Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1824
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8965
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2016 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
TÜRBAN YADA BAŞÖRTÜSÜ ÜZERİNE hakan ERZURUMLU, 5.3.2008 15:37:34
Adı ne olursa olsun. Şekli ne olursa olsun. Şu türbanın biçimini, örtünme şeklini yargılamak, sınıflandırmak çokmu önemli? Başörtüsü veya türban ne fark ederki? Çene altımı, çene üstümü? yok siyasi rant varmış, kimisi koca bulmak için örtermiş, kimisi moda olsun diye, kimisi baba baskısı, bir diğeri koca dayatması. Biz toplum olarak bir şeyleri abartmaya, başka başka yönlere çekmeye bayılırız öyle değimli? insanları, toplumları sınıflandırmak, bu sizdendir bu bizdendir diyerek kutuplara bölmek, çıkmazlara sürüklemek marifetimiz oldu. Malesef bu böyle.
Oysaki bizim dinimiz asla zorlaştırıcı değil her zaman her konuda kolaylaşırıcıdır. Haksızmıyım. Peygamber Efendimizde hadisi şeriflerinde; ``zorlaştırmayınız, kolaylaştırınız``dememişmidir. Aksini iddia eden varmı? Kaba olduysa özür dilerim, meydan okur gibi sordum soruyu.
Bence önemli olan husus SAMİMİYETTİR.
Gelin hep beraber düşünelim. Durun önce ben düşüneyim sonra siz okuyun ve düşünmeye başlayın. Peygamber efendimiz devrinde, peygamber efendimizin eşinin, kızının, torununun, çevresindeki kadınların başı, saçı örtülümüydü? Cevap veriyorum evet. Bence kesinlikle örtülüydü. Bu fikre katılmayan varmı? Eminim yoktur. Ya da olmamalıdır.
Peygamber efendimiz eşlerine, kızlarına, kız torunlarına ve diğer akrabalarına örtünün emrini elbetteki Allah` tan, Kur-an` dan almıştır. Peygamberler hatasız insanlar olduğuna göre, onun devrindeki bu örtünme kıyamete kadar tüm kadınlara farzdır. Öylemidir?. Öyledir öyle.
Öyleyse; değerli okurlar gerisi fasa fisodur. Tek gerçek SAMİMİ olmaktır. Yüce Allah` ın emrine göre, peygamber efendimizin sünnetine göre yaşayamaktır.
Başta söylediğim gibi; partilerin, siyasilerin, dünyevi görüşleri ne olursa olsun önemli değildir. Çünkü onlar dünyevi düşüncelerdir. Önemli olan uhrevi düşünmek, Hakka itaat ederek hareket etmek ve sonuçta sonsuz hayat için kazanımlar elde edebilmektir. Tüm insanlar yazdığının, yorumunun nerelere gittiğine dikkat etmelidir. Çünkü bu vebaldir. Sorgusu, suali ve tedavisi vardır.
Tartışmaya ilişkin Cevaplar
Ufuk KÖŞEDAR - (Ziyaretci) 10.3.2008 00:15:37

Bence Türkiyenin şuanki durumu bu tartışmanın ne kadar gereksiz bir halde oldugunun göstergesidir.Bana kalırsa Türban diye nitelendirilen başörtüsü siyasi bir simge DEGİLDİR..Nedeni ise;Türbanlı olup C.H.P ye oy verende var,M.H.P ye oy verende var.A.K.Pye oy verende var.Yani bukadar cok siyasi yelpazeyi bünyesinde barındıran bir görüş nasıl olurda siyasi bir simge olur anlamış degilim.Ancak Türbanı siyasete alet etmek isteyenler var ise (ki onlar bayagı mevcud) işte asıl mesele ve tehlike bundadır.Yoksa Başörtüsüyle okula giremeyen kızların günahı işte bu işaret ettigim siyasi rantcılar yüzündendir.Devletimiz cok büyüktür ve Allahın izniyle bu Devlete zeval gelmeyecektir.Asıl mesel bugün Türkiyenin içinde bulundugu onulmaz yarası Dış Politikasıdır.Türban için dünyayı ayagı kaldıran çevreler,301.maddenin ne anlama geldigini cok ii bilmekte velakin hiçde gocunmamaktadırlar.Vatan elden giderken,milli hassasiyetlerimiz ortadan kalkmışken,topraklar vakıflara satılırken,30 yıldır terör belasıyla yatıp kalkarken,ekonomi nakavt olmuşken,rüşvet almış giderken sadece türbana endelslenmek bence yanlış.kaldıki cogu Türk kızı olan başı kapalı kardeşlerimizinde derdine derman olmak bizim vijdani görevimizdir.Aksi takdirde bu kızlarımızı hiç istemedikleri halde o yobazların kocaklarına atmış oluruz.Gün artık uyanma günüdür.türbanla başörtüsüyle bu vatanın bölünecegine inanmıyorum.Asıl vatanı bölenler türban kisvesiyle (YEŞİL KUŞAKCILARIN) oldugunu artık herkes görmelidir.Yoksa Biz yine sütcü beygiri gibi her denilene eyvallah der ezilir tarih sayfalarından yıldızlar gibi kayar gideriz.Vesselam
selamlar hürmetler
Ufuk Köşedar
İRFAN BAKİ - (Ziyaretci) 5.3.2008 23:27:29

Şu anda ülkemizde türban konusu dini inaç çizgisinden sapmış ya da saptırılmıştır.Önemli olan şu andaki durumdur. İnanç çizgisinde bir ferdin, bir ferdi yargılaması doğru değilidir. Uyarmanın ötesinde bir baskı yapılamaz. Baş örtülüye de baskı yapılamaz, başörtüsüze de.
Ancak günümüzde devlet yönetimi açısından rejime yönelik bazı eylemlerin "türban" kalkanıyla yapıldığı görüşü mevcuttur.Bunun yanısıra oy hesabı da işin işine girince maalesef şu anda türban bir bütün olarak dini inanç çizgisinde görülmemektedir. Geçenlerde bu sitemizde de yayımlandı.971 türbanlı bayan yayımladıkları bildiride kürtlere hak vermek, Türk ceza yasasının 301. maddesinin değiştirilmesi, Alivilere hak vermek gibi İslami açıdan çok siyasi yönü olan talepler sıralanmıştır. Bu ve benzeri birden çok olayda sadece samimi inancı sebebiyle türban veya başörtüsü öretenlerin yanı sıra samimi olmayan yada siyasi olan türban meselesi vardır.Elbetteki samimi olarak örtenlerin incinmemesi gerekir. Fakat samimi olarak örtenlerin de samimi olmayanlara göz yummaması lazımdı.Şimdi şu oldu, bu oldu, herkesin günahı ve vebali var ya da yok durum bu hale geldi. Ve siyasi yönü ağır basan bir noktaya geldi.
Özetle şu veya bu sebeple günümüzde türban siyasi zemine oturmuş ve bu sebeple de bir kamplaşma tehlikesi getirmiştir.
Önemli olan bu kamplaşmayı ortadan kaldırmaktır. Bunu ortadan kaldırmak için de "haklıdırlar" "haksızdırar" tartışmasının yapılmaması lazımdır. İslami açıdan meseleye bakılıp bir tartışma meydana getirmek de şu gün ititbariyle tehlikeli olabilir. Bir toplumsal uzlaşma aramak lazımdır. Toplumsal uzlaşma zıt düşünenlerin uzlaşması demektir.Yoksa aynı izgide olanların mutabakatı değil. Burada "ne yapalım bunlar haklıdır" dediğimiz zaman işin işinden çıkmak zor olur.
İnsanlar elbetteki inançları çizgisinde yaşamalıdırlar, İnanç hürriyeti her toplumda çok önemlidir.
Bunun yanında da devlet nizamı da önemlidir. Devlet yönetiminde dinin istismar edilemesi de çok önemlidir.Öyle bir yol bulunmalıydı ki ne samimi olanlar incinmeli ne de istismarcılara(Her iki tarafında istismarcılarına) fırsat verilmeliydi. Zaten kötü yönetmek ile iyi yönetmenin farkı da buradadır.
Ben bu konuda sitemizde yayımlanan şu söze aynen katılıyorum ve bu sözü çok doğru buluyorum. Yasak kalkmalıydı ama yöntem yanlıştı.

İRFAN BAKİ

Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.