Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1824
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8965
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2016 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
Türkiye Afganistan`a ilave güç olarak MUHARİP ASKER göndersin mi? Sadi ÇALIŞKANER, 24.3.2008 15:41:50
Bilindiği gibi Dünya EFELİĞİNE soyunan ABD,Menfaatleri doğrultusunda son yıllarda moda olarak kullandığı DEMOKRASİ GETİRECEĞİM safsatası ile özellikle petrol kaynaklı ülkeleri işgal etmeye başlamış,bunun sonucu Irak ve Afganistan`da büyük bir batağa saplanmıştır.
ABD,bu ülkelerde acımasızca yerli sivil halkı öldürürken,halkın duygu ve inançlarına da saldırmakta tereddüt göstermemektedir.En son Irak`ta Cami Minaresini zevkle uçuran ABD`li P...lerin attığı kahkahalar kulaklarımızda çınlamaktadır.
Stratejik ortak,PKK`ya yönelik harekat için destek sağladık palavralarıyla Türkiye`ye yaklaşan ve Afganistan`a savaşmak için Türk Askeri isteyen ABD`ye ne dememiz lazım.
Ben diyeceğimi biliyorum ama yazamıyorum.
Tartışmaya ilişkin Cevaplar
Erdal AKİPEK - (Ziyaretci) 25.3.2008 12:14:35

İkinci Dünya Savaşından sonra dünya liderliğine soyunan ABD, BM.ve NATO gibi uluslararası örgütleri kendi menfaatleri doğrultusunda sık sık kullanarak dünya`ya şekil vermeye,yeni bir düzen getirmeye kalkışmış,bu çerçevede kendi menfaatlerine uymayan liderleri kaos yaratarak,iç çatışmalar çıkararak ve darbelerle işbaşından uzaklaştırarak,kendi menfaatlerine uygun hükümetleri işbaşına getirmeye başlamıştır.
1991 yılında SSCB.nin fiilen dağılmasından sonra,tek kutuplu bir dünya düzeninin başlaması ile ABD`nin kontrolü altına giren dünya`da,süper güç olmanın avantajlarını kullanan ABD,diğer ülkelerin iç işlerine daha fazla burnunu sokmaya başlamıştır.
Kah demokrasi getireceğim, kah kimyasal ve biyolojik silahları var, kah nükleer silah yapıyor palavraları ile dünya`yı ve ilgili ülkeleri karıştırmaktan geri durmamıştır.Özellikle petrol zengini ülkeler üzerinde bu oyunları oynarken,Türkiye gibi stratejik konuma sahip ülkeleri de göz ardı etmemiştir.
1991 yılından sonra ortaya koyduğu BOP çerçevesinde bu ülkelerin başında Afganistan , İran ve Irak gelmektedir.
Saddam`ı ABD yaratmış, kullanmış, İran ile sekiz yıl savaştırmış,nihayetinde Kuveyt`i işgal ettirerek Irak`ın ABD.ce işgaline zemin hazırlamıştır.Saddam yok edilerek,Irak petrolleri ABD`li şirketlere peşkeş çekilmiştir.
Hatırlanacağı gibi Afganistan`da da benzer oyun oynanmıştır.Bilindiği gibi özellikle Kuzey Afganistan petrol bakımından çok zengin olup,petrol rezervleri,Hazar Havzası,Irak ve Karayip denizi petrol rezervlerinin toplamına eşittir.İşte bu rezervler ABD`nin iştahını kabartmıştır.
Afganistan Rus İşgali altındayken kurmaya başladığı, eğittiği, silahlandırdığı,beslediği Taliban`ı Afgan Halkının başına bela etmiş,İktidarı ele geçiren Taliban ABD`yi şeytan ilan edince ve ABD menfaatlerine set çekince Afganistan`ı İşgal etmiştir.
Dünya`nın her köşe ve bucağında menfaatleri uğruna her türlü melaneti yapan, bütün dünya`da ``Şeytan´´ lakabına hak kazanan ABD,Afganistan ve Irak`ta Viet-Nam`da olduğu gibi batağa saplanmıştır.Demokrasi getireceğim palavraları ile işgal ettiği ülkelerde halka yaptığı katliamlar,Ülkenin sosyal,kültürel değerlerine yaptığı saygısızlıklar,Ülke ekonomisini,yer altı ve üstü kaynaklarını sömürmesi neticesinde,işgal ettiği ülkelerin halkı isyana başlamış ve binlerce ABD askeri öldürülmüştür.
Kendi askerine karşı dahi saygısı olmayan ABD, hem Irak`ta,hem de Afganistan`da bataktan çok B&8230;kuyusuna batmıştır.
Zor zamanlarında BM. Nato vb. uluslararası örgütleri iyi kullanarak üye ülkeleri kendi batağına çekme politikasını çok iyi beceren ABD, bu kez bu oyunu Afganistan`da oynamaktadır. Türkiye`den Taliban`a karşı cephede savaşmak içim muharip asker istemektedir. Görülüyor ve anlaşılıyor ki, Türk Askeri oraya Afgan Halkını korumak için değil ABD menfaatlerini korumak için istenmektedir.
En büyük korkum AT PAZARLIĞIDIR. İnşallah bu sefer başımıza gelmez


Baha Kar - (Ziyaretci) 25.3.2008 12:07:35

Bu gün basında yer alan haberler doğruysa Afganistan`a asker göndermemiz ABD başkan yardımcısı tarafından istenmedi.
Bu durum biraz da olsa milli gururumuzu okşadı.Çünkü Genelkurmay başkanımız Asker gönderemeyiz derken ABd isteseydi, hükümet de evet deseydi kötü olurdu. Tabi yine temkinli olmak gerekir.Başka neler istediklerini bilmiyoruz. Bir müddet sonra Afganistan`a asker göndermeye mecbur kalırmıyız bilemeyiz.
Baha Kan
Semih BAL - (Ziyaretci) 24.3.2008 23:24:06

Afganistan`a daha önce asker gönderdik. Bu defa Sayın Genelkurmay Başkanımız bir kaç defa verdiği demeçte bir asker daha gönderemeyiz dedi. Şu anda PKK terörü belasıyla da uğraşıyoruz. Ordumuzun komutanı eğer asker gönderemeyiz dediyse Afganistan`a asker göndermemiz lazım. Ama siyasi irade ne der, onu bilemiyoruz.
Şimdi ABD başkan yardımcısı Türkiye`de.Bakalım istekleri nasıl karşılanacak?
Semih Bal
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.