Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10379
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2046 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
PKK KONUSUNDA YAPILAN SAPTIRMALAR Ertugrul Çelikdin, 14.03.2008 13:59:55
Yaşanan son olaylar ve devletin tepesinde oturan bazı kişiler tarafından, PKK sorunu Kürt sorunu olarak adlandırılmakta ve bu sorunun siyaset ile çözülebileceği bu bağlamda bölgeye siyasi açılımlar yapılması gerektiği söylenmetedir.
Bu satırlarda bu çarpıtmalara bir düzeltme getirmeliyiz. Bunun için uluslararası İlişkiler bölümlerinde okutulan terör derslerinde ampirik çalışmalarla hazırlanmış PKK sürecini aktaralım.
1. DÖNEM 1984-1989 YEREL HALKA KARŞI YOĞUN ŞİDDET POLİTİKASI:
Bu dönemi PKK ele başı Apo`nun sözleriyle açıklayalım, "Kürtler konuşmaktan ikna edilmekten anlamazlar onlar sadece şiddetten anlarlar onun için bizde bu dönemde onlara karşı şiddet uygulayarak onları yanımıza çektik" Bu söz ele başının İmralıda verdiği ifadelerden alınmıştır. Yani 1984-1989 yılları arasında bir tane Türke veya askere kurşun sıkılmamış, yerli halka şiddet uygulanmıştır.
2.DÖNEM 1989-1995 DEVLET GÜÇLERİNİ HEDEF ALAN VE GERİLLA AŞAMASINA GEÇME ÇABALARI:
Bu dönemde halka düşman siz değilsiniz düşman devlet imajı verilmek isteniz. Gerilla aşaması etnik terör örgütlerinin temel hedefidir. Gerilla olabilmenin temel şartları vardır ve Bunlar:
A-Bir toprak parçasına hakim olmak veya kontrolünde bir toprak sahibi olmak
B- Kendine gönüllü destek veren bir halk kitlesine sahip olmak.
C-Kendine düşman olarak belirlediğin güçlere karşı başarılı eylem yapabilmek.
PKK bu üç şartıda yerine getiremeyince bu aşamadan vaz geçmiş ve Kuzey Irak` kaçmıştır.
3. DÖNEM BÖLGE DIŞI METROPOLLERDE YOĞUN TERÖR UYGULAMA STRATEJİSİ:
Bu dönemin temel mantığı, Türkler üzerinden bir kimlik kazanmadır. Büyük kentlerde bombalar patlatarak Türk Milliyetçiliğini radikalleştirmek suretiyle yanlızlık içerisine düşen Kürtlerin sahibi olarak kendisini ortaya koyma çabasıdır. Ancak Türk-Kürt çatışmasını sağlayamayan PKK 1999 yılında Bebek katilinin yakalanmasıyla bu dönemide sona erdirmiştir.
4. DÖNEM 1999-2008 FARKLI KOMBİNASYONLARI EŞ ZAMANLI UYGULAMA VE PASİF İTEATSİZLİK SİYASALLAŞMA:
Bu dönemde farklı eylem türlerinin seçilmesinin başlıca nedeni örgütün lidersiz kalması ve yakalanan liderin yakalandıktan sonra yaptığı açıklamalardır. İşbirliğine hazır olduğunu söylemesi bu nedenledir. PKK`nın gelinen süreçte tekrar gerilla taktikleri uygulaması ise Irak`ın Kuzeyin oluşan boşluk ve bu boşluktan yararlanan Kürt liderlerin ve ABD`nin PKK`ya verdiği destektir. DTP`nin diğer seçimlerde meclise bağımsız girmezken bu seçimlerde bağımsız olarak meclise millet vekili sokması ve Demokratik Özerklik söylemide bu dönemin özelliğinden kaynaklanmaktadır.
Şimdi terör örgütünü Çankaya köşkünde ağırlayanlar, siyasi açılımlardan Amerikan gazetelerinde bağsedenler, Kürtçenin eğitimde yer almasını söyleyenler dikkat etsinler, kimin hedeflerine hizmet ettiklerine.
PKK Kürt kökenli vatandaşlarımızın temsilcisi olamıyacağını bizzat ele başının yapmış olduğu açıklamalarla ispetlemış bir kanlı terör örgütüdür. Bu bağlamda AB-ABD baskısı ve istekleriyle siyasi çözüm önerisinde bulunmak tamamen yersizdir. Unutmayalım ki Bugün PKK`yı yönetenler AB ülkelerinde bulunmakta ve oranın istihbarat servislerinin emirleriyle hareket etmektedir. Yapılan sınır ötesi operasyon sadece Gerilla taktiğini belirlemiş olan PKK`nın bitirilmesine yöneliktir. Oysa 1999 sonrası bir çok PKK oluşmıştur. Hatta o derecedirki Türkiye`ye zarar vermek veya istediğini yaptırmak isteyen her güç odağının ve ülkenin kendisine ait bir PKK`sı vardır. Bunun önüne geçmenin yolu ise Asala`ya karşı uygulanan yurt dışında lider kadrolara operasyon düzenlemek olmalıdır.
Günümüzde Barzini`yi muhattap almamızı öneren Liberal olduğunu iddia eden zevatın bu noktaların gözünden kaçtığını zannatmiyorum. onlar sadece bunu özellikle söyleyerek kendilerini finanse eden kimselere hizmet ediyorlardır.
Tartışmaya ilişkin Cevaplar

Bu Tartışma konusuna henüz bir cevap yazılmamış.

Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.