Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1828
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 9486
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2033 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Okuyucularımıza Sunduğumuz Temel Bilgiler
AFRİKA

Afrika

 

Dünya haritasında Afrika
Uydu görüntüsü


Afrika, Avrupa`nın güneyinde, Atlas Okyanusu`nun doğusunda, Hint Okyanusu`nun batısında ve Antarktika`nın kuzeyinde bulunan kıtadır.

Güney Amerika`nın doğusu, Atlas, Hint okyanusu ile Hindistan`ı içine alan bir biçimde konuma sahip olan Gondwana denilen eski bir kıtanın parçasıdır.

Eski dünya karalarından birisi olan Afrika, 30.218.000 km² yüz ölçümü ile kıtalar arasında Asya ve Amerika`nın ardından üçüncü sırada gelir.

Afrika adı, Kartaca`ya ilk defa ayak basan Romalılarca "Afri" veya "Africani" denilen oymakların adından esinlenerek verilmiştir. Afrika adı bu ülkeye Pön savaşları sırasında verilmiştir. O zamana kadar Yunanlı yazarlar bu kıtaya "Libya" yani "Lebular Diyarı" derlerdi. Fakat M. S. I. yy.`ın sonlarında bu isim bütün kıta için kullanılmaya başlandı. Afrika terimi daha sonra Arapça`ya "İfrikiya" şeklinde geçmiştir.

Afrika kuzey-güney doğrultusunda Tunus`taki Beyaz Burun (37° 22` 20 K Paraleli) ile Güney Afrika Cumhuriyeti`ndeki Agulhas Burnu (34° 50`28 G Paraleli) arasında 8.025 km boyunda, doğu batı doğrultusunda ise; Somali`deki Ras Hafun Burnu (51° 25` 27 D Meridyeni) ile Senegal`deki Yeşil Burun (17° 31` 17 B Meridyeni) arasında 7.416 km genişliğindedir.

Afrika kuzeyden Akdeniz ile sınırlanırken kuzeydoğuda Süveyş Kanalı ile Asya`dan ayrılır. Kıta doğuda Kızıldeniz ve Hint Okyanusu ile komşudur. Babülmendep Boğazı Arap Yarımadasına 18 km yaklaşır. Kıtanın güneyi yine Hint Okyanusu, batısı Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Kıta kuzeybatıda Avrupa`dan 14 km genişliğindeki Cebelitarık Boğazı ile ayrılır.

Rift vadisinden geniş volkanlardan, fay blokları ve inselbergerlerden ve büyük çöllerden oluşmuş bir kıtadır.

En yüksek noktası Kilimanjaro Dağı (5.895 m) olmakla birlikte en alçak noktası Assal Gölüdür (-156 m).

Sahra Çölü hem tüm Afrikanın hem de tüm dünyanın en büyük çölüdür. Hâlâ da genişlemeye devam etmektedir.

Afrika`daki DevletlerPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.