Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
Ramazan ayında oruç tutanlar ve tutmayanlar birbirlerine ne kadar saygılı? Ahmet Sever, 6.09.2008 15:27:40
Dün gazetelerde oruç tutmayan bir avukatın bir minibüs şöförü tarafından dövüldüğünü okudum.Üzüldüm.Oruç tutar veya tutmaz.Ya da tutabilir veya tutamaz.Kimi ilgilendirir.dedim.
Bugün ofisimin yanındaki sokakta bulunan küçün bir dükkana bir alışveriş için gittim. Kapıdan içeri girer girmez.geri döndüm.Sıgara dumanı ve pis bir sigara kokusu. Kapalı yerlerde sıgara içmek yasak.Bu birincisi.ikincisi Ramazan ayı ve burası bir dükkan, bu dükkana herkes gelebilir.Oruçlusu da oruçsuzu da.Ama adam böyle küçük bir dükkana sigara ile girip ,sıgarasını tüttürebiliyor.Yada böyle bir yerde sıgara içebiliyor.
Oruç tutumayanlara kimse birşey dememelidir tamam da oruç tutanlara saygı göstermek de gerekli değil mi?
Tartışmaya ilişkin Cevaplar
Demir Bey - (Kayıtlı Kullanıcı) 3.11.2008 19:10:01

Oruç ibadeti dinlerde önemli bir yere sahiptir.Dinleri birbirine karıştırıp ortaya `ılımlı` yeni bir din çıkarmaktansa,her dine ve mensuplarına saygı duymak daha yerinde bir duruştur.Gerçek niyetiyle oruç tutan bir insana inanın ki Rabbim sabrını veriyor.Oruçlu haldeyken insanın içi ruhani bir havayla doluyor ve daha bir vakurlaşıyor.Böyle bir haldeyken,oruç tutmayanlara agresif bir tavır sergilemek neredeyse imkansız.Peygamber Efendimiz,"Size taş atana,siz gül atın." derken ne güzel söylemiş.Biz orucumuzu açarkenki dualarımızda,"Allah kimseyi açlıkla sınamasın." diyoruz.Açlık hissini tadıyor,nimetlerin değerini daha iyi anlıyoruz.İnşallah Rabbim herkese bu hisleri tadmayı,bir ay için de olsa nefislerini terbiye etmeyi nasip eder.
emrah oltulu - (Kayıtlı Kullanıcı) 1.11.2008 09:47:12

SAYGIDEĞER AHMET KARDEŞİM HAKLISIN SAYGI ANCAK BUNLARIN TARTIŞMAYA ALINMASINA GEREK VE İHTİYAÇ YOKTUR ÇÜNKÜ ORUÇ SABIRDIR. BEN MUĞLADA YAŞIYOR VE RAMAZAN AYINDA İFTAR DAVETLERİNE GİDERİZ MARMARİS FETHİYE BODRUM SENCE BURADA NELER OLUYORDUR.
SU İÇENE EYVALLAH
YEMEK YİYENE EYVALLAH
SİGARA İÇENE EYVALAH
YA ALKOL İÇENE NE DİYECEKSİN
BENİM YAŞADIĞIM ORTAM BU BURADA RAMAZAN GEÇİRMEK EMİN DAHA GÜZEL DAHA İRADELİ OLUYORSUN İYİKİ BURADAYIM BURADA RAMAZAN GEÇİRİYORUM BUNLARA RAĞMEN DİNİ İNANÇALRINI YERİNE GETİRMEK DAHA DA GÜZEL.
erzurum - (Ziyaretci) 8.10.2008 10:20:24

Ramazan ayında oruç tutanlar ve tutmayanlar birbirine saygılı olmalı..Özellikle oruç tutanlar tutmuyorlarsa onlara tepki veya kavga dövüşe gerek yok..herkes inançına göre tutar ibadetini yapar sevabı günahı herkesin kendine aittir.tutanın sevabı tutmayana gelmez,tutmayanın günahı tutana gelmez.. onun için islamı bilgileri öğrenmek zor değil onun için günahını sevabını kendileri okuyup öğrenebilirler kendi sorunları bu yaşa kadar yaşamış tutmamış bir insana gel hadi öğreteyim tut denilmez herhalde.. onun için tutan tutmaya tutmayanda tutana karşı saygılı olmalıdır... Yanlız bence önemli birşey daha var oruç tutan insanlar daha sabırlı kavgasız gürültüsüz huzur içinde inançlarını yapmalıdırlar kimseye sataşmadan oruçlarını tutmalıdırlar..sadece oruç tutmak aç kalmak vakit doldurmak değildir...öncelikle sabırlı olmak ramazan ayının hakkını vermek yani kısaca tuttuğu oruça dayanmak... oruç tutupda dayanamayanda çok insan var.kavga üst seviyede.. bende erzurumluyum vede erzurumda sigaraya dayanamayıp kavga çıkarar çok... işyeri olsun, alışveriş yeri olsun bayan yanı olsun kalabalık olsun vuran vuran yerine göre ama önce herhalde oruç tutan kişi birde oruçuna saygılı olsa gerek.....
Kaan Beşli - (Ziyaretci) 6.09.2008 16:17:55

Birlikte yaşama şuurumuz geliştirilmiyor, gelişemiyoruz.Yanlız oruçta mı?Hemen hemen her konuda saygıyı kaybettik.Küçük büyüğü saymıyor, büyük küçüğü sevmiyor.Kardeş kardeşi yiyor. Komşu komşuyu tanımıyor.Oruçlu olan imtiyaz istiyor, oruçsuz olan da imtiyaz istiyor.
Ben mesela ramazan ayında bir kişinin caddede açık açık rahat bir şekilde yemesini, içmesini yadırgıyorum. Nasıl rahat hareket edebiliyorlar şaşırıyorum. Ama oruçlu olanların da orucu sadece Allah rızası için kendileri için tuttukları gerçeğini unutmamaları gerektiğine inanıyorum. Oruç tutan kendisine imtiyaz istememeli.Ama tutmayan da tutana karşı saygılı olmalı.Kaan Beşli
Selim ASILSOYLU - (Ziyaretci) 6.09.2008 15:49:03

Dini inançlara kimse karışmamalıdır.Herkes kendi inancını yaşayabilmelidir. Ancak burada esas olan bir yaşantının diğerini rahatsız etmemesidir.Biz de genelde dini inancını yaşamak isteyenler hep hedef olurlar.Onların baskısından bahsedilir. Mesela oruç. Bütün gazeteler her ramazan ayında oruç tutmayan birine karşı yapılan bir saldırıyı haber yapar.Yapılan haber de gerçektir ve saldırıyı yapan da kınanacak biridir. Ama bu gazetelerin hiç biri oruç tutmyanların, tutanlara karşı yaptığı saldırıları, saygısızlıkları hiç bir şekilde haber yapmazlar.
Ben Erzurumluyum. Benim dedem anlatırdı.Ermenilerle Erzurumda beraber yaşarlarken komşu Ermeniler iftar olmadan yemeğe oturmazlarmış. Adamların dini ayrı, ırkı ayrı ama saygılı, hem de kendi evlerinde iftar olmadan akşam yemeğine başlamayacak kadar.
Yine bir ramazan günü öğrenciyiz iftar açacağız.Bir restorandayız, Erzurum`da herkes iftarı bekliyor. Bu arada 4 kişi lokantaya geldi. Bunlar turist.Yemeklerini söylediler. Garson getirdi. Bu arada etrafa bakıyorlar,kimse yemek yemiyor, herkes, yemeğin başında bekliyor. Garsona sordular, neden bekliyorlar diye.Neyse ingilizce bilen bir öğrenci ramazan ayını ve orucu anlattı turistlere. Turistler yemeye başlamadı. Öğrenciler "siz yiyin bir mahsuru yok" dedilerse de biz yemeye başlamadan yemek yemediler. Bunlarda ayrı bir dinden ve ayrı bir ülkeden.
Ama bizim ülkemiz bir, Allah`ımız bir, büyük çoğunlukla da müslümanız ama sayısı az veya çok ne oruç tutmayan tutana saygılı oluyor, ne de tutanlar tutmayanlara...
Üstelik bana göre tutmayanlar tutanlara karşı daha saygılı ve hassas olmalılar.
Selim Asılsoylu
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.