler kurduğu Rusya var. Kafkaslarda önemli bir kapı olan Gürcistan var.
Türkiye ABD`ye tam teslimiyet içinde olmaz ve bir denge politikasını yürütmede başarılı olursa yeni fırsatlar da yakalayabilir. Ama tam bir ateş hattında olduğu kesin.ABD ve Rusya arasında sıkışmış gözüküyor.
Bu arada Montrö anlaşmasına tam uyması gerekiyor. Çünkü uymazsa şu anda önündeki sorundan etkilenmezse bile ilerde bu anlaşmaya uymamadan dolayı başı çok ağırabilir.
Bilgehan Göktuğ
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.