Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1820
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8739
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Okuyucularımıza Sunduğumuz Temel Bilgiler
ŞEYH ŞAMİL`İN OSMANLI`YA EMANET MUAZZAM VAKFI NE OLDU?
Destan hayatının özetini, fotoğraflarında gördüğünüz Şeyh Şamil, ömrünün son senelerini Medine`de geçirirken, Rus Çarlığının dünyanın tazyiki önünde iadeye mecbur kaldığı büyük servetini ölümünden kısa zaman önce Osmanlı Evkaf Nezaretine meşhut vakıf olarak bırakmıştı. 1970`de Sultan Aziz Medine`ye, Mustafa Nuri Paşa ile daha sonra Şeyhülislam olan Hasan Hayrullah Efendiyi`de göndermiş ve Cidde, Şam, Halep, Beyrut, Bağdat`ta çok değerli emlak alınarak servet muhafaza, nemasının da Mekke-Medine-Kudüs`teki imar ve umran hizmetlerine ayrılması kararlaştırılmıştı. İkinci Sultan Abdulhamid, 1901`de Hicaz valisi Osman Fewrit Paşa`ya, vakfın son durumunu tesbit ettirdiğinde çok kıymetli 191 gayrimenkul ile üç belde ev kafında nakit olarak büyük meblağların toplandığı tesbit edilmişti. Torunu Said Şamil Bey, Cumhuriyetten sonra hükümete müracaat ederek, dedesinin vakfı ile meşgul olunmasını istemişti. Altının gramının yirmi lira olduğu günlerde tesbit ettiği servetin bugünkü rayice göre değeri katrilyonları aşıyordu.
Tekrar edelim:İslam hukuku, vakıf ahkamının şer`i nass olarak devamlılığını kabul eder:Rejimler değişir, fakat vakıf kaideleri, zamanın üstündeki kıymettir.
Ve bugün Saudi Arabistan`da ŞERİAT hakimdir.
O halde?
 
ŞEYH ŞAMİL:Rus Çarlık ordularını 1834`ten 1859`a kadar yirmiyıl uğraştıran Dağıstan`ın efsane kahramanı Şeyh Ali Şamil... XIX. yüzyılda dünyanın adından en çok söz ettiği yiğitlik örneği idi. 1795 de Dağıstan`ın Boynuak kasabasında doğdu. Bu tarih, Ruslar`ın Kafkasya`yı işgale başladıkları senelerdir. Çok genç yaşında bir avuç insanla bu istilaya karşı mücadeleye girişti, üzerine gönderilen Rus kuvvetlerini bozdu, nihayet yirmibeş sene, yanındakilerden yüzlerce misli fazla Rus askerine karşı vatanını savunan Şamil, Rus mareşalı Skobelef`in mükemmel vasıtalara sahip ordusuna karşıdört ay sürmüş mukavemetten sonra yaralı olarak esir düştü. Rus Çarı I.Nikola kendisini Petesburg Garında bizzat karşıladı, önce Kaluga`ya sürüldü, bütün dünya büyük kahramanın serbest bırakılması için Rusya`ya baskı yapınca Medine`de yerleimesine müsaade edildi. Padişah Abdülmecid`in kendisine tahsis ettiği Yavuz Selim Vakfı`nın misafirhanesinde bir süre kaldı, sonra servetini Medine`ye getirdi. Türkistanlı ve Kafkasyalı hacılar için binalar yaptırdı ve 1871`deki ölümünden kısa bir süre önce herşeyini Osmanlı vakfına bıraktı. Vasiyetine göre serveti, üç mukaddes beldede, Mekke-Medine-Kudüs`te binalar, su yolları, imarethaneler, aşevlerine tahsis edildi.Nakdinin enması ile bu hayır-hasenat tesisleri gayesine hizmet etti. 1901`de gayrimenkul olarak tesbitlenen bu büyük vakıf ne oldu?
(Cemal KUTAY-Tarih Aydınlığı, Seçmeler 3-Ekim 200- Sayfa:237-238)


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.