Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
TÜRK DIŞ POLİTİKASI İYİ İŞLİYOR MU? Bilgehan Göktuğ, 21.08.2008 13:37:29
Irak`la ilişkilerimiz iyi deniyor ama Kerkük Musul`da Türkmenler çok sıkıntılı, Barzani 5 demecinden dördünde ukalalık yapıyor. Gürcistan Rusya savaşında Türkiye`nin ABD,Rusya dengesi bozuldu. Artık Kafkaslar`ın eskisi gibi olmayacağı belli. İran`la üst seviyede görüşmeler yapılıyor ama burda da Türkiye ABD, İran dengesini kurmada çok sıkıntılı.Avrupa`nın ikiyüzlü politikası devam ediyor. Ekonomi iyileşme yerine giderek kötüleşiyor. Türkiye`nin son 5-6 yıldır uyguladığı çok yönlü dış politika duvara toslayacak mı? Yoksa bu siyaset Türkiye`nin lehine mi olacak?
Tartışmaya ilişkin Cevaplar
Sema OSMANLILAR - (Ziyaretci) 2.09.2008 12:10:18

Rusya bugün bir açıklama yaptı. Tek kutuplu dünya sona ermiştir, dedi. Yani Amerika`ya artık ben de varım restini çekti.
Rusya ABD ile başaçıkar mı? onunla savaşı gize alır mı? o ayrı bir mesele ama Rusya`nın önce çevresi ile uğraşacağı kesin.Her fırsatta birini kapmaya çalışacak. ABD ise en azından Rusya`nın çevresine Rusya kadar etkili olamayacak.
Türkiye bu gerçeği de dikkate alarak dış siyasette yeni bir yörünge belirlemelidir.
Sema Osmanlılar
Selim Sağ - (Ziyaretci) 27.08.2008 12:00:52

Rusya Osetya`yı ve Abhazya`yı tanıdı. Türkiye hayır derse Rusya Kıbrıs`ı gösterecek. Evet derse Gürcistan`ı incitecek ABD ve Batıyla ters düşecek.İşte çok yönlü politika teoride iyi de bir ufak sorun çıktığında ortalık karmakarışık oluyor.Ve eski mecrana yavaş yavaş dönüyorsun. Çok yönlü dışsiyasete girilecekse önce bu işe girişmeden mevcut konumunu değiştirmelisin ve ondan sonra başlamalısın. Başka türlü olmuyor.Selim Sağ
Bahattin DİNÇER - (Ziyaretci) 26.08.2008 14:20:30

Şimdi biz son yıllarda Suriye ile çok iyi ilişki içinde olduk.Esat tatilini bile Türkiye`de yaptı. Gürcistan sorununda Suriye Rusya`dan yana tavır aldı. Türkiye Rusya ya karşı Gürcistan`dan yana Amerika ile işbirliği yapıyor. Ne olacak şimdi Türkiye Suriye İlişkileri? Çok yönlü siyaset bir blokun içinde olduğunuzda zor olur. Sadece aldatırsınız.Bahattin Dinçer
Alparslan Güven - (Ziyaretci) 21.08.2008 14:22:21

Çok yönlü aktif dış siyaset eğer tam anlamıyla yapılabiliyorsa iyi bir siyasettir. Ancak gücünü aşan bir boyutta olursa eski durumdan daha da geri gidilebilir. Herkesi idare etmek uluslararası areneda zordur. Mesela Türkiye hem İran`ı hem de Amerikayı memnun edemez. Hem Gürcistan`ı hem de Rusya`yı memnun edemez. Ben bir gün yalnız kalabileceğimizden korkarım. Bir de tabi iç siyasete göre;oy hesabına göre de bir dış siyaset çok tehlikelidir. Çünkü dış siyaset her zaman ve her dönem MİLLİ olmak zorundadır. Milli menfaatleri esas olan bir yol en iyi yoldur. Hükümetin bu yolla başarılı olabileceğini sanmıyorum.
Alparslan Güven
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.