Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1789
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8077
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Okuyucularımıza Sunduğumuz Temel Bilgiler
AVRUPA`DA BİR TÜRKKÖYÜ` FAYMONVİLLE TÜRKLERİ`

Avrupada Bir Türk Köyü:"Faymonville Türkleri"

 Milli Ocak

Belçıka`da yaşayan Galagenova Folklor Ekibi, her yıl Ağustos ayında Türk Festivali`ne katılıyor. Onların öyküsü, Osmanlı döneminde yaralı bir Yeniçerinin onlara sığınmasıyla başlıyor.

Belçıka`da yaşayan Galagenova Folklor Ekibi, her yıl Ağustos ayında Türk Festivali’ne katılıyor. Onların öyküsü, Osmanlı döneminde yaralı bir Yeniçerinin onlara sığınmasıyla başlıyor.

Kendilerini asırlardır “Türk” olarak adlandıran Belçikalı bu köylüler, Türk Kültürünün izlerini yansıtan geleneksel olarak Türk giysisi, şarkıları, dansı ve mutfağıyla, ellerinde Türk Bayrağı atlı karnaval korteji oluşturuyorlar. “Önemli olan; Faymonville köylüleri olarak biz, Anadolu Türkleri gibi kendimizi “Türk” hissediyoruz…” diyorlar. Ve yalnız Ağustos Karnavalında değil, her gün Türk gibi yaşamaya özen gösteriyorlar.
 
Tüm Anakara-Kıtalarda yaşayan zengin “Türk Kültürü”nün özü de budur. Faymonville köyünde hiçbir zaman, hiçbir Türk ırkından olanların yaşamadığını belirten köylüler, kendilerine asırlardır “Türkler” dendiğini, “Türk Köyü”nün insanları olduklarını söylüyor, kendilerini “Faymonville Türkleri” olarak tanıtıyorlar.
 
Faymonville köylülerinin, Anadolu topraklarında yapılan Haçlı Seferleri’ne katılmayı ve Türklere karşı savaşmayı reddettikleri için “Türk” olarak adlandırıldıkları da söylenenler arasında.
 
Fotoğraflarda; Faymonville Belediye binası girişinde bulunan taş oyma AB-Türk Bayrağı dikkati çekiyor. Türkiye’de hiç bir Türk belediyesinden yardım ve destek almadan Türk günü yapan bu şehri ülkemizde bir çok ulusal günleri kutlayan illerimizin ve kasabalarımızın örnek alması lazım.
 
Özellikle adının başında; “Gazi”, “Şanlı”, “Kahraman” gibi sıfatlar bulunan illerimiz ve “ulusal” değerlerimize kuşkulu bakanların Belçıkalı Türklerle tanışmasını öneriyoruz..
 


Bu haber(wwwww

 (www.milliocak.com sitesinden gönderilmiştir.)


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.