Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8806
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Okuyucularımıza Sunduğumuz Temel Bilgiler
DÜNYA BASININDA ATATÜRK

                                   

TARHAN GAZETESİ  (21 Kasım 1938)

    Bu gibi dehalar ancak zahiren olurlar. Çünkü hakikatle milletlerin zihinlerinde derin ve silinmez izler bırakan eserleriyle daima hayattadırlar. Böyle insanlar bir nesil için doğmadıkları gibi muayyen bir devre için de doğmazlar. Bu gibi insanlar milletlerin bu nimetler kaynağından devamlı yararlanmalarına imkan sağlamak suretiyle milletlerin tarihlerine asırlarca hakim olacak insanlardır.

 

LE TEMPS  (Fransa)

    Ölüm, mağlubiyet nedir bilmeyen bu adamı mağlup etmiştir.

 

ROMANİA  (12 Kasım 1938)

    İnsanlar arasında yaşayan fakat beşerin fevkinde olan Kemal Atatürk, milletinin ruhundaki faziletleri ile kamil bir zattı.

 

İRAN GAZETESİ  (21 Kasım 1938)

    Atatürk yalnız kahraman milletinin büyük bir şefi olmakla kalmamıştır. O aynı zamanda beşeriyetin de en büyük evladı olmuştur. Atatürk’ün milletine yapmış olduğu hizmetler çok büyüktür ve bir milletin tarihinde misli görülmüş değildir.

 

ELKABES GAZETESİ  (Şam-Suriye)

    Vatanın yapıcısı, Türk şevket ve azametinin haliki, insaniyetin en büyük hadimi Atatürk’ün ölümü ile Türk Milletinin duyduğu kedere Suriyeliler bütün kalpleriyle iştirak ederler. Kardeş milletin uğradığı bu acı karşısında bizim en büyük tesellimiz büyük dahinin çizdiği yolu takip etmektir.

OBSERVER  (İngiltere)

    Çağdaş hiçbir isim Atatürk adı kadar saygı telkin etmemiştir. Atatürk yalnız Türkiye’nin bütün hayatını değiştiren bir deha değil, fakat milletlerarası münasebetlerde iyilik ve yalnız iyilik yapan bir adamdır.

 

KRONOS GAZETESİ (12 Kasım 1938-Yunanistan)

    Elen Milleti Türk Milleti ile matem yapmaktadır.

 

GENERAL DOSKALOF

    Hiç şüphe yoktur ki O’nun hayata gözlerini yumması ile insanlık yeri kolay kolay doldurulamayacak büyük bir adamını kaybetmiştir.

 

GENERAL METOKSAS (Yunan Başbakanı)

    Atatürk Türk tarihinin yalnız büyük bir siması değil aynı zamanda büyük bir adamıdır. O’nun yeni Türkiye’yi yaratan eseri asırlara intikal eden bir abide olarak kalacaktır.

 

    Dedikten sonra, Atatürk’ü sevmeyen. İran halkını inim inim inleten, insan hak ve özgürlüklerini yok eden, kadın haklarını kadınlarla birlikte eve hapseden Hümeyni`yi çok seven ve İngiliz müstemlekesini, Atatürk’ün Büyük Türk Milleti ile birlikte kurduğu demokratik, laik ve hukuk devletine tercih edenlere , acımaktan başka bir şey gelmiyor elden.

 

    Aklıma N.Fazıl Kısakürek’in bir parağrafı geldi;

    “Biz evvela ana gaye olarak ciğerine kadar Müslüman, sonra dibine kadar Türk, ve sonra sapına kadar erkek insanlarız; ve yalnız bu vasıflarda insanların, senin gibi, ciğerine kadar mukaddesatsız, sonra dibine kadar ananesiz, ve sonra sapına kadar şahsiyetsiz insanlardan gördüğü ihanetlerin hesabını sormak davası yolunda,Allaha dayanarak mücahide etmekteyiz.”

 

 

 

      

   Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.