Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1789
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8083
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
köyden sehire göcü önlemek icin hidayet kocak, 31.1.2009 21:42:42
önce mümkünse kücük yerlesim bögelerini hatta köylerimizi bir araya getirerek oraya okul ve diger sosyal binalarin yapilmasi ,kolaylasir,orta okul lise gibi okullar yapilir,ayrica köyde ögretmen ,muhtar ve köyün ileri gelenleri bir araya gelerek köyde ne gibi eksiklik varsa onu tartisip yapmak ne güzel olur agac dikmek yol su ve ayrica köylü cifcilik yapiyor ama nasil yapiyor ne ekmeli ne yetistirmeli nasil satmali vel hasil orada ne sorun varsa onu beraberce cözmeli bilhassa ögretmenlerimiz yol göstermeliler bu birliktelik süphesiz o köyün kalkinmasina sebeb olacaktir dolayisiyla da sehre göc önlenecektir diye düsünüyorum
Tartışmaya ilişkin Cevaplar
Demir Bey - (Kayıtlı Kullanıcı) 10.3.2009 05:52:43

Tarım ürünlerimiz kendi kendi yeter durumdayken, tarım ürünleri ithal eder duruma geldik. Bu durumda ne oldu? Türk Tarımı cazibesini yitirdi, Türk tarımcısı üretebildiğini de satamaz oldu, Ziraat Bankası emekli maaşlarını vermekten başka bir işleve sahip olamaz duruma geldi. Tüm bunlara rağmen köyden kente göçü önlemenin yolu Türk Tarımı`nı eski cazibesine döndürmekten geçer. Tarımın canlandığı bir mesken muhakkak ki gelişecektir. Göçü önlemek de sadece gelişmekle olur.
deniz çelik - (Kayıtlı Kullanıcı) 9.3.2009 22:18:04

Genç nesil köyleri maalesef terkediyor. Köyde yaşamak istemiyor. Kalan orta yaş ve yaşlı kesim de elinden geldiğince ekip dikmeye çalışıyor. Bizim köyde organik tarıma başlandı. İyi de verim alınıyor.Haddinden fazla ceviz ve meyve ağaçları var. Toprak verimli. Ama maalesef gençlerimiz köyde milyarlar kazanmaktansa şehirde üçyüze beşyüze çalışmayı yeğliyorlar.
Salih Kader - (Ziyaretci) 1.2.2009 20:17:44

Köyden şehire göçü önlemenin en etkili yolu tarıma önem vermekten geçer.Kooperatifçiliği geliştirmek ya da arazi toplululuklarının parçalanmasını önleyecek kanuni tedbirler de göçü önlemede etkili olabilir.Özetle Köylerin kalkındırılması sağlanmadan şehre göçü önlemenin imkanı yoktur. Her kalkınma hareketi de pek tabidir ki önce kadro ister. Sermaye ve teşvik ister. Köylerin kalkınmasını sağlamak sadece göç açısından önemli değildir. Sosyolojik açıdan da köylerin gelişmesi önemlidir. Köy nufusunun azalmaması gerekir. Türkiyemiz açısından da bu durum çok önemli kabul edilmelidir.
Salih Kader
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.