Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
Rahmi Turan`in Bugunku Kose Yazisindan "Ezop Masali" Senem Simsek, 12.10.2008 20:14:27
Turkiye`de bu anlatamayanlarin yuzdesi yaridan da dusuk...

Hikáye bu ya... Bir inek, bir beygir, bir eşek, etrafa dağılıp insanların ne yaptıklarını öğrenmeye ve üç yıl sonra buluşmaya karar verirler... Her biri başka yöne gider.

Aradan üç uzun yıl geçtikten sonra buluşma yerine önce inek ve beygir gelir... İkisi de perişan bir halde, zayıflamış, dişleri dökülmüş, kamburları çıkmış, adeta çökmüştür.

Beygir merakla sorar: "Nedir bu halin inek kardeş?"

İnek acıklı bir şekilde içini çekerek anlatır:

"Sorma beygir kardeş... Bu insanlar çok merhametsiz... Beni durmadan birbirlerine sattılar. Alan sütümü sağdı. Bir inek daha bulup onu yanıma koyarak bizi çifte koştular, aç bıraktılar. Canımı zor kurtardım be kardeş."

Beygir de acı acı başını sallayarak anlatır:

"Ah, sorma... Benim de ağzıma bir demir parçası geçirdiler, ağzımı açamadım. Üzerime bindiler, ses çıkaramadım. Biri indi, öbürü bindi! Binmedikleri zamanlar zincire vurdular. Belim çöküp de onları taşıyamaz bir hale geldiğinde arkama kocaman bir araba bağladılar. Bu sefer birçoğunu yeniden taşımaya başladım. Ben onları taşıdıkça, daha hızlı gitmem için kırbaçladılar. Canımı zor kurtardım inek kardeş."

İnek ve beygir böyle konuşurken uzaktan eşek görünür. Hayli neşelidir. Islık çala çala, taşlara tekme ata ata, hoplaya zıplaya gelir. Mutludur. Üstelik şişmanlamıştır. Tüyleri pırıl pırıl parlamakta, gözlerinin içi gülmektedir. Üzerinde lacivert takımlar vardır.

İnek ile beygir şaşırmış bir şekilde, "Nedir bu halin? Neler oldu? Neden böyle zevkten dört köşesin?" diye sorarlar.

Eşek keyifli bir şekilde anlatır:

"Sizden ayrıldıktan sonra uzakta bir memlekete vardım. Birisi yukarı çıkmış bağırıyor, bağırdıkça insanlar onu alkışlıyordu. Ben de yüksekçe bir yere çıkıp bağırdım. Benim bağırmamı bilirsiniz, yeri göğü inletirim. Sesimi duyan benim yanıma koştu, duyan duymayana haber verdi, etrafım insanla doldu. Onlar geldikçe ben daha çok bağırdım. Haktan, hukuktan, refahtan, adaletten filan bahsettim..."

"Eee, sonra ne oldu?"

"Ne olacak beni başkan seçtiler!"

"Deme yahu.. Yani sen başkan mı oldun?"

"Evet... Bir şey yapmama gerek kalmadı. Ben bağırdıkça onlar `Seninle gurur duyuyoruz` diye alkışladılar. Ben de yedim ve bağırdım, yedim ve bağırdım!"

"Pekiii, senin eşek olduğunu anlamadılar mı yahu?"

"Valla, yarısı anladı ama diğer yarısına anlatamadı!"

Tartışmaya ilişkin Cevaplar
Murat Gül - (Ziyaretci) 18.10.2008 22:42:51

Sayın Güneş;
Tabii ki görüşlerinize katılıyorum. Ancak kişilerin olduğu gibi milletlerin de morallere ihtiyacı vardır.Moralsiz, bitkin insan nasıl hata yaparsa milletler de hata yapar.
Sadece bir örnekle yetineceğim. Birinci dünya harbinde Osmanlı ordusu birçok cephede yenik düşmüş,İktidar panik içerisinde, sonuç Sevr ve parçalanma.
Aynı ordunun çok az bir kısmı ve aynı millet Atatürk`ün faaliyet ve söylevleri ile yola çıkmış 5 cephede muzaffer olmuş.Nedeni Atatürk`ün verdiği MORAL VE CESARET.Millet aynı, ordu aynı.
Milletlerin tarihinde Moral değerlerinin çok önemli olduğunu kenditarihimizden bir kesitle anlattım. Eğer halkınıza bu morali aşılarsanız yapamayacağı ,başaramayacağı hiç bir iş yoktur.
İnsan hayatında da böyledir.Saygıyla
Güneş ALP - (Ziyaretci) 17.10.2008 15:44:58

Murat bey,
Tüm saygımla ve sahsınızca yanlış anlaşılmayacagimi dusunerek bazı tespitlerimi iletmek istiyorum:
Ben sahsen bu "bizim halkimiz soyle ulu, boyle yuce, cihan devleti kurmus" soylemlerinin biraz daha gercekci seviyelere indirilmesi taraftarıyım. Tarih boyunca Türk milletinin yaptigi pek çok buyuk iş, eser, meydana getirdigi cok saglam politikalar, yapıtlar var evet... Ben Türk olmakla gurur duyuyorum. Fakat biraz da sapkamızı cikarip dusunmemiz gerekiyor. Bu soylemler kucuk bir cocuga yapılan "aslansın, pasa oglumsun, yaparsın" soylemlerinden farklı degil, surekli bu sekilde pohpohlanan bir cocugun da buyunce adam olmasını bekleyemezsiniz. Bize de yapılan bence budur; ben 34 yasindayim, 34 senedir yüce Türk milleti lafını duyuyorum, 34 senedir her sene Türk milleti daha pasifize kalıyor, daha dısa bagimli, daha az dusunen, daha az okuyan bir millet haline geliyor, daha yoksul, daha bihaber, daha bencil... Bu soylemlerin bize yararı yok, zararı var!
Dolayısıyla eger bir zamanlar yüce olan milletimiz, bugun ortada olanları gormedigini ust uste iki defa secim sandiginda belli ediyorsa, ben de bu tartismayi acan hanımefendi gibi UZGUNUM, hatta uzgun olmaktan ote SİNİRLİYİM, KIZGINIM... Bu kadar buyuk devletler kurmus yuce bir milletin bugun hicbir sey yapmamasına kızgınım, evet... bu kızgınlıgımı hala yapılan aslanız, kaplanız soylemleri daha cok arttırıyor, cunku hala birseyleri goremedigimizi gosteriyor. Eger bir sonraki sandık sonucunu beraber gorebilirsek, ve sizin dediginiz gibi olursa sahsınıza ozur dileyecegim, umarim onceki secim sonucu gibi olmaz...

Senem Simsek - (Ziyaretci) 13.10.2008 20:48:41

Dogru soz. Gaf yapilmamalidir ve asla yapilamaz. Ben hala sehitlere soylenen askerlik yatma yeri midir cumleleri ile uzgunum. Kelle denildi rivayetlerine alismadim. 15 sehit haberi ile uzgunum. Onlarin mutsuz caresiz ailelerine yetisememekten dolayi suclu hissediyorum. Ulkemin suruklendigi teror belasi icin kizginim, her an kapimizi calabilecek,genc nesli issiz caresiz birakabilecek ekonomik kriz icin uzgunum, vaktinde gazetelerin kose yazarlarinin yazdiklari gelecegimiz ipotek altinda haberleri ile yorgunum. Belirsizlikten mutsuzum. Uzgun olan insanlarin yaptigi gaflari,dustukleri durumu affetmek yine buyuk Turk Milletine duser mi? Hatalarla olgunlasirsiniz. Ancak bundan boyle daha ustruplu daha akla yakin mesajlar atmak zorundasinizdir da. Cunki mazeretlerle ortulen hareketler insana yakismiyor. En onemlisi hakli davalarda haksiz cikmamak uzere tum tartismalar ilme yakin, insanliga hurmet ve yasamlara destek olmak uzere olmalidir. Yuce onder Ataturk en kizgin oldugu anlarda dahi ince nezaketini yitirmemistir.Onun varisleri de elbette yitirmeyecektir bundan boyle.Daha itinali yazilarimla tekrar gorusmek uzere.
Turk Sevgi ve Saygilarimla.
Dr. Senem Simsek
Murat Gül - (Ziyaretci) 13.10.2008 00:21:56

Ttarihi boyunca tabii ki bu bir hikaye,hem de Ezop`tan. Her hikayeyi değişik konulara uygulama imkan ve ihtimali vardır tabii. bu kişilerin anlayışları ile ilgilidir. Ama her zaman da geçerli değildir.
Kastedilen bizim halkımız ise, bu yazıyı bizim bu köşeye taşıyan hanımefendi çok yanılıyor. Bizim halkımız ne zaman nasıl hareket edeceğini bütün dünya milletlerinden daha iyi bilir. Bunun içinde CİHAN DEVLETLERİ kuran ender halklardan biridir.
Böyle trtışma konuları görünce üzülüyorum.
Demokrasilerde halk serbestçe kendini idare edeni seçer, bu tenkit edilemez.Ancak idare eden kötü çıkarsa bunun da hesabını diğer sandıkta sorar.Yüce Türk Milleti de soracaktır.
Hiçbir halk masal ve hikayeler dışında böyle bir gaf yapmaz.
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.