Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1821
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 8806
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2010 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Okuyucularımıza Sunduğumuz Temel Bilgiler
TAŞ ÇORBASI

TAŞ ÇORBASI

 

Evvel zaman içinde, askerin biri , birliğini kaybetmiş,bilmediği yollarda sığınacağı  bir köy aramaya koyulmuş ve sonunda, aç ve yorgun olarak bir köye ulaşmayı başarmış. Asker karşısına çıkan ilk evin kapısını çalmış ve kapı aralığından başını uzatan yaşlı kadından biraz yiyecek istemiş .Yaşlı kadın’ Halimi görmüyorsun”benim yiyeceğim yok ki sana vereyim “ demiş ve kapıyı askerin yüzüne kapatmış .Asker umutsuzluk içinde ulaştığı ikinci evin kapısını açan yaşlı kadından da “Bende günlerdir ekmek yüzü görmedim . Senin rızkını  Tanrı versin ‘ yanıtını almış . üçüncü evin kapısını bir çocuk açmış ve askerin yakaran sözlerini dinledikten sonra annesine “Kapıda bir asker amca var ve bizden boş bir kazan istiyor ‘diye seslenmiş .annede oğluna Bahçede kuyunun yanın duran boş kazanı al  sende askerle beraber git işi bitince kazanı geri getirin uyarısında bulunmuş .Asker ve çocuk ,kazanı kulplarından tutarak dere kenarına taşımışlar ,çalı çırpı toplayarak yaktıkları ateşin üstüne kazanı oturtmuşlar.Asker matarasıyla dereden taşıdığı su ile kazanı doldurduktan sonra dibine yedi tane taş yerleştirmiş! Kendisini şaşkınlıkla seyreden çocuğa da taş çorbası yapıyorum keşke biraz tuzum  olsa!’dileğini açıklamış.çocuk koşarak evine gitmiş ve annesine ‘Anne anne ,asker amca  taş çorbası  yapıyor biraz tuz versene ‘demiş . Çocuk taştan çorba yapılacağından  öylesine heyecanlanmış ki ,bağıra bağra ,konu komşuya   taş çorbasını duyurmuş . Köyde taş çorbasının yapılacağını duyan genç ve yaşlı herkes dere kenarına koşmuş ve elindeki kuru bir dal parçası kaynayan suyu karıştıran askeri seyre dalmışlar .sonra hepsinin aklı başına gelmiş ve köşe bucakta unutulmuş,biraz bulgur ,bir kaç parça kuru ekmek , üç dört baş kuru soğan patates,pancar ve mısırı evlerinden getirerek kazana atmışlar.

  

    Çorba pişip kıvama geldikten sonra ,bizim asker ,kazanın çevresinde bekleyen köylülere “sağ olasınız”! Çorbamız pişti .fakat ben bu çorbayı tek başıma yiyip bitiremem. Haydi gelin hep beraber kaşık çalalım’ demiş .

O günden bu yana da köyün sakinleri ,böylesin tatdı güzel bir çorba içmediklerini birbirlerine anlatıp durmuşlar...(www.kurtulusplatin.com sitesinden alınmıştır)

 

 

KISSADAN HİSSEYE GELİNCE :

O yokluk döneminde askerimiz “Taş çorbası” hazırlamış...

Biz, fikirsizliğin, ihanetlerin, gafletlerin getirdiği yoklukta!      TÜRKMECLİSİ’ni kurduk.

Herkes turkmeclisi.org kazanına bir parça fikir atsın.Kazan kaynasın.Güzel bir “Taş çorbası” hazırlayalım.

Sonra bu fikir bahçesinden her tarafa dağıtalım. Herkes  doysun.

Sonra da fikirlerimiz her şeye hakim olsun.

“Türk Meclisi” bin yıldır Balkanları, Asya’yı, Afrika’yı, Ortadoğu’yu, Yemeni;üç kıtayı doyurdu.

Şimdi hasretle bu lezzeti arayanlar gelin bir“Taş çorbası” kaynatalım, bir tasta onlara sunalım.

 

 

 

 

 

 

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.