Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10230
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
Ümmetcilik siyasi arenaya çekilmek isteniyor Sadık İslamgil, 29.05.2013 13:50:59
Elbetteki müslüman olan biri Hz. Muhammed`in ümmetindendir. Bunu red etmek, bunu kabul etmemek Müslüman biri için mümkün değildir.
Ama biz millet değil ümmet olacağız derseniz o zaman siyasi bir kavram olmayan "Ümmet"e siyasi bir anlam yüklersiniz ki bu yanlıştır. İslamyet evrenseldir. Onun evrensel olan ilkelerini siyasi partilerin, iktidarların ve devletlerin dar çerçevesine indirgemek doğru değildir.
Ben böyle düşünüyorum, aksi düşünen var mı? Türk Milleti kavramı yerine Türkiye ümmeti demek doğru mu?
Sadık İslamgil
Tartışmaya ilişkin Cevaplar
BATIKAN YÖRÜKOĞLU - (Kayıtlı Kullanıcı) 29.07.2013 10:41:37

BENİM DÜŞÜNCEME GÖRE DEMOKRATİK SİSTEMLERDE HER GÖRÜŞE SÖZ HAKKI VERİLDİĞİNE GÖRE ÜMMETÇİLERDE GÖRÜŞ BEYAN EDEBİLİRLER. FAKAT ÜLKEMİZDE BİR KAVRAM KARGAŞASINA AÇIKLIK GETİRMEDEN BÖYLE TARTIŞMALARA GİRMEK DOĞRU OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM. DOĞASI GEREĞİ ÜMMETÇİLİKTE ARAP KÜLTÜRÜ HAKİMKEN TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNDE TÜRK KÜLTÜRÜ HAKİM OLMALIDIR. ÜMMETÇİLİKLE MİLLİYETÇİLİĞİ BİRBİRİNE KARIŞTIRARAK BEYİNLERİ BULANDIRMAK DOĞRU DEĞİL.
Ziya Nurluoğlu - (Ziyaretci) 29.05.2013 15:50:47

Ümmetçilik kavramını siyasete sokmak doğru değil tabii. Bu uğurda en çok kan dökmüş, gayret etmiş millet Türk Milleti dir. Ama sonucu biliyoruz. Zamanında Halife olan padişahımızın fermanını bile dinleyen olmadı. Hem bugün İslam dünyası daha mezhep sorununu bile çözmüş değil. Yani mezhepler arası ilişkiler normal değil. Öenmli olan devlet yönetiminizin İslamiyet`in emrettiği ilkelere ve özelliklede "adalet"e uygun olmasıdır. Gerisi hem hayal hem de ülkemiz için telafimisi zor olacak yaralar açar.
Ziya Nurluoğlu
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.