Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10230
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
PKK ile yapılan bu pazarlık nereye varır Salih Sarıgil, 18.03.2013 23:00:20
PKK ile yapılan bu pazarlık nereye varır? Anlaşma olur mu? Olursa ne olur? Olmazsa ne olur?
Bu soruların cevapları o kadar net değil. Ama benim düşüncem şudur ki her şartta PKK kazançlı olacaktır. Çünkü:
Anlaşma olmazsa pkk çok ciddi bir güç kazanacaktır. Dağlarda kaybettiği militanların kat ve katını dağa çıkaracaktır. Anlaşma sağlanırsa da bir süre sonra istediği silahlı gücü de tekrar elde edebilecektir. Nedeni de şudur. Bu görüşmeler açıktan olmakta ve bölücüler bundan dolayı büyük itibar elde etmektedirler.
Salih Sarıgil
Tartışmaya ilişkin Cevaplar
Samim Güç - (Ziyaretci) 29.05.2013 15:53:41

Bu pazarlık, önce özerkliğe, sonra eyalete ve yapabilirlerse de ayrı bir devlete kadar varır. Teoride bu böyle. Ama tatbikinde engelleri Türk Milleti dir. Bu milletin gücünü unutuyorlar.
Samim Güç
Mert Kurtoğlugil - (Ziyaretci) 2.04.2013 12:56:03

Kemal beye katıldığım nokta bu sorunun çözülmesidir. Bu soruna ne sorunu dersek diyelim, çözülmesidir. Ama üzerinde durmamız gereken husus "Nasıl çözüleceğidir". Bir kere bana göre metot yanlış. Ortada pazarlık yok da müzakere varsa ki ikisi arasında büyük bir fark yoktur. Masaya oturduktan sonra, müzakere de olsa neticede bir taraf bir şey istediğinde karşı taraf da bir şey ister. Evet bu görüşmeler pazarlıklar ya da müzakereler MİT tarafından yürütülüyorsa neden bu görüşmeler en üst perdeden hep gündeme getirilmiştir? Cumhurbaşkanı konuştu, Başbakan konuşuyor, bakanlar, siyasiler, gazeteciler vs. hep gündem de bu görüşme...Halbuki MİT yürütüyorsa her şey biter ve ondan sonra hükümet açıklamasını yapar ve konu 1 haftada biter. Ne mahsuru var? Mahsur şu. Bu görüşmeler netice almazsa o zaman PKK oturduğu yerde yüzde binbeşyüz güçlenir. Çünkü bu sorunun üç boyutu vardır. İdeolojik, silahlı ve mali siyasi. Başarı elde edilmezse pkk ideolojik açıdan büyük bir mesafe kat eder. İdeolojik mesafe kat edildiği zaman, silahlı mücadelede onlar için çok kolay olur, siyasi mücadelede. Artı, diyelim ki anlaşma sağlandı ve pkk mensupları silahlarını bulundukları yerde bıraktı, diğer ülkelere gitti, Türkiye ye geldi. Mesela 3 yıl sonra tekrar eski yuvalarına gitmeleri, silah bulmaları çok mu zor olacaktır?
Hele dış güçlerin oyuncağı haline gelen, dış merkezlerin uyuşturucu trafiğinin yürütücüsü olan pkk elemanları böyle bir anlaşmayla statülerini hemen bırakırlar mı? Bunlar çok yönlü düşünülmelidir.
Özetle şu andaki en üst seviyedeki tartışmalar, konuşmalar çok rahatsız edicidir. Bakalım sonu nereye varacaktır? Hep birlikte göreceğiz.
Mert Kurtoğlugil
kemal çomut - (Ziyaretci) 1.04.2013 22:25:43

öncelikle itirazım pkk ile pazarlık değildir ki mümkün değil olamaz olmamalı.sürdürülen müzakeredir buda pkknın silah bırakması ve ülkeyi terk etmesidir.bu bir sorundur denildiği gibi kürt veya terör sorunu değil kukla uşakların yüzünden vatanımızda süregelen huzursuzluk ve anrşi sebebiyle türkiye sorunudur.bunuda büyük türk milletinin temsilcisi hükümet her ne pahasına olursa olsun çözmeye azimlidir.bu türkiye sorunu çözülmez veya biz çözmez isek libyadki,ıraktaki,mısırdaki,filistindeki kıbrıstaki gibi gelir müesses dünya nizamcıları el atar ve türkiyeyi bölme milleti bölme aşamasına getirir ve bunuda gerçekleştirir.öyleyse bu sorun ayrılıkçı kukla işbirlikçi teröristler eliyle dış güçler tarafından çıkartılmıştır ve bizde büyük türkiye devleti bu sorunu çözmeliyiz.
Haluk Güzelcin - (Ziyaretci) 28.03.2013 13:37:40

AKP hükümetinin asıl hedefi kendi ideolojilerini devlete hakim kılmaktır. PKK bu amaçta bir araçtır. Ama bu anlaşma bu barış çabaları bana göre neticesiz kalacaktır. Ama bu arada AKP ne kazanacaktır ona bakmak lazımdır. Dün birileri PKK yı kullanıyordu da şimdi kullanmıyor mu? Bu barışı uyuşturucu trafiğini yürütenler istermi? Peki bu trafiği yürütenler güçsüz mü? Bu iş zor. Zor da bakalım sonra neler olacak?
Haluk Güzelcin
Mert Kurtoğlugil - (Ziyaretci) 24.03.2013 15:42:37

Varsayalım ki anlaşma sağlandı. Ne olacak? Bölücülerin kökü mü kazınmış olacak? Bölücülük bitecek mi? Hayır. İdeolojik olarak çok daha kuvvetlenecekler. Kitlelere daha kolay ulaşacaklar ve sonra da istedikleri, uygun gördükleri bir tarihte tekrar silaha sarılıp son isteklerini gerçekleştirmeye çalışacaklar. MESELE BUDUR.
Mert Kurtoğlugil
Süleymen Gürce - (Ziyaretci) 23.03.2013 15:27:43

Bu işin sonunda Türkiye de ırkçılık yayılacak. Ben öyle bunların bir şey yapacağından yok ayrı devlet kuracaklarından dolayı hiç bir endişe duymuyorum. Ama dediğim gibi ırkçılık yayılacak ve kurunun yanında yaş da yanacak. Eee bunun günahı da herhalde bizim olmaz.
Süleyman Gürce
Mahir Gence - (Ziyaretci) 18.03.2013 23:06:46

Adamlara bak. Türkiye Büyük Millet Meclisinden karar istiyorlar. Sanki bunlar yabancı bir ülke ve kuvvetleri. Aslında doğru da. Bu cüret ne?
İktidar ne yapmak istiyor anlamak zor. Yoksa Başkanlık sistemi için mi bütün bunlar?
Mahir Gence
Metin Kurtsoy - (Ziyaretci) 18.03.2013 23:03:54

Bu canilerle ve canilerin başı ile böyle bir görüşme trafiği Türk Milleti için bir züldür. Hele hele Anayasa değişikliğinde bunların bazı isteklerinin yer alması kabul edilebilir değildir. Ama bir şeyi unutuyorlar TÜRK MİLLETİNİ...
Metin Kurtsoy
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.