Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1815
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8464
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2008 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Okuyucularımıza Sunduğumuz Temel Bilgiler
OSMANLI TARİHİNDEN KISA BİLGİLER
OSMANLI TARİHİNDEN KISA BİLGİLER:
 
1-Osmanlı İmparatorluğunun 623 yıllık müddeti içinde 36 padişah bulunmakla beraber, II.Murat, Fatih Sultan Mehmet ve I.Mustafa ikişer defa tahta geçtikleri için, saltanat makamındaki değişme sayısı 39`dur.
 
2-En uzun saltanat süresi 46 yıl ile Kanuni Sultan Süleyman`a aittir. En kısa tahtta kalabilen padişah ise, 93 gün ile V.Murat`dır.
 
3-Yavuz Sultan Selim`den itibaren Osmanlı Padişahları aynı zamanda `Halife` idiler.Saltanat`ın ilgasından sonra Sultan Abdulaziz`in oğlu Abdulmecid Efendi de bu sıfatı taşıdığı için, Osmanoğulları hanedanından gelen halife sayısı 29`durç
 
4-15 padişah ordunun başında sefere çıkmış, 21`i hiç sefere çıkmamışlardır.
 
5-Savai meydanında şehid düşen tek padişah Murad Hüdavendigar`dır. II.Osman, III.Selim ve Abdülaziz öldürülmüş, İbrahim ve IV.Mustafa hal`olunduktan sonra fetva ile idam edilmiş, Fatih Sultan Mehmet zehirlenmiştir.
 
6-İlk 6 Osmanlı padişahının kabirleri Bursa`dadır. 29`u İstanbul`da defnedilmiştir. Sadece son padişah VI.Mehmed Vahdeddin`in kabri Şam`da bulunmaktadır.
.(Türk ve İslam Ansiklopedisi.5.cilt.sayfa:802)


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.