Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8807
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Okuyucularımıza Sunduğumuz Temel Bilgiler
DENİZCİLİK TARİHİ
Denizciliğin otuz bin yıllık bir tarihi olduğundan bahsedilir. Fakat ilk gemiler mavnadan ve kayıktan daha ilkel şeylerdir.Bunların ağaç kütüklerinden veyahut şişirilmiş hayvan derilerinden yapıldığı tahmin edilmektedir. Sümerler ve eski Mısır medeniyetlerinde ise derilerle kaplanmış söğütlerden yapılan gemilerin ziftle kalafatlandığı hakkında bir takım deliller vardır. Nuh`un gemisi de bunlardan sonraki devirlere tesadüf eden bir tekamül mahsulüdür.
Kızıl Denizdeki gemiler ehramlardan çok eskidir. Akdeniz`le Basra Körfezi`nde de Miladdan önce 7000 tarihinde gemiler bulunduğundan bahsedilir. Bunların çoğu balıkçı gemileri ve bazıları da ticaret yahut korsanlık vasıtalarıdır. Bu eski gemilerin hareket yolları umumiyetle sahil boylarıdır. Şiddetli fırtınalarda bunlar günlerce hareketsiz kalacak kadar iptidai şeylerdir. O zamanlar yelken bilinmediği için, bu ilk gemilerin hepsi küreklidir. Yelkenin keşfi denizcilik tarihinde büyük bir inkılap sayılabilir.
(Tarihi Hakikatler, 2. cilt-İsmail Hami Danışmend-sayfa:481-482)


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.