Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1820
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8739
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Okuyucularımıza Sunduğumuz Temel Bilgiler
KARAMANLI CAFER REİS
Kıbrıs`ın Fethi Osmanlı padişahı 2. Selim zamanında bir yıl süren savaşlardan sonra elde edilen askerî zafer ve bu zaferin büyük kahramanlarından Karamanlı Cafer Reis .
 
Kıbrıs, 1489`da Venediklilerin egemenliği altına girmişti. Venediklilerin Kötü yönetimi, buranın halkı için eskisinden daha ezici oldu. Venedikliler, Yavuz Sultan Selim`in Mısır`ı almasından sonra, Kıbrıs için her yıl vergi olarak Memluklere ödedikleri 8000 duka altını, Osmanlı devletine vermeye başladılar. Osmanlıların, Anadolu, Suriye ve Mısır arasındaki deniz yolunu güvenlik altında bulundurabilmeleri için, bu adayı almaları gerekli idi. Öte yandan Kıbrıs, Anadolu`ya çok yakındı. Korsanlar, bu adadan yararlanarak Türk gemilerine saldırıyorlardı. Ada zengin bir ülke idi. Bağları ve özellikle şarabı ile tanınmıştı, II. Selim de Kıbrıs`ın alınmasını istiyordu. Şeyhülislam Ebussuud Efendinin fetvası üzerine adanın fethine karar verildi.

Bu seferin komutanlığına vezir Lala Mustafa Paşa , donanma komutanlığına da Piyale Paşa atandı. Büyüklü küçüklü 360 gemiden oluşan Osmanlı donanması güçlü bir ordu ile Kıbrıs`a gönderildi.

45 günden beri zaman zaman hücumlara rağmen Lefkoşe`ye bir türlü giremeyen Lala Mustafa Paşa şaşkınlık içinde iken., birgün ansızın ve hiçbir merasim ve müsadeye luzum görmeden Karamanlı Sencivanoğlu Cafer Reis Lala Paşa`nın oturmakta olduğu otağına dalıverdi.

 
Karamanlı Sancaktar Cafer Reis

Karaman Larendeli Deli Cafer Reis , Yahut tarihe geçen adıyla Sancaktar Deli Cafer Paşa büyük deniz bilgini Karamanlı Piri Reis`in soyundan olup Piri Reis`in kız kardeşinin oğlu Sencivanoğlu Ali Reis`in yeğenidir. Karamanlı Cafer Reis gözünü daldan budaktan sakınmayan ve pek genç yaşlarda Cezayir beylerbeyi Uluç Reisin filolarında görev yapmıştır. Kızıl kadırganın belini bükmüştür.Kanuni Sultan Süleyman, Rodos adasını ele geçirdikten sonra Akdeniz`de kızıl kadırgaların üssü olmuştu. Cafer Reis Vedendik bombardımanından bir mucize eseri kurtulmuş Uluç Reis`in filolarına ulaşmış, yaklaşılması olanaksız görülen ,ve Haçlı ordularının klarargahı olan Malta limanına sokularak müdafa dururmunda kalan malta şövalyelerini de bozguna uğratmıştır. 

Hücum planı

Zaten morali bozuk olan Lala Paşa Deli Cafer`in bu davranışına çok öfkelendiyse de sonradan öfkesi tavsadı. Cafer`in geliş nedenini öğrendi. Arkadan Kara Kadı da huzura alındı, beraberce bir hucum planı hazırladılar. Plana göre Lala paşa emrindeki Karaman taburları da Cafer reisin emrine verilecek bereberlerinde getirdikleri Malta kadırgalarındaki kesik başları ve sırıklara ters geçirilmiş şövalye bayrakları ve diri olarak esir alınan diğer şövalye komutanlar zincire bağlı olarak önden yürütülecek ve Malta şovalyeleri gemilerinin Uluç Reis korsanlarınca yakıldığı ilan edilerek arkadan da Mehter takımı yürüyüşe geçecek, daha arkadan da kadırgaları serden geçti leventler ve Karaman taburu hareket edecekti.

 
Türk orduları Lefkoşeye girdi.

Ertesi sabah şafak zamanı tertibat alındı ve harekete geçilerek üç dört saatlik bir uğraştan sonra Türk orduları Lefkoşeye girdi. (30 Eylül 1571) Asıl iş Lefkoşe kalesinin ele geçirilmesi ve kale burcundaki Venedik bayrağı indirilerek, Türk bayrağının kale burcuna çekilmesiydi. Büyük Venedik kuvvetleri kale içinde ve burçlarında çöreklenmişlerdi. Cafer Reis Lala Paşa`dan kale burcuna çekilmek için bayrak istedi ve aldı.

Leventler ve Karaman erleri kaleyi yedi yönden kuşattı. ordunun Allahü ekber sedaları kaleyi döven topların ulumaları birbirine karışıyoru.
Cafer Reis iyice kükremiş, yarı çıplak elinde bir bayrak, bir elinde palası koşuyor, sağa sola pala sallayarak, Tanrının himayesi altında kalenin burcuna ulaştı. Burçtaki kumandan Nikola Dandolo ile epey bir boğuşma ve tehlikeli manevralardan sonra sonra Deli Cafer`in palası Dandolo`nun kellesini vucudundan ayırdı. Bir müddet şaşkınlıktan sonra kendine gelen Cafer, burçtaki Venedik bayrağını indirip yerine Türk bayrağını çektikten sonra, kumandanın kellesini bir sırık ucuna takıp elinde oynamaya başladı. Daha sonra da indirdiği Venedik bayrağı arasına bu kesik başı koyup aşağılara attı. İşte, Karaman Larendeli Cafer Reis`e Sancaktar denilmesinin nedeni budur.

2.Selim`in itimatnamesi

Sonralar paşalık ünvanı verilen Larendeli (Karamanlı) denizler komutanı Sancaktar Deli Cafer`in bu kahramanlıklarının kanıtı olarak padişah 2.Selim`in itimatnamesi fermanı tıpkısıyla aşağıdadır.

Ben ki; Sultan Selim bin Sultan Süleyman`ım: Buyurdum ki Korsan reislerinden Cafer Sencivanoğlu maharet, feraset ve kiyasetine itimadım bulunan bir yarar kulum olmakla kendisini, ehem ve mahrem vazifeye tayin eyledim. İmdi, buyurdum ki: Akdeniz gemilerinde, yalılarda ve kalelerde bulunan başbuğ, bey ve paşa bir cümle kullarım; emirlerine gereği gibi itiat ve mührü şerifime itimat edip, sözlerine muhalefetten hazar ideler. Her kimin bir yaramazlığını arz ederse hakkından gelinur.
yazıldı; kendisine verildi (1571)
(Kaynak : Araştırmacı-yazar D. Ali Gülcan 1904-1996 )

Cafer paşa Kıbrıs`ta kendi adı ile de anılan han , hamam ve camiler yaptırmıştır. Peygamber efendimizin şehit olan halasının mezarını tesbit ettirerek oraya bir cami (Hala Hatun tekkesi ve camii ) yaptırmıştır.Kendiside caminin havlusunda medfundur .Allah rahmet eylesin.
Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.