Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
Terörle Mücadelenin neresindeyiz? Ertuğrul Çelikdin, 16.10.2008 14:33:32
Yaklaşık 30 yıldır Türkiye Cumhuriyeti olarak ülkemizin bir bölümünde olan hem ideolojik hemde etnisiteye dayalı bir terör örgütü ile mücadele veriyoruz. Bu mücadelede ciddi bir mesafe almış olmamıza rağmen halen bu terör örgütünü bitirememiş durumdayız. Tarihe bakıldığında bu tür örgütlerin kısa sürede bitirebildiğini görmek mümkünde değildir. İngilterede IRA İspanyada ETA halen son bulmamıştır.
Bir kaç örnekte bizce terör örgütü olarak sayılmasada verilebilir. Mesala Rusyanın en güçlü orduya sahip olduğu dönemde dahi nihayet veremediği Şanlı Çeçen direnişi, Filistinlilerin İsraile karşı olan mücadelesi son bulmamıştır.Kısa vadede değil uzun vadede dahi bunların son bulması mümkün görülmemektedir.
Aynı şekilde ülkemizde ki teröründe kısa sürede sona ermesi mümkün gözükmemektedir. Bunun en büyük kanıtı terör örgütü en fazla 10.000 militana sahip olarak neredeyse bazı şehirlerimizi kontrol etmişken devletimizin toplan itlaf ettiği terörist sayısı 30.000nin üzerindedir. Yani terör örgütünün en fazla elemana sahip olduğu dönem göz önüne alınırsa toplam 3 kere terör örgütünü bitirmiştir. Ancak halen bu terör örgütü saldırılar yapabilmektedir.
Bu durumda bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti olarak yapmamız gereken nedir. Nasıl bir terörle mücadele politikası oluşturulmalı ve nasıl yürütülmelidir.

Not: Terörle mücadeleyi TSK bırakarak ülkemizin malesef terör bölgesinde yer alan ilçelere kaymakam, öğretmen, doktor atanmazken oralarda her türlü hizmeti askerlere verdirirken, terörün bitmemesini TSK`nın üzerine atan sözüm ona Liberalleride yüce Türk Milletinin vicdanına havale ediyorum.
Tartışmaya ilişkin Cevaplar
Demir Bey - (Kayıtlı Kullanıcı) 27.10.2008 21:08:20

Terörle mücadele uzun,çetin ve devletin tüm kurumlarının ortaklaşa hareket etmesi gereken bir süreç.Bu çetin mücadeleyi tamamen askerin üzerine yıkanlar,-dediklerini kendileri çürütürcesine- yine `vicdan-i ret`çilerdir.Çözüm üretmekten ziyade sürekli yeni sorunlar üreten bu zihniyet,denildiği gibi `destek çok köstek` olmaktadır.Bir de `pkk sorunu`na `Kürt sorunu` adını verenler var.pkkya fikirsel anlamda adeta destek çıkar bir tavırdalar.pkkyı bitirmek istiyorsak etkin mücadelemizi fikirsel anlamda da vermeli ve öncelikle sorunun adını doğru koymalıyız.pkk yandaşlarına "Esaret altındamıyız da özgürlük mücadelesi veriyoruz?" sorusunu sordurabildiğimiz an,inanın örgüt içinde büyük anlamda çözülmeler başlayacak ve yeni katılımlar engellenecektir.
Bilgehan Göktuğ - (Ziyaretci) 26.10.2008 15:38:18

Terör şu anda öyle bir noktaya geldi ki artık teröristlerle yapılan mücadelede Güneydoğulu vatandaşlarımız net tavır almak noktasına gelmişlerdir.Yani "biz ne yapalım iki baskı altındayız" demek dönemi bitmiştir. Teröristlerle ve özellikle bölücü fikirleri savunanlarla kürt kökenli vatandaşlarımız ve kardeşlerimiz mücadele etmek zorundadılar.Hem de kıyasıya, taviz vermeden ve açıkça.
Ülkemizde bölücülük sorunu dışında bir de başörtüsü sorunu vardır. Burada da sadece inancı sebebiyle başörtüsü örtenlerin rejimi yıkmak ve benzeri siyasi görüş ve ideoloji sahiplariyle mücadele etmeleri şarttır.Gerçek inanç sahipleri kendi inandıkları konuları istismar edenlerle mücadele etmelidirler. Bölücülerin hedef kitle olarak seçtikleri kürt kökenli vatandaşlarımız da bölücülerle mücADELE etmelidirler.
Bilgehan Göktuğ
hidayet kocak - (Ziyaretci) 22.10.2008 23:36:20

sayin yazanlar cok tabi güzel yazmislar bizim polislerin gücü zavalli bir gariban vatanini seven vatan icin ölemesini isteyen biri olsa agzini burnunu kirar kanun falan dinlemez ama terörist olayina gelince hic bir sey yapmiyorlar baslari kapali olmak zaten suctur yüzlerini göstermeyenler
sehirin altini üstüne getiriyorlar nerdeyse polisimiz dayak yiyecek siz böyle serbestlik verirseniz yakinda daha büyük olaylar olur devletin balyozu agir olmasi lazim bundan sonra tabiiki ayrimcilik olmadan idare edeceksin 5 6 sene tek kursun atimadi pkk nin politikasina türk devleti yenildi uyuttular yok ates kesmis bilmem neymis bu zaman zarfinda epey güclendiler düsmana firsat vermiyeceksin ki basarili olasin israilden bile
örnek almadik arkadaslar ülkemizi cok büyük tehlikeler bekliyor allah yardimcimiz olsun
Ertugrul Çelikdin - (Ziyaretci) 20.10.2008 15:22:27

Terörle mücadelenin en önemli noktası kamu oteritesini en ücra köşeye kadar götürmektir. Başında bir devletin oladuğunu ve onu koruyup kolladığını gören insanlar terörü marjinal, saçma ve gereksiz görecekler isteklerini silah yoluyla değil hukuk yoluyla elde etmenin yollarını arayacaklardır. Kimse zannetmesinki insanların istekleri ana dilde eğitimdir veya Kürt kimliğinin kabulüdür. İnsanlarımız istekleri maraba olarak değil onurlu insanlar olarak yaşamaktır.
Malesef ki dönem hükümetlerimiz insanları doğru okuyamamakta onların isteklerini anlayamamaktadır. Erzak vererek terörle mücadele edilemez iş vererek terörle mücadele edilir. Silahlı kuvvetllerimiz terörü silahla durdururken siyasilerin ve kamu yöneticilerin temel konularıda insanları iş sahibi yapmalıdır.
Çok basit bir örnekle anlatalım 20 nüfuslu bir ailenin iki tane ineği, 20 tane küçük baş hayvanı olsa o aileden teröre katılan olur mu? (bu hayvanlar Mirlerin veya şıhların değil o ailenin olacak)
yani teröristi öldürürken insanları iş sahibi yapmalı terörü bölge gerçeği olmaktan çıkarıp marjinal bir grup haline getirmeliyiz.
Bahattin DİNÇER - (Ziyaretci) 19.10.2008 16:41:19

Terörde öyle bir noktaya ve döneme geldik ki bana göre artık terörün yok edilmesinde Güneydoğu`da yaşayan vatandaşlarımıza büyük görev düşüyor. Bu vatandaşlarımız geçenlerde Şırnak`ta olduğu gibi harekete geçmeli ve "ne yapalım" dememeli, ve ciddi bir mücadelenin içine girmelidir.
Bahattin Dinçer
Salih Bakırcı - (Ziyaretci) 19.10.2008 16:38:27

Terörle mücadele sadece silahlı kuvvetlerle olmaz. Terörle bütün boyutlarıyla mücadele etmek ve bunu da aynı anda ve hepsiyle de aynı şiddette yapmak lazım. Tesir sahalarını azaltmak için ideolojilerinin sakatlığını ırtaya koymak lazım. Dış desteklerini kesmek lazım ve silahlı mücadeleyi de kazanmak lazım.
Bana göre en büyük fırsat öcalan yakalandığında kullanılmadı. Halbuki bu dönem özel proğramlarla Güneydoğuda ciddi bir faaliyet yürütülebilinirdi. Ama uyundu o dönem.Bunlarda bir süre sonra toparlandılar ve şimdi tekrar harekete geçtiler.
Terörle mücadele pek tabidir ki öyle kolay değildir.Çünkü karşınızda nizami bir kuvvet bir ordu falan yok. Kalleş saldırılar ve pusular var. Halkı da bu örgütten ayrı tutmak gereği de ayrıca ciddi kısıtlamalar getiriyor.
Ama halledilmez diye de bir şey yok. Halledilir. Halledilmezse halletmeyenler gider, halledecekler gelir.
Salih Bakırcı
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.