Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1789
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8080
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
Muhalefet partileri güç birliği yapmalı mı? Ahmet Doğu, 17.2.2011 15:11:12
Sitede yer alan iki makale üzerine bu tartışmayı açmak istiyorum.Muhalefet partileri güç birliği yapmalılar mı? Gerçekten de makalelerde söylendiği gibi her muhalefet partisi sadece kendi partisi doğrultusunda hareket ediyor. Bu da iktidara yarıyor.Eee nasıl güç birliği yapsınlar? Önce bu fikri benimsemeleri gerekir.Sonrası gelir diye ben de düşünüyorum.Evet iktidara karşı tek cephe olunabilmeli.
Ahmet Doğu
Tartışmaya ilişkin Cevaplar
Ali Baykan - (Ziyaretci) 7.3.2011 10:57:56

Ali BAYKAN ;
ŞİMDİ SAADETLİLER MHP LİSTELERİNDEN !..
1991 seçimlerinde Alparslan TÜRKEŞ ve kurmay heyetinin tarihi kararıyla MHP REFAH Partisi listelerinde Parlamentoya 19 Milletvekili soktu..
ŞİMDİ ÖDEŞME ZAMANI !..
Şimdi MHP Saadet Partili Milletvekilli adaylarına kapısını açık tuttuğunu ilan etmelidir !( yorumlar)

Ali Baykan

Barajı aşamayacak partilere verilecek oylar o seçim çevresinde &8211;ve ülke genelinde- en çok oyu alacak partiye yazar !
Basitçe şöyle anlatalım;
Bir ilin 3 milletvekili hakkı var, varsayalım ki 30.000 de -seçime katılan- seçmeni var. Barajı aşamayan parti yada partiler 9.000 oy almış olsun, A partisi 10.000 oy almış olsun, B partisi 11.000 oy almış olsun..
BU DURUMDA 3 MİLLETVEKİLİ NASIL DAĞILIYOR PARTİLERE ?!
Evet, bildiğiniz gibi.. 10.000 oy alan A partisi 1 milletvekili, 11.000 oy alan B partisi 2 milletvekili çıkarıyor.
Bir anlamda gömülen 9.000 oy aslında sadece 1.000 oy fazla alan B partisine yazılmış oluyor..İŞTE BU SEBEPLE..
ABD`DEN VE TAŞERONU AKP`DEN KURTULMAK İSTEYENLER BU MATEMATİĞİ BOZACAK DAYANIŞMAYI YAPMAK ZORUNDADIR..Metin Arıcı

Ali abi tartışılması gereken bir konu..MHP daha ziyade batı bölgelerimizden oy alıyor,geçmişte kalesi görülen iç bölgelerimizdeki illerin tamamı akp`ye tam destek veren iller konumunda...hal böyle olunca içerilerde bir şeyler yapmanın zorunluluğu ortaya çıkıyor...bahsettiğin ittifak ciddi katkılar sağlayacaktır, misal Konya saadet öyle veya böyle bir oy potansiyeline sahip ama ne oluyor aldığı her oy birinci parti akp`ye verilmiş sayılıyor...ittifakta en kötü ihtimalle bir hatta iki-üç vekillik direk akp`den düşecektir ki bu hakikaten çok önemli...İstanbul,Ankara,Urfa,Adapazarı gibi vilayetler buna eklenince akp yüzde itibariyle aynı oyunu korusa bile milletvekilliği sayısında ciddi kayıplara uğrayacaktır kanısındayım...Metin Arıcı

Zeybek kompleks yapmazsa demokrat partinin de dahil olacağı bir ittifak vekil sayılarında büyük değişiklikleri beraberinde getirecektir...akp 47 oy oranıyla bile tek başına iktidar olma şansını kaybedecektir ayrıca güçlü bir ittifak alternatif arayan seçmen için cazip gelecektir ki bu durumda alınacak oy oranlarında da ciddi sapmalar görülebilir...Kendi şehrim Muğla`yı örnek alırsak akp istediği kadar takla atsın böyle bir ittifak karşısında çıkaracağı vekil sayısı biri geçemez... Güçlünün yanında bulunma psikolojisiyle oy veren seçmeni de eklerseniz akp Türkiye çapında büyük bir erozyona uğrayacaktır...Ali Baykan

Bu matematik.. Sayıların gerçekliği.. Tek manisi ihtiraslar ve kompleksler.. Çok seslenirse aşılabilir. Umarım başka arkadaşlar da bu gündemi kendilerince değerlendirirler, ortak doğru oluşurMetin Arıcı

Netice alabilmek için saadet,demokrat ve mhp genel merkezlerini mail,faks, tel yağmuruna tutmak, hatırı sayılır genel merkez yöneticilerini ikna edebilmek için uğraşı gerekli... Zor, çok zor bir ihtimal ama sp,dp,mhp hatta bbp seçim ittifakı gerçekleşebilirse ülke geleceği açısından büyük bir adım atılmış sayılır... Tabi bbp mevcut yönetim kadrosu itibariyle akp`ye daha yakın görünmekteyse de, böyle bir çabanın varlığı tabanında olumlu izlenimler bırakabilir...
Her halde, dp ile yapılacak bir ittifak batı`da,sp ile yapılacak ittifak iç ve doğu bölgelerde, üçlü bir ittifak ise ülke çapında müspet sonuçlar doğuracaktır... Siyasette iki artı iki dört yapmaz denir, doğrudur bazen üçe denk gelebileceği gibi çoğu zaman beş ve üstü de yapabilir..M.Fethi Aslaner

Anadolu`da yeniden şahlanışın önünü açacaktır diye düşünüyorum, AKP ye karşı ciddi bir sinerji oluşturulabilirse umulmayan sonuçlar elde edilebilir, Destekliyorum...Ali Baykan

Şimdi bu doğruyu öncelikle internet ortamında yaygınlaştırıp tartışılmasını sağlayalım..Kendi sayfalarımızda bunu metne dönüştürelim ve arkadaş listemize ulaştıralım, mail guruplarına taşıyalım..

Fikri Kartal - (Ziyaretci) 1.3.2011 19:36:59

Ben bu fikri bir kaç arkadaşımla paylaştım.Çok enteresan buldular.Bu bir kampanya çok etkili olabilir dediler. Bir defaslığına ayrı fikirde olanların bir cephe oluşturması bu iktidsrı yıkabilir dediler.Ben de iletiyorum.selamlar.
Fikri Kartal
İlhan Başak - (Ziyaretci) 24.2.2011 20:48:21

Muhalefetin güç birliği yapması fikri güzel bir fikir. Ama kim kiminle yapacak.Aslında bütün muhalefet bir çatı altında seçime girse müthiş bir şey olur. Ama nerde o siyasetçiler... Geriye en ciddi iş birliği CHP VE MHP işbirliği kalıyor. Ama bu nasıl olur? CHP tabanı MHP`yi, MHP tabanı da CHP`yi istemez gibime geliyor.Gerçi iki siyasi partinin lideri akp iktidarını çok tehlikeli buluyor fakat bir araya gelmeleri mecliste olmadı seçimde nasıl olacak? SP, DP, DYP, TP VE BBP bir araya gelebilir.Hatta bunlar MHP çatısı altında seçime girebilir. Erbakan hoca 1991 de MHP yi meclise taşımıştı. Şimdi, MHP sp`yi taşıyabilir.Ama ah o ben seçilmeyelim diyenler, izin veriri mi böyle ittifaka.
Partizanlık,parileşmede partizanlık,iktidar olunca partizanlık.Hep ben hep ben.Ama bu siyasiler bir yakınlaşma göstermezse bu defa partiler kendiliğinden bu ittifakı yapmalı.Devirmenin yolu bu.
İlhan Başak
Atila Göksu - (Ziyaretci) 18.2.2011 19:23:36

Nasıl yapılacak ve en önemlisiyle hangi liderler, bundan da daha önemlisi hangi liderin etrafındaki kadrolar bunu yapacak?Bizim siyasetçilerde bir anlayış var.Ben seçileyim de gerisi ne olursa olsun.Onun için ben böyle bir güç birliğinin olacağına inanmıyorum.
Atila Göksu
Bilgehan Göktuğ - (Ziyaretci) 17.2.2011 21:14:49

Bazı çevreler Mısır da olduğu gibi bir hareket dile getiriyor.Bu çok zor.En önemli nedeni ise Türk Milletinin öteden beri merkeze, kağan`a, padişaha bağlı yapıdır.Türk milleti genel bir isyandan yana olmaz. Ama siyaseten bir güç birliği sağlanabilir. Nasıl olur sorusu üzerinde çalışmak gerekir.
Bilgehan Göktuğ
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.