Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
Siyasi partilerimizin seçim kampanyalarını nasıl buluyorsunuz? Kaan Beşli, 13.12.2008 15:50:58
Hiç bir siyasi partiyi hedef almadan ya da yerip, övmeden siyasi partilerimizin seçim kampanyalarını değerlendirirmisiniz? Mesela bizde neden gelişmiş demokratik ülkelerde olduğu gibi proğramlar ve hedefler tartışılmaz da genelde hep suçlamalar ve kamplaşmalarla seçimler geçirilir?Şimdi mahalli seçimler yaklaşıyor. Kampanyalar başladı gibi. Ama mahalli idarelerin yönetimi ile ilgili ciddi bir tartışma yok. Bu tartışmaları doğuracak teklifler yok. Biz demokrasiyi hala hazmedemedik mi?Kaan Beşli
Tartışmaya ilişkin Cevaplar
ismail inan - (Kayıtlı Kullanıcı) 30.12.2008 00:04:43

Zaten kamuoyu oluşturmak için yapılması gereken de bu değilmi.Siyasi partiler de bunu düşünerek sisteme kendilerince müdahale ediyorlar.
Türk siyasi yaşamında partilerde belirli dönemde ara verilen ihtilallerle kesintiye uğrayan Demokrasi nin bu araların neticesinde Demokratik düşünce sisteminin tam olgunlaşamadığının bir sonucudur.
GÖKTÜRK GAGAVUZ - (Kayıtlı Kullanıcı) 14.12.2008 17:05:59

seçimleri anlamadan oy veriyoruz.halkımız küçük şeylerden çabuk etkileniyor.eğer seçimden bir güm önce 10-15 şehit versek(allah göstermesin) seçimi mhp alır...ya da bir türbanlıya saldırılsa aşağılansa akp alır..ama chp ye bişe diyemem onun seçmeni belli... yerel seçim kişiler üzerinden olmalıdır..partiler değil..halka en yararlı olanı bulmak lazım malesef bizler adayları tanımadan partilere oy veriyoruz..adayları tanımak için bizlerde bağımsız araştırmalar yapmalıyız.
Sabri Hacıoğlu - (Ziyaretci) 13.12.2008 21:18:32

Seçim kampanyaları hep aynı.Belli il ve ilçelerde mitingler.mitinglerde çatmalar ve cevaplar.Bir iki güdümlü televiztom programı.Hep benzer konular. Aynen ben de katılıoyorum.Ne yapacaklarına dair elle tutulur birşeyler yok. Sabri Hacıoğlu
BİLGEHAN GÖKTUĞ - (Ziyaretci) 13.12.2008 16:27:20

Siyasi partilerimiz maalesef bugüne kadar genelde kamplaşma politikalarını esas alan bir propaganda şeklini tercih etmektedirler.Ekonomik kalkınma ile ilgili ciddi bir tartışmayı ben bugüne kadar görmedim. Eğitim sistemiyle ilgili de görmedim. Diğer temel konularda da... Bizde maalesef halkı uyutmaya yönelik bir yol tercihi var.Mesela herkes her dönem yolsuzluklardan bahseder. Gerçekten de hiç bir dönem yoktur ki yolsuzluk olmamış olsun. Ama hiç kimse yolsuzlukların en önemli kaynağını teşkil eden mevcut sistemle ilgili bir düzenleme teklifi sunmamaktadır. Böye olunca da bir iktidar devrilmekte yerine gelen de benzer şeyleri yapmaktadır.Halka bir umit verilmekte, halk mevcudu aşağıya indrmekte ama bir süre sonra yine aynı adaletsizliklerle karşılaşmaktadır. Yine siyasi partiler birleşmeleri gereken temel konularda da müşterek hareket edememektedirler. Mesela terörö gibi.
Siyasi partilerimizin kadro yönünden eksik kalmaları sebebiyle temel konularda programları tartışamamaktadırlar. Zaten bir siyasi partide kendi parti programlarını bilenlerin sayısı bile çok azdır.Program üzerinde tartışmak, yeni teklifler sunmak bunlara zor gelmektedir. Kuru bir tenkit, ve gel sen yap gibi cevaplar onlara kafi gelmektedir.
Şimdi gündemde olan bir konu var mesela. İşsizlere, fakirlere maaş bağlanması, yeni iş kuracaklara sıfır faizle kredi verilmesi. Bu tasarı karşısında bakın siyasi partilerimiz ne diyor? En fazla diyecekleri "Bu seçim yatırımıdır" olacaktır. Halbuki iktidar bu tasarıyı neden hazırladığını, neleri hedeflediği, ekonomik kalkınmada engel yerine teşvik sağladığını anlatması lazımdı. Muhalefetin ise iktidardan önce buna benzer bir teklifi yapması gerekirdi. Dikkat edin bunların hiç biri olmuyor. Neden bütün tedbirler ve tenkitler günlük. O an ne denmesi gerekiyorsa o deniyor. Ölçü sadece "tenkit" ya da "oy avcılığı". Halbuki her tedbir ve her tenkit elllerinde bulunan program çerçevesinde olmalıdır.
Özetle siyasi partilerimiz çok kısır gözüküyor. Demagoji ve aşıkların atışması gibi sürgit gidiyor. Sonra bu programsızlık bakın siyasi partileri ayrıca ne duruma sokuyor. Muhalefette iken ayrı, iktidarda iken ayrı söylemlerin içine sokuyor. Bu durum bile meselenin ne kadar uzağında olunduğunun en güzel göstergesidir.
Ba tartışmayı açan arkadaşımıza katılıyorum. Siyasi partilerin seçim kampanyaları çok cılız ve yetersiz, tabi demokrasi açısından yetersiz.
Bilgehan Göktuğ
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.