Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1832
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10787
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2053 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Tartışma Konusu
YURT DIŞINDAKİ ELÇİLİKLERİMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ? Göksel ORKUN, 16.12.2008 14:37:17
Ben uzun bir süredir Avrupa`da kaldım. Çok ülkeye de gittim.Bizim büyükelçiliklerin Türk vatandaşlarına karşı mesafeli durduğunu gördüm.Bu konuyu nedenleritle birlikte sizlerle tartışmak istiyorum. Yurt dışındaki elçiliklerimiz nasıl buluyorsunuz?
Göksel Orkun
Tartışmaya ilişkin Cevaplar
Cavit Özbaş - (Ziyaretci) 17.12.2008 22:39:55

Elçiliklerimizin hükümetlerin politikaları paralelinde hareket ettikleri fikrine katılıyorum. Pısırık ve korkak bir dış siyaset neden ülkemiz dışındaki vatandaşlarımızla ilgilensin ki...^
Cavit Özbaş
Ali TURHAN - (Ziyaretci) 16.12.2008 16:15:43

Çok değerli diplomatlarımızın olduğunu söyleyebiliriz. Elçilik elemanlarının da çoğu seçme insanlar olması gerekir ve genelde de öyle olduğuna inanıyorum.
Ama asıl sorun elçilik elemanlarımızda değil, dışişleri bakanlığı ve hükümetlerdir. Eğer hükümetler gerekli talimatları verir ve bu talimatlara uyulup uyulmadığını kontrol ederse çoğu sorunlar kendiliğinden çözülür.
İçe kapanık bir dış siyaset güdüyoruz. Bundan kurtulmak lazım. Biz de bazı şeylere yönelmeliyiz.Yurt dışındaki vatandaşlarımızı örgütlemeliyiz.Bunlardan faydalanmalıyız.Her yönde...
Özellikle yurt dışında ticaret yapanlara, müteahhitlik hizmeti yapanlara büyük destekler verilmelidir.Ticari ateşeliklerimiz daha da kuvvetlendirilmeli, hatta bazı ülkelere ticareti bilen görevliler büyükelçi atanmalıdır.
Yurt dışında çalışıp bize sürekli döviz getiren vatandaşlarımızla da özel ilgi gösterecek ayrı bir birim kurulmalıdır.
En iyi şarabın nerde olduğunu, en iyi restorrantın nerede olduğunu bilmenin yanısıra vatandaşlarımızla her yönden ilgilenebilecek bilgi birikimi ve temaslar elçiliklerimizce temin edilmelidir.
Elçiliklerimizdekiler vatandaşlarımıza yukarıdan bakmamalıdırlar.Onarla daha içiçe olmalıdırlar.
Ali Turhan
Sema OSMANLILAR - (Ziyaretci) 16.12.2008 14:47:59

Elçilik mensuplarımız gerçekten kendi vatandaşlarına karşı çok mesafeli.Halbuki dış ülkelerde Türkiye`yi temsil ediyorlar. Böyle olunca kendi vatandaşlarına karşı çok daha ilgili ve duyarlı olmaları gerekirken tam bunun tersi oluyor.Onlar sanki ayrı bir yerden gelmişler gibi, ve kendi vatandaşlarını küçümser tavırdalar. Tabi herkes böyle değil, ama genel görünüm bu. Mesela Avrupa`da yaşayan vatandailarımızın yüzde doksanı elçiliklerimizden memnun değil kanatindeyim.
Sema OSMANLILAR
Cevap yazmak istiyorum.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.