Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1820
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8742
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Okuyucularımıza Sunduğumuz Temel Bilgiler
ATATÜRK DÖNEMİ ÇANKAYASI VE BUGÜNLERİN ÇANKAYASI...

Şimdi izninizle Cumhuriyetin ilk yılları Atatürk`ün Çankaya`sı üzerinde sizlere düşünebilme kudretini sonuna kadar zorlayacak bir belge sunacağım. Bu belgenin tarihi 18 Mart 1927`dir. Kağıdın başlığı o zamanki adıyla Türk Tayyare Cemiyeti olan Türk Hava Kurumuna aittir. Muhterem Paiam olarak hitap edilen zat General Ali Fuat Cebesoy`dur. Yazıda okunamayan imza Türk Yayyare Cemiyeti`nin o zamanki başkanı Ahmey Fuat (Bulca) Bey`indir. Türk Tayyare Cemiyeti Başkanıi o akşam Gazi Mustafa Kemal`in yemeğine beraberce gideceklerdir, davetlidirler. Ali Fuad`ın özel arabası olmadığı için tayyare cemiyeti reisi paşayı kendi arabasıyla alıp götürecektir. Bu ve benzer çağrılarda davetlilerin ihtisas ve meslekleriyle alakalı önemli bir kanunun ele alınması ATATÜRK SOFRASI`nın benimsenmiş tercihidir.

Lütfen unutnayın ki, tarih 1927`dir, yani Cumhuriyet 4 yaşındadır ve davetin yeri de Çankaya Köşkü`dür. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanlığının ikametgah ve kabul yeri... Şimdi önce yemek listesini, daha sonra da müzik programını okuyalım:
Yemek Listesi:
1-Düğün Çorbası
2-Düğün Yahnisi
3-Kuru Fasulye (Kıymalı)
4-Baklava
5-Pilav
6-Üzüm hoşafı
7-Turşu
 
Musıka Listesi:
1-Gönüllü Marşı
2-Kavalarıa Rustıkana
3-Kürt Havası
4-Hafif Süvari
5-Fetih ve Zafer
6-Traviata
7-Vals oriental
8-Lohe negrin (potpuri)
9-Cardai forstin
10-Dans oriental
11-Leblebici Horhor Ağa
12-İzmir Marşı
O`nun dünyamızdan ayrıldığı 10 Kasım 1938 gününe kadar sofrasının menüsü hemen hemen değişmemiştir. Pahalı et yemekleri, balık, pahalı ordövrler ve de özellikle dışardan getirilmiş abartı hatta sadece misafirlerin kullanmak ihtiyadında oldukları içki çeşitleri asla yoktur. Bu özellik, cumhurbaşkanlarının yabancıları davet oldukları protokol çağrılarının dışında titizlikle korunmuştur. Çankaya`nın bugünkü  binası onun fikri alınarak ve tavsiyeleri esas tutularak aradan geçen 50 yılı aşkın zamana rağmen zevk ve kullanışta rakipsizdir. Düşünce ve sahasındaki ihtisasla değer verdiği İstanbul milletvekili rahmetli Selah Cimcoz`un tavsiyesiyle Türkiye`deki ilk dekorasyon firmasını açan Selahattin Refik Bey`i çağırıp Çankaya`nın döşenmesi için fikrini aldığı zaman şu hakikati açıklamıştı:
-Bizim devletimizin de, milletimizin de imkanları sınırlıdır. Böyle olmasa da ben, şatavat ve alayişin daima uzağındayımdır. Resmi yaşantımıza da bu tercihin girmesini hiö arzu etmiyorum.
Haleflerine Çankaya`yı böylesine bir sadeliği zerafetle  kucaklaştırmış olarak emanet etti. Geliniz hep beraber Yusuf Kemal Tengirşenk`in hayranlığına katılalım:
-Hey goca adam hey!-
(Cemal KUTAY-Tarih Aydınlığı Seçmeler 2- Ağustos 2000- Sayfa:50-51-52)


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.