Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10233
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2042 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Okuyucularımıza Sunduğumuz Temel Bilgiler
AFYON SAVAŞI

AFYON SAVAŞI

         Çin ile Büyük Britanya arasında cereyan etmiştir.

         Afyon, ilk çağlardan beri bilinen bir maddedir.Keyif verici özellikleri dolayısıyla On Dokuzuncu yüzyılda en fazla kullanıldığı memleket, Çin idi.

         Afyonun o tarihlerde büyük müstahsili Osmanlı İmparatorluğu olmakla beraber, Avrupalılar ve Amerikalılar bu maddenin ticaretinden dolgun kazançlar sağlamakta idiler. Çin hükümeti, halkın zehirlenmesi ve uyuşturulması pahasına yapılan ahlaka aykırı trafikten şikayetçi idi.

         Afyon ticaretinde çıkarları olan Batılılar, Çinlilerin şikayetlerini “Açık kapı Doktrini” ile cevaplandırmakta idiler.

         Pekin rejimi, 1839 da afyon ithalatını durdurdu. Yabancı tacirler, bu karara uymadılar. Vatansever gruplar ise, harekete geçerek limanlardaki afyon stoklarını ateşe verdiler. Bunun üzerine Büyük Britanya donanması Çin limanlarını bombardıman etti. İngiliz askerleri Shanghai bölgesini işgal ettiler.

         Mudern bir ordu ile çarpışabilecek durumda olmayan Çin, 1842 de mağlubiyeti kabul ederek Nanking Andlaşmasını imzaladı. Nanking Andlaşmasıyle Canton, Amoy, Foorchow, Ninghsien ve Shanghai afyon ticaretine açıldı. Hong Kong Büyük Britanya’ya verildi.

Nanking Andlaşması imzalandıktan sonra, diğer ülkeler de Peking hükümetine başvurarak aynı imtiyazın kendilerine tanınmasını istediler ve Çinlilere boyun eğdirdiler. (Ak İktasat Ansiklopedisi-Prof. Dr. Feridun Ergin-I.cilt-Sayfa:11)Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.